Співробітники кримських лікарень повідомляють, що їм не доплачують обіцяні російською владою виплати за роботу з хворими на коронавірус. За їхніми словами, їм доводиться звертатися в усі інстанції й буквально вибивати зароблені гроші. Чи вдається це і чому медикам «з передової» пандемії доводиться штурмувати ще й фронт бюрократії, розповідаємо в матеріалі Крим.Реалії.
Темпи поширення коронавірусу в Криму призвели до серйозних проблем у медичній сфері. Для розміщення хворих на коронавірус звичайні лікарні перепрофілюють в інфекційні госпіталі, ущільнюючи розміщення пацієнтів з іншими діагнозами в лікарнях сусідніх регіонів.
У таких умовах навантаження на медиків підвищилося на обох медичних «фронтах». Російська влада раніше обіцяла заохотити тих, хто працює з інфікованими, додатковими стимулювальними виплатами. Але поки це заохочення відчувають не всі. У Криму регулярно з'являються повідомлення про проблеми з цими виплатами.
«Обставини, які не залежать від роботодавця»
Співробітники Республіканської дитячої клінічної лікарні, отримавши зарплату за жовтень, недорахувалися «хто три, хто п'ять, а деякі й сім тисяч рублів», повідомив кримчанин Володимир Петрич у групі для звернень до російського глави Криму Сергія Аксенова у Facebook.
Він оприлюднив розпорядження за підписом головного лікаря цієї лікарні Анатолія Олєйника, в якому медиків цієї установи попереджають про скорочення додаткових стимулювальних виплат.
«З метою подальшої безперебійної роботи лікарні, придбання медикаментів, лікувальних засобів, робіт і послуг для забезпечення лікувального процесу, умов праці працівників, утримання пацієнтів оцінені розміри наявного дефіциту коштів та необхідного обсягу фінансів на жовтень-грудень 2020 і початок 2021 року. Ухвалене рішення про припинення всіх додаткових стимулювальних виплат (премія за високі результати роботи, премія за підсумками роботи, премія за виконання особливо важливих і відповідальних робіт, за зразкове виконання державного завдання, надбавки за інтенсивність праці)», ‒ йдеться в документі.
Причиною виникнення дефіциту бюджету підприємства названа «низка обставин, що не залежать від роботодавця, зокрема безпосередньо пов'язані з обмежувальними заходами з огляду на поширення коронавірусу».
За інформацією Анатолія Олєйника, станом на 1 жовтня лікарня в межах обов'язкового медичного страхування недоотримала 68 мільйонів рублів прибутку. А до кінця року ця сума, за розрахунками головного лікаря, збільшиться до 91 мільйона рублів «у зв'язку з невиконанням плану щодо пролікованих пацієнтів».
Передбачуваним терміном дії рішення про припинення додаткових стимулювальних виплат вказане 31 грудня 2020 року. У грудні в адміністрації лікарні мають намір обговорити перспективу грудневих виплат.
Водночас Анатолій Олєйник запевнив, що посадові оклади та гарантовані стимулювальні виплати (надбавка за категорію та вислугу років), оплата за роботу за сумісництвом і суміщенням, а також компенсаційні виплати «виплачуватимуться в повному обсязі у встановлені законом терміни».
У МОЗ російського уряду Криму не змогли надати оперативний коментар з цього приводу, рекомендувавши звернутися з інформзапитом.
До вечора 3 листопада в соцмережах з'явилися повідомлення, що співробітники лікарні почали отримувати виплати «після візиту до установи представників МОЗ Криму».
«У тебе є тільки маска»
Ситуація в інших лікарнях Криму, судячи з розповідей медиків, теж непроста. Доплати отримують не всі медпрацівники, які працюють з хворими на коронавірус.
У МОЗ Криму повідомляють, що низка співробітників Феодосійської міської лікарні чотири місяці домагалися стимулювальних виплат, розсилаючи звернення в різні інстанції.
«За інформацією керівництва установи, звернення не були залишені без уваги: викладені в них обставини були перевірені Міністерством охорони здоров'я Криму, Інспекцією з праці Криму, органами МВС та прокуратури. Однак медики, які працюють у лікарні, не брали участі в наданні медичної допомоги громадянам, у яких був виявлений коронавірус. Виплати проведені в повному обсязі тим працівникам, які надавали медичну допомогу громадянам, у яких виявлений коронавірус або які працюють з імовірно зараженими пацієнтами», ‒ стверджують у відомстві.
Медсестра з Феодосії Ірина (прізвище не називаємо з міркувань безпеки) пояснила , що медичним працівникам буває складно довести факт роботи з інфікованими хворими.
Складно довести, що ти працюєш з хворими на коронавірус, адже дуже мало тестів беретьсяМедсестра Ірина
«У неперепрофільованих лікарнях з виплатами біда. Тому що складно довести, що ти працюєш з хворими на коронавірус, адже дуже мало тестів береться. Цих виплат домогтися дуже складно. Ми за весь час домоглися виплати тільки за одну хвору. І при цьому головні лікарі розповідають у ЗМІ, як у нас усім все виплачують і медики добре отримують. У мене за минулий місяць 17 тисяч рублів була зарплата. Доба через дві ми працювали. Наш головний лікар всюди розповів, що у нас зарплати ‒ 25 тисяч», ‒ розповіла Ірина.
За її словами, через відсутність обіцяних доплат і засобів індивідуального захисту в її лікарні та інших закладах охорони здоров'я не вистачає співробітників. Тому для багатьох робота в інфекційних госпіталях стає засобом заробітку та гарантією отримання засобів індивідуального захисту від коронавірусу.
Люди йдуть у «ковідні» госпіталі, там отримують хороші гроші, маючи всі засоби індивідуального захистуМедсестра Ірина
«Працюють люди доба через добу. Обіцяних виплат немає, а ризик є. Із засобів індивідуального захисту у тебе тільки маска. І ти за цей ризик нічого не отримуєш. Так люди йдуть у «ковідні» госпіталі, там отримують хороші гроші, маючи всі засоби індивідуального захисту. Тому частина людей іде туди, частина хворіє і йде на лікарняний, і залишаються одиниці, які працюють за всіх, нічого при цьому не отримуючи», ‒ говорить медсестра.
Як медикам повернули мільйони
Скандал із невиплатою стимулювальних надбавок кримським медикам за роботу з хворими на коронавірус уже був у Криму в травні. Тоді на півострові діяли суворі обмежувальні заходи, і кримські лікарні ще не були переповнені хворими. Проте російська влада пообіцяла медикам додаткові виплати за ризики.
Але з'ясувалося, що надбавки тоді не отримали медики Кримського центру медицини катастроф і швидкої допомоги. Його керівник Сергій Олефіренко пояснював це тим, що «медики почули по телевізору про виплати і спроєктували цифри на себе», хоча виплати були передбачені не всім, хто працює з хворими на коронавірус.
У ситуацію втрутилася російська прокуратура Криму й це дозволило відшкодувати медикам недоотримані виплати.
«У порушення встановлених вимог не були виплачені надбавки стимулювального характеру 27 лікарям, середньому та молодшому медичному персоналу, водіям виїзних бригад швидкої медичної допомоги на загальну суму понад 347 тисяч рублів», ‒ з'ясували в наглядовому відомстві.
Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов тоді говорив російським ЗМІ, що стимулювальні виплати за боротьбу з коронавірусом отримали більше ніж три тисячі кримських лікарів на загальну суму понад 64 мільйони рублів.
Який костюм у міністра?
Відтоді багато що змінилося. Хворих на коронавірус у Криму стало в рази більше. А для їх прийому в лікарнях тепер організовують інфекційні госпіталі. Їх співробітники поки на зарплати не скаржилися. Хоча в госпіталях теж є свої нюанси.
Нещодавно добровольцем в один з них ‒ Сімферопольську лікарню №7 ‒ вирушив міністр охорони здоров'я російського уряду Криму Олександр Остапенко. І тут же опинився в центрі скандалу. Проросійський активіст Олександр Таліпов зазначив, що міністр був одягнений у захисний костюм «у десять разів дорожчий і набагато якісніший і безпечніший», ніж в інших співробітників госпіталю.
«Пересічні лікарі носять дешеві костюми, в яких заживо варяться, а міністр для своєї показухи одягнув костюм у десять разів дорожчий і набагато якісніший та безпечніший. Матеріал дихає, захищає від усього, серед іншого і від радіації, шви прострочені й захищені додатковою стрічкою. Міністре, а слабо всіх лікарів так одягати?» ‒ написав активіст у соцмережах.
У відповідь Олександр Остапенко запевнив, що його костюм відрізняється від костюмів інших медиків тільки розміром. Міністр запросив активіста разом попрацювати в госпіталі й закликав його «взяти з собою трохи моралі».
«Запрошую пана Таліпова зі мною на наступне чергування ‒ самому переконатися в якості костюмів: і одних, й інших. Я одягну той, в якому «варяться», а ви ‒ той, який захищає від радіації», ‒ сказав він.
Ми намагалися зв'язатися з Олександром Остапенком, щоб отримати пояснення щодо виплат, але за номером телефону, який є в розпорядженні редакції, нам не відповіли.
За інформацією Міністерства охорони здоров'я Криму, наразі у Криму обладнані 2,1 тисячі ліжко-місць для хворих на коронавірус, амбулаторно лікуються 2,3 тисячі осіб ‒ 55% від загальної кількості інфікованих пацієнтів.
У відкритих джерелах представники відомства повідомляють, що стимулювальні виплати «у повному обсязі виплачуються медпрацівникам, на яких поширюється дія відповідних нормативно-правових актів».
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.