Президент України Володимир Зеленський 19 грудня більше двох годин відповідав у прямому ефірі на запитання журналістів з українських і зарубіжних ЗМІ. Зеленського запитували про прогнози щодо тривалості війни з Росією, про мобілізацію, особисті стосунки з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним, про кроки щодо залучення підтримки для України від США, ЄС, країн Європи та світу у спротиві російській агресії.
Радіо Свобода запитало президента України про звільнення військовополонених і цивільних заручників, зокрема про кримчан, яких утримують у Росії та анексованому Криму з політичних мотивів – так стверджують правозахисники.
Крим.Реалії зібрали тези Володимира Зеленського, які пролунали на пресконференції.
Про завершення війни
Президент Володимир Зеленський категорично заперечує можливість поразки України у війні проти Росії. Про це він сказав на пресконференції 19 грудня, відповідаючи на запитання кореспондентки британської медіакомпанії ВВС.
Треба жити в Україні і боротися, і вірити, дуже сильно вірити, вірити не словами, а наближенням результату
«Ризик, про який ви кажете, завжди є, ми всі живі люди… Треба жити в Україні і боротися, і вірити, дуже сильно вірити, вірити не словами, а наближенням результату, а це значить – своїми кроками щоденно, от що потрібно робити, щоб потім не було соромно», – сказав президент України.
Перед тим Володимир Зеленський наголошував, що на початку повномасштабного вторгнення Росії Україна була в набагато гіршому становищі, ніж зараз.
У перші дні і тижні вторгнення військові РФ впритул підійшли до Києва і контролювали значні території Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської та Херсонської областей. Починаючи з квітня 2022 року, Збройні сили України цілком деокупували Київську, Чернігівську та Сумську області, у вересні – майже всю Харківську область, у жовтні-листопаді – всю правобережну частину Херсонської області включно із обласним центром. Деокупацію решти територій нині ускладнює те, що у США та Євросоюзі затримується надання Україні масштабних пакетів допомоги – як оборонної, так і прямої бюджетної підтримки.
Про кримських в'язнів Кремля
Президент України Володимир Зеленський під час підсумкової пресконференції заявив, що ситуація зі звільненням кримських в'язнів Кремля, зокрема позаштатного журналіста Крим.Реалії Владислава Єсипенка, залишається «складною». Про це він сказав, відповідаючи на запитання журналістки Радіо Свобода Роксолани Бичай.
Що стосується кримчан – складна ситуація. Тут немає за що подякувати міжнародним організаціям
«Що стосується кримчан – складна ситуація. Тут немає за що подякувати міжнародним організаціям. Вони нічого зробити не змогли. Я дуже багато працював над цим питанням з Ердоганом (президент Туреччини). Поки що результат шановний президент Ердоган не показав щодо всіх полонених, які були на території Криму», – зазначив Зеленський.
Раніше правозахисники Центру прав людини ZMINA та Кримської правозахисної групи, які брали участь у саміті «Кримська платформа», зазначали, що цивільні особи, зокрема політв'язні в анексованому Криму рідше потрапляють на обмін, ніж військовополонені.
Постійна Представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева під час брифінгу, присвяченого підсумкам роботи установи у 2023 році, повідомляла, що станом на кінець грудня 2023 року зафіксовано 191 випадок позбавлення волі з політичних мотивів щодо жителів Криму, 123 з них – кримські татари.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Вбиті та викрадені РосієюПро мобілізацію в Україні
На пресконференції 19 грудня президент України Володимир Зеленський заявив, що українські військові на засіданні Ставки Верховного головнокомандувача повідомили про необхідність мобілізувати до лав ЗСУ до пів мільйона осіб.
Вони запропонували мобілізувати додатково 450-500 тисяч людей. Це дуже серйозна цифра
«Це питання військових, головнокомандувача (ЗСУ Валерія Залужного – ред.), Генштабу, вони звернулися на Ставці щодо питання мобілізації. Питання дуже чутливе… Вони звернулися щодо дефіциту (особового складу – ред.), і вони запропонували мобілізувати додатково 450-500 тисяч людей. Це дуже серйозна цифра, я сказав, що мені потрібно більше аргументів», – зазначив Зеленський.
За його словами, з питанням мобілізації також пов'язане питання демобілізації тих, хто вже близько двох років захищає Україну на лінії фронту.
Міністр оборони України Рустем Умєров повідомив, що очікує від місцевої влади допомоги в мобілізаційних заходах.
8 листопада Верховна Рада підтримала продовження термінів воєнного стану в Україні та загальної мобілізації на 90 діб – до 14 лютого 2024 року. Це було дев'яте голосування парламенту за продовження цих термінів після початку повномасштабної війни.
Про виробництво дронів для ЗСУ
Володимир Зеленський на пресконференції заявив, що Україна виготовить мільйон безпілотних літальних апаратів у 2024 році.
«Щодо виробництва – мільйон дронів наступного року ми виробимо. Мільйон ми зробимо. Ми зробимо все, щоб так воно й було. Я знаю, що так воно й буде», – сказав він на пресконференції.
Зеленський нагадав про засідання Ставки Верховного головнокомандувача, на якому було «гучно» через постачання безпілотників. За його словами, в Україні має бути «інфраструктура щодо управління дронами найліпша, не радянська, а проста, щоб використовувати дуже швидко».
Щодо виробництва – мільйон дронів наступного року ми виробимо... Ми зробимо все, щоб так воно й було
«У мене була зараз Ставка, одне з ключових питань було виробництво дронів і постачання. Дуже не подобається, коли логістично в нас залишаються, скажімо, бюрократичні, радянські процеси. Коли 26 тисяч дронів лежали на одному складі й не доїхали до фронту. Так, було дуже гучно на Ставці, але не може бути таких пауз, таких проблем», – розповів він.
«А потім у мене запитують: «Що в мене особистого?» (ймовірно, про стосунки з головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним – ред.). Нічого немає особистого. Я просто в шоці, як може не доїхати те, що вироблено нами. Але це ми поборемо: логістику. Будуть отримувати наші воїни в бригади вітчизняні дрони», – додав президент України.
Зеленський також висловив упевненість, що виробництво артилерії збільшуватиметься. «155-й калібр, системи, на жаль, з пострілами поки що дуже складно, дуже дефіцитний продукт», – додав він.
Про допомогу від США
Зеленський висловив упевненість, що країни Заходу продовжуватимуть надавати допомогу Україні.
Я впевнений, що США нас не зрадять, і що те, про що ми домовилися, США виконають повністю
«Я впевнений, що США нас не зрадять, і що те, про що ми домовилися, США виконають повністю», – сказав Зеленський про надання нового пакету допомоги від США, який кілька тижнів не може погодити Конгрес.
Також Зеленського запитали, чи США й надалі підтримуватимуть Україну, якщо на президентських виборах переможе Дональд Трамп.
«Я думаю, що допомога буде», – сказав Зеленський, але висловив сумнів у тому, чи в такому обсязі як було у перші два роки війни..
Наразі залишається заблокованою американськими законодавцями ініційована Джо Байденом допомога Україні більш ніж у 60 мільярдів доларів. І Білий дім, і українська влада неодноразово застерігали, що це вкрай загрозливо для подальшої боротьби з російською агресією.
Протягом повномасштабного вторгнення Росії українські сили залежать від очолюваної США коаліції країн з надання зброї, а також економічної та соціальної допомоги на десятки мільярдів доларів.