Жителі селища міського типу Гаспра на Південному березі Криму непокояться, що можуть втратити доступ до моря через політику адміністрації санаторію «Дніпро». На його території розташований унікальний Харакський парк ‒ пам'ятка садово-паркового мистецтва другої половини XIX століття, що веде до пляжу. У березні прохід на цю територію закрили, посилаючись на загрозу коронавірусу, а потім територію санаторію обгородили колючим дротом.
Санаторій «Дніпро» розташований за 12 кілометрів від Ялти. Він діє весь рік і спеціалізується на лікуванні органів дихання, серцево-судинної системи, неврологічних, ендокринних, шлунково-кишкових та урологічних захворювань.
Після російської анексії Криму підконтрольна Росії місцева влада передала «Дніпро» в безоплатне користування Управлінню справами президента Росії. А потім оздоровницю перепідпорядкували Федеральній податковій службі.
В українському правовому полі санаторій є державним підприємством і належить Міністерству прибутків та зборів України (колишня Державна податкова адміністрація України). Наразі він у цьому ж статусі продовжує бути чинною юридичною особою в Україні. В українському реєстрі діє і створена в санаторії профспілкова організація.
Після 2014 року в оздоровниці відбулися кардинальні зміни. Торкнулися вони, зокрема, і місцевих жителів: дістатися до моря стало складніше.
Раніше адміністрація санаторію стягувала плату за вхід до Харакського парку на його території, що привернуло увагу підконтрольної Росії прокуратури.
Тепер доступ на територію оздоровниці знову намагаються обмежити, зокрема посилаючись на загрозу коронавірусу.
Без довідки не входити
Наприкінці березня на воротах санаторію з'явилося оголошення про те, що прохід на територію установи «тимчасово обмежений».
«Громадянам, які мають реєстрацію в смт Гаспра, для безперешкодного проходу на територію установи необхідно надати медичну довідку про відсутність коронавірусної інфекції, завірену печаткою медичної організації», ‒ сказано в оголошенні.
Його автори посилаються на доручення уряду Росії та лист Федеральної податкової служби. Таке оголошення з'явилося ще до офіційного оголошення про перші випадки коронавірусу в Криму та посилення обмежувальних заходів.
Як розуміти, що нам, з одного боку, кажуть сидіти вдома на карантині, а з іншого ‒ посилають до лікарні за довідкою з печаткоюЖитклька Гаспри
«Як виконати цю вимогу, ‒ велике питання. Це можуть, напевно, чиновники, які говорять, що кожен день тестуються на коронавірус. У маленькому селищі це нереально. Така вимога з'явилася, коли коронавірусу в Криму ще не було. І як розуміти, що нам, з одного боку, кажуть сидіти вдома на карантині, а з іншого ‒ посилають до лікарні за довідкою з печаткою. Очевидно, що ці вимоги комусь вигідні, явно не простим жителям», ‒ сказала Крим.Реалії жителька селища на умовах анонімності.
Радник голови підконтрольної Росії адміністрації Ялти Олег Главацький у соцмережах на скарги місцевих жителів сказав, що керівництво санаторію обмежило прохід до нього, оскільки «у санаторій почали прибувати люди з Москви та інших регіонів Росії».
У самому «Дніпрі» офіційно пояснили, що обмеження доступу зумовлене додатковими профілактичними заходами щодо недопущення поширення коронавірусу. У зв'язку з цим також скасовані прийом громадян, бронювання номерів, прийом і розміщення людей до 1 червня.
Крим.Реалії звернулися в санаторій, але там не змогли оперативно надати відповіді на запитання, пославшись на те, що їх має вивчити директор.
«Самоізоляція необхідна, щоб не бачили, що відбувається»
Незабаром гаспринців спіткала й інша новина ‒ на початку квітня вони виявили на паркані санаторію колючий дріт. Його розмістили з боку Алупкінського шосе. Ця вулиця веде до багатьох санаторіїв та визначних пам'яток південного узбережжя, зокрема Ластівчиного гнізда, Юсуповського та Воронцовського палаців. Тому деякі місцеві жителі обурені такою ситуацією.
«Паркан санаторію «Дніпро» уздовж всієї проїжджої частини був «прикрашений». І це люди, які вболівають за турпотік і за те, щоб усе було красиво в нашому місті. Тюрми виглядають красивіше», ‒ говорив неназваний місцевий активіст, який оприлюднив відео паркану з колючим дротом.
Для цього необхідна самоізоляція людей, щоб вони не бачили те, що відбувається насправді?Світлана Маркова
«Спостерігаємо, що відбувається за той час, поки людям сказали закритися у квартирах. Що це, товариші? Для цього необхідна самоізоляція людей, щоб вони не бачили те, що відбувається насправді? Ганьба», ‒ написала в соцмережах ялтинська активістка Світлана Маркова.
Вона обіцяла до травневих свят вивести жителів селища «на санкціонований пікет із залученням федеральних і республіканських ЗМІ».
Такого у нас ще ніколи не було, щоб влаштували «зону»Світлана Маркова
«Не потрібно чинити свавілля під прикриттям ситуації, самоізоляції людей. Такого у нас ще ніколи не було, щоб влаштували «зону». Може, ще вздовж периметра пустять струм, автоматників із собаками запустять?» ‒ наголосила Маркова.
Ця історія викликала резонанс, активісти та депутати засипали місцеву владу зверненнями. У підсумку через кілька днів в адміністрації Ялти повідомили, що «силами співробітників санаторію «Дніпро» огорожі демонтовані».
Гаспринці підтвердили, що після резонансу колючого дроту на паркані «Дніпра» більше немає. Але вони непокояться, що незабаром вони можуть втратити доступ до парку санаторію та спуску до моря.
Краще без доріг, ніж бачити море через паркан із колючим дротомКатерина Пєтухова
«Кругом на ПБК держдачі. І не тільки державні, а взагалі чиїсь дачі та пансіонати, огороджені від «плебеїв» колючим дротом. Санаторії, куди ще можуть зайти місцеві, можна перерахувати на пальцях однієї руки. У нас більше немає ні «Місхора», ні «Ай-Петрі», ні «Дюльбера». Тепер не буде і «Дніпра». Ялтинці просто в розпачі. За що так з ними? Так, будуються дороги, модульні дитсадки та інша інфраструктура. Але якщо це підстава для того, щоб забрати у людей гори, пляжі, парки, тоді заберіть свої дороги та інше. І гральну зону свою погану з ПБК теж заберіть. Краще без доріг, ніж бачити море через паркан із колючим дротом», ‒ каже ялтинська активістка, ініціатор громадянської акції «За Крим без парканів» Катерина Пєтухова.
Мільйони ‒ в тренажери і пляж
Занепокоєння активістки можуть бути не безпідставними, враховуючи, що в останні роки російська влада витрачає мільйони на облаштування цього санаторію. Разом із новою інфраструктурою оздоровниці виникають і проблеми з доступом до неї.
За інформацією російського порталу держзакупівель, тільки за останній рік облаштування санаторію коштувало бюджету понад 150 мільйонів рублів.
Торік там витратили близько 100 мільйонів рублів на ремонт корпусів. Ще мінімум на сім мільйонів рублів купили меблів для санаторію та його номерів. У них мали замінити покриття, гідроізоляцію покрівлі, вітражі, віконні та балконні блоки, двері, покриття для підлоги та стелі. Також там планували провести обробку фасадів, відремонтувати інженерні системи та евакуаційні сходи.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Берег наш»: севастопольці програють битву за пляжі
16 мільйонів рублів коштували послуги з облаштування території санаторію. Серед закупівель нинішнього року ‒ як мінімум 11 мільйонів рублів. З них майже п'ять мільйонів хочуть витратити на обладнання тренажерного залу санаторію (купити три десятки тренажерів та іншого спортивного обладнання) і шість мільйонів ‒ на послуги будівельного контролю за капітальним ремонтом об'єктів пляжної території.
Підрядників для цих закупівель визначать наприкінці квітня.
Місцевим жителям не перший рік доводиться боротися зі спробами перекрити доступ до парку та пляжу санаторію. Раніше Катерина Пєтухова ініціювала акцію «За Крим без парканів», у межах якої домагається законодавчої заборони на південному узбережжі парканів, що закривають краєвид на море або перешкоджають доступу до нього.
Наприкінці минулого року Катерина Пєтухова разом з іншими активістами зібрала на підтримку цієї ініціативи 3,5 тисячі підписів кримчан і надіслала до адміністрації президента Росії колективний лист із проханням про введення заборони на паркани. Але в підсумку, за її словами, документ спустили на розгляд підконтрольному Росії кримському уряду.
Кримські чиновники повідомили громадських активістів, що звернення перенаправлене в прокуратуру Ялти та місцеву адміністрацію. Ті порушень у встановленні парканів не знайшли. Громадські активісти кажуть, що мають намір продовжити боротьбу і пройти цей шлях вдруге.
Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім особам і відомствам, згаданим у цьому матеріалі