У Криму в останні дні фіксують більше ніж по 600 хворих на добу, у Севастополі ‒ понад 300, при цьому відомості російської влади Криму та Севастополя про захворюваність на коронавірус не підтверджені міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами. Як повідомляє РИА «Крым», за словами заступника голови російського МОЗ півострова Антона Лясковського, за останній місяць кількість госпіталізованих з COVID-19 зросла утричі, що може загрожувати колапсом місцевої системи охорони здоров'я.
На цьому тлі російський уряд Криму посилює карантинні заходи. Так, згідно з останніми змінами в указі про запровадження «режиму підвищеної готовності», з 25 жовтня й до особливого розпорядження кримчанам старшим за 65 років, які не пройшли вакцинацію, заборонено залишати свої будинки, за винятком небезпечних ситуацій. Також запроваджується система пропусків у публічні місця на зразок готелів та ресторанів за QR-кодами або іншими документами. Тим часом з 30 жовтня до 7 листопада президент Росії Володимир Путін оголосив черговий неробочий тиждень зі збереженням заробітної плати. «Интерфакс» з посиланням на свої джерела повідомляє про підготовку жорстких обмежень для туристів, які прямують на ці вихідні до Криму. Про ситуацію з COVID-19 на півострові та супутні обмеження йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Ось що говориться в новому указі російського уряду Криму за підписом його голови Юрія Гоцанюка про обмеження на відвідування громадських місць:
«Забезпечити допуск повнолітніх громадян при наявності документа, що посвідчує особу, та сертифіката про проходження вакцинації проти нової коронавірусної інфекції COVID-19 або QR-коду, отриманого з використанням спеціалізованого додатка Єдиного порталу державних і муніципальних послуг, або сертифіката про перенесене захворювання COVID-19 або QR-коду, отриманого з використанням спеціалізованого додатка Єдиного порталу державних і муніципальних послуг (термін дії 6 місяців після одужання), або довідки про негативний результат лабораторного дослідження на COVID-19 методом ПЛР (термін дії не більше 7 днів)».
Тим часом джерело «Интерфакса» стверджує, що це далеко не останні обмеження:
«Основне завдання ‒ розірвати ланцюги зараження коронавірусом. Уже з'явилися повідомлення про збільшення за ніч продажів квитків до Криму, коли стало відомо про можливе запровадження додаткових вихідних. Які будуть обмеження, поки незрозуміло, але вони будуть досить жорсткими, особливо для тих, хто прилітає та приїжджає».
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокЗа інформацією джерела, яка не підтверджена офіційно, лікарні Криму заповнені майже на 100% пацієнтами з коронавірусом, тому прийом великої кількості туристів цієї осені не стоїть у пріоритеті російської влади Криму.
Російський лікар-невролог, президент російської міжрегіональної громадської організації «Ліга захисту лікарів» Семен Гальперін висловив Крим.Реалії думку, що чергова хвиля захворюваності на коронавірус ‒ не головна причина труднощів у системі охорони здоров'я.
Зараз на коронавірус кинули всі резерви, навіть заговорили про те, щоб повертати до роботи лікарів, які пішли на пенсіюСемен Гальперін
‒ Сильно довіряти статистиці я б не став. У нас як ставиться діагноз: якщо в людини температура й ПЛР-тест позитивний, визначають COVID-19, навіть якщо він хворіє на грип й коронавірус неактивний. З діагнозами померлих приблизно те ж саме: якби їх перевіряли на грип, у нас був би пік захворюваності на грип. Безумовно, восени зростає захворюваність у цілому, зокрема й на коронавірус, і це несе великі проблеми для системи охорони здоров'я. Однак в основному медицина страждає через раніше проведену реформу оптимізації: у нас знищена система допомоги інфекційним хворим, а ті, які залишилися, просто не можуть впоратись. Через відтік кадрів виник дефіцит лікарів, особливо в регіонах. Згодом він лише збільшувався. Зараз на коронавірус кинули всі резерви, навіть заговорили про те, щоб повертати до роботи лікарів, які пішли на пенсію.
На думку Семена Гальперіна, проблеми з медициною на тлі пандемії властиві багатьом країнам, оскільки у світі у принципі не виробили чітких способів боротьби з нею, особливо з огляду на те, що вакцинація не стала повноцінним вирішенням проблеми.
У Росії й ця кампанія вакцинації провалена в інформаційному планіСемен Гальперін
‒ У Росії й ця кампанія вакцинації провалена в інформаційному плані. Проблема в тому, що людям не говорять про справжню ситуацію й зробили ставку на залякування: мовляв, зробіть, інакше ви помрете. Але досі щодо жодної російської вакцини не опубліковані результати третьої фази клінічних досліджень. Невідомо, скільки захворіло зі щеплених «Супутником», скільки ‒ з групи плацебо, а такі відомості зняли б усі запитання. У результаті лікарі зобов'язані вмовляти пацієнтів щепитися, але впевненості у них немає, і пацієнти це відчувають. Приховати це неможливо.
Російський штаб з протидії коронавірусній інфекції наводить відомості, що рівень колективного імунітету в Криму становить 39%, а в Севастополі ‒ 56%. Проте, російська влада цього міста планує з кінця жовтня, тобто з початку оголошених вихідних, запровадити частковий локдаун, при якому планується тимчасово заборонити роботу театрів, кінотеатрів, салонів краси та перукарень ‒ не найбільш термінових та обов'язкових послуг. Також у Севастополі з 15 жовтня набуло чинності відвідування об'єктів громадського харчування та інших закладів з QR-кодом про наявність вакцинації від COVID-19.
Ось що говорить підприємець з Севастополя та член російської Громадської палати міста В'ячеслав Тертус в ефірі YouTube-каналу «Форпост»:
«У багатьох справи й так поганенькі. Я дуже мало знаю підприємців, в яких все добре чи навіть відмінно. Плюс ще потрібно якийсь час не працювати й оплатити своїм співробітникам робочі дні ‒ нехай нещасні три дні з урахуванням свят, але оплатити. Все одно це викликає сумніви. Зрозуміло, що це вимушений крок, що в нас у місті більше ніж 300 хворих на день. Але ж кошти на лікування всіх цих людей беруться звідки? З податків. У нас загальне падіння купівельної спроможності, й багато підприємців відчувають, ніби у нас війна почалася. Хлопці кажуть, мовляв, ми розуміємо, що в будь-який момент нас можуть попросити зробити щось, як під час бойових дій».
Голова громадської організації «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов також скептично дивиться на тактику російської влади з протидії пандемії, особливо стосовно сфери туризму.
Якщо такий великий ризик захворіти й померти ‒ ну закривайте Крим для туристівОлександр Бурдонов
‒ Хто дав право владі не випускати людей з будинків і зобов'язувати підприємців оплачувати працівникам, по суті, відпустку? Будьте люб'язні ‒ оголосіть надзвичайну ситуацію. Згідно з законом про НС, всі витрати від обмежень бере на себе держава. Якщо надзвичайної ситуації немає, ви можете тільки просити людей щось робити, а не вимагати, тим більше вакцинуватися. Якщо такий великий ризик захворіти й померти ‒ ну закривайте Крим для туристів. Чому раніше не закривали тоді? У Криму, до речі, декілька разів холера була, але його не закривали. Зараз ввели ці QR-коди для готелів, для ресторанів, але турист від цього їхати не перестане, варіанти знайдуться. Особисто я вважаю, що співробітники цих закладів не мають права нічого вимагати у клієнтів за дорученням влади.
Раніше російський глава Криму Сергій Аксенов повідомив, що з початку 2021 року до кінця вересня півострів відвідали понад 8 мільйонів туристів. З такими показниками російська «Парламентская газета» й зовсім прогнозувала 9 мільйонів туристів за підсумками 2021 року. Українські фахівці, а також Олександр Бурдонов традиційно ставлять ці показники під сумнів, вказуючи на те, що реальна кількість відпочивальників у Криму може бути в кілька разів нижча.
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.