Спеціально для Крим.Реалії
У Севастополі триває підготовка «виборів» до російського парламенту міста, які призначені на вересень 2019 року. Партія влади «Единая Россия» (ЕР), рейтинг якої дуже похитнувся після «пенсійної реформи», роздирається внутрішніми чварами та скандалами напередодні виборів. Але її керівництво впевнене в тому, що голоси військових забезпечать необхідний результат.
Закриті праймеріз та детектор брехні
Торік «Единая Россия» ухвалила рішення проводити в усіх регіонах відкриті праймеріз для визначення кандидатів у депутати регіонального та муніципального рівня. Деякі відділення виступили проти, але їм натякнули, що не терпітимуть бунту на кораблі.
«Хочу сказати, що надалі ми подібні прохання навіть не будемо виносити на президію, а відразу надсилатимемо на них негативні відповіді», ‒ пояснив тоді політику керівництва ЕР її генеральний секретар Андрій Турчак.
Попереднє голосування за відкритою моделлю є своєрідними проксі-виборами. Взяти участь у них як кандидат чи як виборець може кожен громадянин, який має право голосу та проживає на цій території. Між кандидатами відбуваються дебати, які транслюються онлайн, ведеться передвиборча агітація, голосування проходить на виборчих дільницях. В умовах домінування «нової КПРС» у всіх сферах життя російської глибинки справжні вибори перетворюються всього-на-всього на розширений варіант праймеріз «Единой России», з тією лише різницею, що в бюлетені присутні ще й прізвища кандидатів від інших партій.
Відкрита модель не тільки дає можливість «партії влади» раніше за інших розпочати передвиборну кампанію, а й визначити представників місцевих еліт, які володіють у регіонах найбільш значним мобілізаційним ресурсом, що, поряд із наданою їм партійно-адміністративною «подушкою», є запорукою перемоги на виборах.
Однак нинішнього року в низці регіонів «єдинороси» вирішили відмовитися від відкритих праймеріз. В першу чергу це торкнулося Москви та Санкт-Петербурга, де позиції правлячої партії настільки слабкі, що її кандидати змушені приховувати свою партійну приналежність. Днями до списку регіонів, де не буде відкритого попереднього голосування, долучився анексований Севастополь.
Саблін, виходець із Маріуполя, тісно пов'язаний з донецькими «бізнес-елітами»
7 травня під час візиту до Севастополя Андрій Турчак дозволив місцевим однопартійцям застосувати «особливу» модель. Як вона буде виглядати, розповів голова севастопольського осередку ЕР Дмитро Саблін. Для голосування відберуть 25 авторитетних партійців і ще 25 громадських активістів, які й будуть єдиними виборцями на праймеріз.
Висування претендентів партійного мандату довіри ведеться в оточенні надзвичайної секретності. На офіційному партійному сайті, присвяченому попередньому голосуванню, їх список відсутній. При цьому, як кажуть у місті, потенційних кандидатів перевіряють на детекторі брехні на предмет лояльності партійному керівництву.
Овсянников проти ЕР
На відміну від Москви та Петербурга, Севастополь ‒ місто бюджетників. Хоча тут після торішньої пенсійної реформи й відчувається падіння довіри до «партії влади», завдяки патерналістській свідомості городян позиції її досить міцні. Навіщо ж міським єдиноросам знадобилася відмова від відкритої моделі праймеріз?
Причина в тому, що місцевий політбомонд роздирають внутрішні суперечності. До перманентного конфлікту між контрольованим Олексієм Чалим депутатським корпусом і російським урядом міста на чолі з Дмитром Овсянниковим додався ще один: між Овсянниковим та керівництвом місцевої організації «Единой России».
Російський губернатор тримав під контролем місцевий осередок правлячої партії, поки наприкінці минулого року не був призначено її новий куратор ‒ «лендлорд» з Підмосков'я Дмитро Саблін, який має свої інтереси в Севастополі. Саблін, виходець із Маріуполя, тісно пов'язаний з донецькими «бізнес-елітами», зробив ставку на колишніх членів української «Партії регіонів», проштовхуючи в керівництво міста свого партнера, екс-регіонала, а нині депутата Держдуми Росії від «Единой России» з Севастополя Дмитра Бєліка.
Уклали тактичний союз з Олексієм Чалим, спрямований проти Дмитра Овсянникова
Саблін та Бєлік уклали тактичний союз з Олексієм Чалим, спрямований проти Дмитра Овсянникова. Той прийняв кинуту йому рукавичку. 30 квітня в місті зникло близько 100 білбордів, на яких контр-адмірал Володимир Істомін, Лев Толстой та інші учасники Кримської війни агітували за «Единую Россию». Офіційним приводом для демонтажу рекламних конструкцій стала їхня незаконна установка, однак мало хто сумнівається в тому, що реальна причина криється в конфлікті російського губернатора з керівництвом міського осередку ЕР.
У ситуації загального бродіння та хитання, коли місцеві партфункціонери та чиновники просто не знають, кому присягати на вірність, відкриті праймеріз можуть дати найнесподіваніші результати. Не дивно, що Саблін і Бєлік переконали московське керівництво партії довірити їм визначення кандидатів в ручному режимі, щоб не виносити сміття з партійної хати. Тепер у них сильніші позиції на залаштункових торгах навколо списку кандидатів, які ведуться як з Чалим, так і з Овсянниковим. Судячи з усього, вони триватимуть аж до 26 травня ‒ затвердженої в Москві дати партійних праймеріз.
Ставка на військових
Закриті праймеріз з детекторами брехні, засекреченими списками та таємними переговорами, звичайно ж, б'ють по репутації «партії влади», рейтинг якої тепер йде вниз через погіршення соціально-економічної ситуації. Однак, схоже, у Севастополі знайшли спосіб компенсувати втрату довіри виборців.
Оргкомітет з визначення кандидатів очолив екс-командувач Чорноморського флоту Росії Олександр Вітко. Йому ж пророкують місце фронтмена «партії влади» на вересневих виборах.
Вітко командував Чорноморським флотом з 15 квітня 2013 до 14 травня 2018 року. У цій ролі був одним з активних учасників «російської весни», за що отримав адміральське звання. У березні 2014 року проти нього були запроваджені санкції Європейського союзу, за дії, «які загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України». Зараз він є заступником головкому Військово-морського флоту Росії.
Під час перебування комфлоту Вітко конфліктував з цивільною владою міста. Навесні 2017 року він піддав різкій критиці «Стратегію соціально-економічного розвитку Севастополя до 2030 року», розроблену урядом Дмитра Овсянникова й підтриману тодішнім його союзником Олексієм Чалим. Адмірал оголосив, що в ній не враховані інтереси офіцерів, житло для яких має будуватися в центрі міста, а не «на задвірках» у спальних районах.
Цивільні нарікають, що в місті не вистачає земельних ділянок для розвитку соціальної інфраструктури
Чи має Севастополь розвиватися як військова база, для обслуговування якої існує місто, або як цивільний місто, в якому розташована військова база ‒ ця дискусія ведеться вже кілька десятиліть. Військові наполягають на пріоритеті своїх інтересів, а цивільні нарікають, що в місті не вистачає земельних ділянок для розвитку соціальної інфраструктури, оскільки найбільш зручно розташовані з них зайняті Чорноморським флотом Росії.
Висуваючи на перший план адмірала Вітка, керівництво «Единой России» дає аванс військовим. Але від них чекають відповідної послуги у вигляді мобілізації особового складу Чорноморського флоту для голосування на виборах. Загальна кількість «багнетів», які він може виставити на виборчі дільниці ‒ стратегічна таємниця флоту. Але в умовах очікуваної низької активності цивільних, викликаної втратою довіри до того, як проходять вибори в російських реаліях, голоси військових можуть зіграти вирішальну роль. На це й робить ставку «Единая Россия».
Захар Самсонов, севастопольський оглядач (ім'я та прізвище автора змінені в цілях безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не завжди відображають позицію редакції