26 травня в Росії та анексованому Криму відбулися «праймеріз» партії «Единая Россия», тобто попередні вибори. Це відбір кандидатів до органів центральної влади та органів місцевого самоврядування, які представлятимуть партію на російських виборах в Єдиний день голосування 8 вересня.
Спікер підконтрольного Кремлю парламенту Криму Володимир Константинов повідомив на нараді в режимі відеоконференції російському прем'єр-міністру Дмитру Медведєву, що явка на «праймеріз» склала 13,44%. Усього, за інформацією Константинова, у голосуванні в анексованому Криму взяли участь понад 197 тисяч осіб.
Російський громадський активіст, голова організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук переконаний, що процедура праймеріз в «Единой России» не працює так, як має в демократичних країнах.
У Криму всі кандидати були узгоджені ще навесні тією чи іншою групою впливу ‒ Аксенова чи Константинова ‒ і жодні праймеріз ні на що не вплинутьВолодимир Гарначук
– Назвати це праймеріз складно. Процедура праймеріз передбачає вільне волевиявлення громадян, їхню участь у процесі відбору кандидатів. У «Единой России» ця процедура була застосована в 2012 році, коли були великі протести в Москві та інших містах проти фальсифікації виборів, таким чином партія та Медведєв намагалися подолати практику призначення всіляких чиновників та їхньої обслуги кандидатами, створити систему відбору кандидатів. У результаті це перетворилося просто на фарс, усі місця вже через рік були розподілені за адміністративними квотами в усій країні, праймеріз так і не почав працювати в партії. У Криму це фарс у кубі ‒ тут усі кандидати були узгоджені ще навесні тією чи іншою групою впливу ‒ Аксенова чи Константинова ‒ і жодні праймеріз ні на що не вплинуть.
Володимир Гарначук зазначає, що після голосування відомості надсилаються до Москви, де за невідомими критеріями вже відбирають кандидатів для висунення на виборах.
Це імітація праймеріз і не більше тогоВолодимир Гарначук
– Тобто це непрозора ситуація в квадраті. Це імітація праймеріз і не більше того. Щодо можливості висунення незалежних активістів, уявіть: ось іде футбольний матч, на стороні «Единой России» ворота шириною 1 сантиметр, а на стороні опозиції ворота шириною в 50 метрів і 10 метрів у висоту. При цьому за «Единую Россию» грає 111 гравців, а на боці опозиції грає 11, й усі або зі зв'язаними ногами, або з зав'язаними очима. При цьому суддя постійно підігрує «Единой России». У такій ситуації доводиться боротися, коли виставлені ешелоновані перепони для будь-якого активіста, який намагається хоч щось зробити. Це й процедура висунення, коли необхідно збирати підписи, але їх автоматично бракують і знімають людей із виборів. Ти не можеш розміщувати агітацію, провокатори зривають зустрічі з виборцями.
Журналіст із Севастополя Андрій Васильєв розповідає, що праймеріз у місті були схожі на розширений партз'їзд «Единой России».
‒ У Севастополі, на відміну від Криму, праймеріз відбувалися за закритою моделлю. Це пов'язане з тим, що в місті відсутній номенклатурний консенсус між основними політичними гравцями. Є три угруповання: губернатора Дмитра Овсянникова, колишнього голови Законодавчих зборів Олексія Чалого та депутата Держдуми Дмитра Бєліка. Остання, власне, і контролює основні структури партії «Единая Россия». Згідно з ідеологами праймеріз, такі попередні вибори мають кілька функцій. По-перше, вони дозволяють партії влади почати передвиборну кампанію раніше, аніж іншим партіям. По-друге, це своєрідні проксі-вибори, що дозволяють визначити тих кандидатів, які мають максимальний мобілізаційний ресурс. Але в Севастополі праймеріз проводили в ручному режимі: було 25 вибірників від партії і 25 вибірників від громадських організацій.
Андрій Васильєв вважає, що переважна більшість севастопольців не знала про проведення праймеріз.
Це був договірняк між кланами, причому до нього намагалися привертати якомога менше увагиАндрій Васильєв
– Агітації не було, захід був партійним, і на ньому виступали потенційні кандидати. По суті, це був договірняк між кланами, причому до нього намагалися привертати якомога менше уваги. Баланс між трьома угрупованнями постійно змінювався, і до останнього моменту йшли переговори, не було зрозуміло, чи візьмуть участь у праймеріз прихильники Олексія Чалого. По суті, в порушення процедур одночасно відбувалася подача документів і дебати між кандидатами. Зараз ми бачимо, що прихильники Чалого отримали квоту приблизно в 50% у мажоритарних округах, а партійний список ще не затверджений, просто визначені 24 прізвища. Хто з них буде в прохідній частині списку, невідомо. Я думаю, що переговори триватимуть й надалі, аж до дня реєстрації.
Як пише російська «Парламентская газета», лідер партії «Единая Россия» і прем'єр-міністр країни Дмитро Медведєв повідомив, що в праймеріз взяло участь багато молодих кандидатів:
«Для кандидатів, які брали участь у змаганні, це випробування на міцність, демонстрація своїх політичних навичок, можливості відстоювати свою позицію, бути переконливим для громадян нашої країни, доносити позицію партії, відстоювати точку зору, яка найбільше відповідає інтересам громадян Російської Федерації... У цих попередніх виборах, попередньому голосуванні, як зазвичай, брали участь багато наших товаришів, наших кандидатів, але втішно, що практично майже 40% ‒ це молодь у віці до 35 років. Це нормально, тому що це означає, що партія оновлюється... Це дуже важливо, щоб партія займала стійке положення в політичному житті країни, ми усі цього хочемо».
Український політолог Кирило Сазонов наполягає на тому, щоб Україна активно протидіяла визнанню результатів російських виборів в анексованому Криму.
Київ має реагувати на сам факт проведення виборів у КримуКирило Сазонов
– Вибори в Росії ‒ це культ карго, ритуал, тобто ніхто там нікого давно вже не вибирає. Це просто вистава, нібито пройшли вибори, нібито когось вибрали, нібито це на щось впливає. Зверху спущена рознарядка, і виборча комісія вважатиме так, як треба. Праймеріз ‒ це така умовна політична гра, що українській стороні реагувати особливо нема на що. Київ має реагувати на сам факт проведення виборів у Криму, тому що з точки зору України, світової спільноти та всіх міжнародних організацій, це окупована частина України. Російські вибори там недійсні. Тут уже не просто потрібно висловлювати стурбованість, надсилати ноти, а і юридично вимагати, щоб частина депутатів, обраних у Криму, в усякому разі за мажоритаркою, не визнавалися легітимними з точки зору міжнародного права.
(Текст підготував Владислав Ленцев)