«Результати дуже сумнівні»: про що свідчать дані щодо явки на російських виборах у Криму

Головною інтригою нинішніх виборів у Криму була явка виборців

Вибори в Держдуму Росії завершилися в Криму з підсумковою явкою в 49,75%, оголосили в підконтрольному Москві Виборчкомі регіону. Наскільки радіють цьому показнику представники російської влади на півострові, настільки активно його ж критикують їхні політичні опоненти, які заявляють, що явка, як і підсумки голосування, є результатом фальсифікацій.

Вибори в Держдуму Росії проводяться в Криму вдруге з моменту, коли над регіоном був встановлений контроль владою цієї країни. Влада України, Європи та країн Заходу вважають вибори незаконними та запроваджують санкції щодо їхніх учасників.

Однак російські та кримські політики регулярно висувають свої кандидатури на виборах, у тому числі намагаючись конкурувати з російською партією влади. В рамках нинішніх виборів багато опонентів російської влади в Криму сподівалися отримати частину мандатів у Держдумі Росії. Але їхні надії не виправдалися.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додаток

Як кримчани ходять на російські вибори

Головною інтригою нинішніх виборів була явка виборців у Криму. Більшість російських експертів прогнозували її зниження.

Багато кримчан, із якими спілкувався кореспондент Крим.Реалії напередодні виборів до Держдуми Росії, теж заявляли, що не збираються йти голосувати, бо не вірять, що це призведе до істотних змін в їхньому житті.

Перші дні голосування на півострові виправдовували прогнози експертів. За підсумками першого дня виборів до Держдуми Росії явка становила 23%, у другий день вона підвищилася до 29%. Станом на 15:00 останнього дня голосування 19 вересня, підконтрольний Росії Виборчком Криму заявив про 43% тих, хто проголосував.

За дві години до закриття кримських виборчих дільниць явка підвищилася до 47,08%, пишуть провладні кримські ЗМІ. І перед закриттям виборчих дільниць кількість тих, хто проголосував, знову збільшилася, майже на 3%, – до 49,75%, стверджує кримська влада.

У Центрвиборчкомі Росії презентують результати виборів до Держдуми Росії, 19 вересня 2021 року

Виходячи з офіційних показників явки, кримчани цього разу показали таку ж активність, як і у 2016 році, коли вони вперше обирали депутатів Держдуми Росії.

Водночас за російських депутатів вони голосували менш активно, ніж за президента Росії у 2018 році. Тоді, за даними Центрвиборчкому Росії, за нього проголосували понад 70% жителів Криму.

Разом із тим, вибираючи депутатів російського парламенту Криму, жителі півострова були набагато менш активними, ніж тепер, голосуючи за майбутніх депутатів Держдуми Росії. У 2019 на виборчі дільниці прийшли лише 33% кримчан.

«Усе збережено з точністю до відсотка»

Представники підконтрольної Росії влади Криму називають явку виборців на минулих думських виборах ознакою їхньої довіри нинішньому режиму.

«Вибори – це ще один рубіж для продовження масштабних перетворень і задумів щодо розвитку Криму, розвитку всієї Росії. І ми, кримчани, це чітко усвідомлюємо, саме тому явка на вибори була досить активна», – оголосила російський сенатор від Криму Ольга Ковітіді.

Вибори в Сімферополі, 17 вересня 2021 року

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов теж вважає явку виборців і результати виборів на півострові приводом для «гарного настрою».

«Це другі вибори в Думу для кримчан. У мене дуже гарний настрій, тому що активність була вище всіх прогнозів. Це голосування виявилося дуже потрібним для кримчан. До всіх дійшов масштаб події, яка відбувається в Росії. Ми долаємо екватор приблизно 50% явки. Ми точною мірою повторюємо події 2016 року. Тобто за сім років кримчани не втомилися від влади, не змінили до неї своє ставлення. Все збережено з точністю до відсотка. Можна тільки пишатися цим», – стверджує він.

Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов голосує на виборах у Держдуму Росії, 17 вересня 2021 року

«Проклинають, матюкаються»

Але його оптимізм поділяють не всі. Кандидат у депутати Держдуми Росії від КПРФ Сергій Богатиренко оголосив, що кримська організація комуністів не визнає результати виборів на півострові, оскільки «рівень фальсифікації, який був помічений, феноменальний», включаючи і явку.

«Коли партія влади за п'ять років нічого не зробила для покращення життя народу, люди її ненавидять. Скільки ми на зустрічі їздимо, коли згадуєш «Единую Россию», люди проклинають її, матюкаються, гидоти говорять. Єдиний вихід із цієї ситуації – фальсифікувати вибори. «Під рушницю» загнати переляканих бюджетників під страхом звільнення, додати надомне голосування і все це разом спробувати загорнути в обгортку підтримки 60%. Це фарс», – переконаний Сергій Богатиренко.

Сергій Богатиренко

Лідер КПРФ Геннадій Зюганов у день голосування 19 вересня публічно звернувся до керівників Криму з проханням вжити заходів щодо фактів зафіксованих порушень.

«У Севастополі військові частини ведуть натовпом і змушують разом із дружинами голосувати на одній дільниці. Я сподіваюся, що ті, хто відповідає, і командири з великими зірками повинні розуміти, що вони коять. І треба мати на увазі: коли ви женете людей натовпом голосувати, вони можуть вимушено вас вислухати. Але ні на йоту, ні на копійку, ні на гріш від цього вам не додасться ні довіри, ні поваги», – сказав він.

Російський глава Криму і губернатор Севастополя публічно на це звернення не відреагували. Отримати їхні коментарі про цю заяву Крим.Реалії не вдалося.

Із заяв кримських комуністів поки офіційно підтвердилося лише одне. Виборчком Криму скасував результати виборів на виборчій дільниці № 288 в Сімферополі у зв'язку з «грубими порушеннями, допущеними головою дільничної комісії».

Сергій Богатиренко стверджує, що особисто подав скаргу на керівництво цієї дільниці, оскільки, за його словами, її голова не змогла надати повні списки виборців, які виявили бажання голосувати вдома, до яких два дні їздила з урнами для голосування.

Позиції голова виборчої комісії немає. Нам зв'язатися з нею на цей час не вдалося.

«Можна було намалювати і 60, і 70, і 80% підтримки»

Показники явки виборців і результати виборів у Криму не відповідають дійсності, заявляє політолог із Криму Євгенія Горюнова.

«Так звані офіційні цифри голосування в Криму свідчать про те, що і явку натягнули, і вибори сфальсифікували. Це видно навіть по тому, як змінювалася явка. За динамікою голосування десь чверть кримчан проголосували в п'ятницю (17 вересня – КР). Це були бюджетники, студенти та інші підневільні люди. У суботу проголосувало ще десь 4-5%. А протягом третього дня інформація змінювалася дуже швидко. Потрібно було натягнути явку, тому і намалювали 49,75%», – заявила вона в коментарі Крим.Реалії.

Євгенія Горюнова, кримський історик, політолог

Результати виборів, згідно з якими кримські представники російської партії влади отримали 63% підтримки, теж викликають сумнів, каже політолог.

«З огляду на настрої людей і соціологію, яка напередодні виборів показувала, що кримчани не задоволені «Единой Россией», показані результати дуже сумнівні. З огляду на, що голосували три дні, на багатьох виборчих дільницях не було камер і ніякого контролю, враховуючи, що не було реальних спостерігачів, можна було намалювати і 60, і 70, і 80% підтримки. Думаю, не намалювали тільки тому, що орієнтувалися на загальноросійські дані, щоб виглядало все більш-менш правдоподібно. В цьому плані кримська влада впоралася із завданням, яке було – і явку забезпечила високу, і необхідний результат. Тому вона може відзвітувати про добре виконану роботу», – вважає Євгенія Горюнова.

Подібні результати виборів на користь партії влади, на її думку, слід очікувати й у майбутньому, поки Крим перебуватиме під контролем Росії.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Скиньте з себе ярмо холопів і рабів». За кого проголосує Крим?

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.