Відлунали останні дзвоники в кримських школах і випускники та випускниці почали готуватися до ЄДЕ (Єдиного державного екзамену – російський аналог українського ЗНО), а освітянські чиновники писати переможні реляції про завершення навчального року. На сайті Міністерства освіти, науки та молоді російського уряду Криму 24 травня з’явилася інформація: «Останні дзвінки пролунали в Криму для 9610 одинадцятикласників та 18100 дев'ятикласників».
Усе було б нормально, от тільки 5 грудня 2018 року ці ж учні та учениці писали Підсумковий твір, який є обов’язковим для всіх випускників та випускниць. Підводячи підсумки результатів те ж окупаційне Міністерство вказувало, що для участі в написанні Підсумкового твору зареєструвалося 9849 учнів та учениць (Додаток №2 до Наказу так званого Міністерства освіти, науки та молоді Республіки Крим від 18.12.2018 № 2646), а взяло участь 9740 дітей (з урахуванням випускників двох ПТУ).
За дев’ять місяців з одинадцятих класів кримських шкіл «зникло» 1276 учнів та учениць, а це біля 12% випускників
Варто подивитися ще одну інформацію – головного рупору російської влади в Криму «РИА Крым», яке 1 вересня 2018 року проінформувало: «За даними міністерства освіти, науки і молоді Криму, цьогоріч на навчання в загальноосвітні школи Республіки відправляться 209 тисяч чоловік. Зокрема, в перший клас підуть понад 23 тисячі юних кримчан, випускниками цього навчального року будуть 10886 учнів».
Навіть неозброєним оком можна побачити, як стрімко зникають кримські випускники та випускниці протягом навчального року. За дев’ять місяців з одинадцятих класів кримських шкіл «зникло» 1276 учнів та учениць, а це біля 12% випускників, які разом із батьками вже не довіряють російській освітній системі і намагаються вирішити питання отримання документу про освіту за межами Криму.
І цьогоріч сотні кримських дівчат та хлопців вступатимуть до українських вищих навчальних закладів.
Довідка: в понеділок, 3 червня, в Україні почали роботу освітні центри «Крим-Україна» і «Донбас-Україна», за допомогою яких випускники, які проживають на тимчасово окупованих територіях, можуть вступити в українські вузи і профтехучилища за спрощеною процедурою – без здачі ЗНО, українського паспорта та атестата.
Протягом трьох останніх років кількість освітніх центрів «Крим – Україна», через які кримчани вступають до вузів на материковій частині України, зросла майже в три рази, зараз їх 35.
За даними міністерства, за три роки роботи освітніх центрів «Крим – Україна» кількість вступників через них зросла вдвічі: у 2016 році було 153 кримчанина, у 2017 році їх було 204, а 2018 року – 227 осіб.
Раніше Міністерство освіти і науки України опублікувало покрокові інструкції для абітурієнтів із Криму і Донбасу.
Олег Охредько, експерт і аналітик ЦГП «Альменда»
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції