Жителі різних регіонів Криму скаржаться, що підконтрольна Росії місцева влада не змогла створити їм святкову атмосферу в новорічний тиждень. Одні скаржаться на погане оформлення в своїх містах, а інші – на купи сміття, які комунальники не поспішають вивозити. Про життя півострова в перші дні нового року читайте в матеріалі Крим.Реалії.
В останні дні 2018 року в Міністерстві курортів і туризму підконтрольного Росії уряду Криму вперше пораділи підвищеного попиту росіян на кримські курорти в новорічний період. У зв'язку з цим міністр Вадим Волченко закликав владу кримських міст гідно оформити міста, щоб створити новорічний настрій місцевим жителям і гостям.
Але чиновники підійшли до процесу дуже специфічно. У деяких містах свято вгадується хіба що по головним ялинкам. Така ситуація, наприклад, в Сімферополі та Ялті.
З ярмарками, але без вогнів
У Сімферополі 2019 рік зустрічали скромніше, ніж будь-коли раніше. Нова команда адміністрації вирішила змінити багаторічні традиції і залишила місто без численних гірлянд та інсталяцій, які розвішували тут раніше.
Традиційною залишилася тільки головна ялинка міста на площі Леніна. Там встановили світлодіодні огорожі і розмістили ярмарок.
Ще одну новорічну ялинку, яку багато років встановлювали на перетині вулиць Пушкіна і Горького, чиновники в цьому році перенесли в Гагарінський парк. І тепер на цьому майданчику про свято нагадують лише ярмаркові павільйони. Вдень 4 січня вони виявилися закритими.
З ярмарками в Сімферополі в цьому році ситуація теж специфічна. Отаман «Кримського козацтва», кримський активіст Сергій Акімов стверджує, що хотів внести свій вклад в новорічне оформлення міста, організувавши тематичний ярмарок з продажу предметів народних ремесел в центрі Сімферополя. Але зробити це йому не вдалося через протидію влади. За його словами, спочатку чиновники погодили виділення трьох торгових місць на вулиці Пушкіна під торгівлю з умовою, що вони будуть оформлені і створять новорічний настрій в місті, але в підсумку самі ж попросили отамана покинути територію.
«Ми намагалися все узаконити, подавали документи до міськради, не раз приходили на переговори. Але вирішення питання весь час відтягували. Ми ці павільйони прикрасили, цілу ніч їх збирали з ілюмінацією, розклали на них асортимент товару. Прийшли торгувати 26 грудня (2018 року – КР). До нас кілька разів підходили люди з адміністрації міста, перевіряли наші документи, у нас було все нормально. Але ввечері особисто до мене знову підійшли люди з адміністрації і сказали не виходити більше. Я запитав: у нас щось не в порядку з документами? Мені відповіли: ні, все в порядку, але це вказівка зверху. Я у людини перепитав: зверху – це з адміністрації? А мені відповіли: ні, вище. Тобто, я так розумію, що це (побажання – КР) було безпосередньо з Ради міністрів », – розповідає він.
Ще один ярмарок розмістили на площі Леніна. Там встановлені 20 павільйонів. Сергій Акімов стверджує, що за можливість торгувати тут підприємці змушені платити по 3,5 тисячі рублів на день.
«Там не все в порядку з документами, але вони стоять і не приховують, що у них дуже високі покровителі в Раді міністрів Криму», – стверджує він.
Влада Криму і Сімферополя, в свою чергу, це не коментує.
Ялта: палаючі пальми та забуте свято
В Ялті, незважаючи на очікуваний владою приплив туристів, чиновники і зовсім забули потурбуватися про прикрасу міста перед Новим роком. Тут обмежилися установкою ялинки на набережній, світлодіодних сніговиків і прикрасою пальм, які активно критикують у соцмережах місцеві жителі і громадські працівники.
Голова адміністрації Ялти Олексій Челпанов стверджує, що така ситуація склалася, оскільки «в силу тих чи інших причин» в бюджеті на 2018 рік не були передбачені витрати на прикрасу міста. За його словами, нових прикрас в місті слід очікувати до Різдва.
«Ми цю недоробку виправили, знайшли гроші в розмірі 5 мільйонів рублів і виставили цю закупівлю на торги. Причому, це було зроблено ще в жовтні, своєчасно і заздалегідь. Але ФАС (Федеральна антимонопольна служба – КР) дуже довго тягнув із затвердженням цієї заявки, майже три тижні. І тепер виходить, що торги будуть проведені тільки 5 січня (2019 року – КР)», – заявив він.
Нинішня ситуація в місті надихає місцевих взяти вирішення проблем у своїх руки. Наприклад, в соцмережах вже з'явилися пропозиції від городян в новому році скинутися на новорічний салют. А ялтинський активіст, головний редактор газети «Ялта» Сергій Сардико стверджує, що намагається домовитися в Москві, щоб до наступного Нового року встановити на набережній Ялти безкоштовну святкову карусель.
«Ще в травні минулого року я розповідав Челпанову (голові підконтрольної Росії адміністрації Ялти – КР), як проводять Новий рік в Москві на Тверській. Звичайно, не можна порівнювати фінансово-організаційні можливості Ялти і Москви, але дуже багато чого можна було б повторити, так хоча б елементарне – безкоштовні гойдалки для дітей! А під силу було б і на ялтинській набережній поставити для дітей безкоштовну карусель (в Москві вже років сім як роблять!): Чому лавки у нас безкоштовні, а атракціони повинні бути платні? На жаль, Челпанов відмахнувся, а рівень Переверзєвої (заступник голови адміністрації Ялти – КР) і Ковальчук (начальник відділу культури адміністрації Ялти – КР) залишився той же. Шкода втрачених можливостей через такі кадри», – стверджує Сардико.
Як з'ясували Крим.Реалії, крім 5 мільйонів рублів, запланованих на новорічні прикраси для Ялти, в адміністрації витратять ще 500 тисяч рублів на технічне забезпечення різдвяних заходів в місті з 6 по 8 січня.
Керч: вандали, прорвана каналізація і сміття
У Керчі до прикраси головній площі міста у місцевих жителів претензій немає. Тут прикрасили відразу три живих їли, які ростуть там. Також на площі розмістили ярмаркові павільйони, новорічні інсталяції і карусель.
Перші дні нового року в Керчі почалися з неприємних сюрпризів. Спочатку невідомі пошкодили нові павільйони на зупинках громадського транспорту в Аршинцево. Як пишуть місцеві ЗМІ, на зупинці «Піонерська» вандали погнули каркас павільйону і ледь не вибили скло.
Потім в одному з районів міста на початку січня стався прорив каналізації. Смердючі стоки текли на проїжджу частину, поки не втрутилися комунальники.
Керчанам також довелося зіткнутися з ще одним випробуванням. У всіх районах міста з 1 січня скаржаться на «сміттєвий колапс».
Після новорічної ночі в місті виявилися переповненими всі сміттєві контейнери і майданчики поруч з ними. Але комунальні служби не поспішали вивозити їх упродовж чотирьох днів. Тільки вдень 4 січня мешканці Керчі почали повідомляти, що сміття поступово почали вивозити.
Зразковий Севастополь
Найуспішнішим у створенні новорічної атмосфери в цей раз можна назвати Севастополь. У центрі міста є і ілюмінація, і прикрашені ялинки, і різні святкові скульптури.
Городяни пишуть в соцмережах в основному вдячні пости і активно публікують фото на тлі кольорових композицій.
Подібних прикрас немає ні в одному іншому місті півострова. Як ми вже писали, новорічну ілюмінацію для міста місцева влада купувала в 2016 році за 30 мільйонів рублів в розпал блекаута, коли використання електрики на святкові заходи було недозволеною розкішшю. Монтаж новорічних інсталяцій щорічно обходиться севастопольцям у кілька мільйонів рублів.