Чи переслідують російські сили кримськотатарських активістів на Херсонщині після вторгнення на південь України? Як хід війни Росії проти України змінює погляди людей в окупованому Криму? Яку допомогу та підтримку під час війни здійснює Меджліс кримськотатарського народу проєкту «Новини Приазов’я» голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
– Як з початком війни підтримуєте зв’язок із Кримом. Які там настрої?
Люди, які поселилися в Криму під час окупації, частина з них вже замислюються над тим, як покидати КримРефат Чубаров
– Так, ми продовжуємо підтримувати зв'язок по тих самих каналах, що і до початку широкомасштабних військових дій Росії на материковій Україні.
Зрозуміло, що з 24 лютого настрій людей там дуже різний, по різних групах.
Декілька днів серед прихильників Путіна була ейфорія, мовляв, зараз за 2-3 дні все буде в порядку і Київ буде повністю під контролем Москви. Але з відсіччю з боку Збройних сил України, українського народу, ті настрої змінилися на песимізм.
Ми відмічаємо збільшення оголошень щодо термінового продажу житла. Ті люди, які поселилися в Криму під час окупації, частина з них вже замислюються над тим, як покидати Крим.
Люди стурбовані тим, і це серед кримських татар, українців та інших націй, що їх рідних призивають до армії, ніби на навчання, а потім посилають на війну, на материкову частину України.
Ми намагаємося людям пояснити, що краще знайти будь-які способи, аби уникнути цієї , хай і примусової, але служби у загарбницькій армії.
Багато людей впевнені в тому, що українська держава вистоїть, збройні сили дадуть відсіч ворогу і люди сподіваються, що ця перемога покладе початок звільненню Криму.
Your browser doesn’t support HTML5
– Кримські татари чинили спрлтив російській окупації Криму. Потім багато людей виїхали та немало оселилися саме на Херсонщині. Які настрої зараз у кримських татар там і чи вдається чинити опір там?
– Я не можу багато говорити, бо на цих територіях вже працюють спецслужби Росії й вони аналізують поведінку людей, їм доступно багато інформації.
Я хочу сказати, те, що спецслужби Росії чекають додаткової команди – це зрозуміло. Все буде залежить від того, як далі піде ситуація в цілому.
– Яку роботу веде Меджліс кримськотатарського народу в тих умовах, що зараз склалися в Україні?
– У нас різнопланова ведеться робота. Наш лідер Мустафа Джемілєв та один із депутатів Рустем Умеров зосереджені на підтримці української держави: це і зустрічі з політиками, і висвітлення в медіа.
Мустафа Джемілєв зараз в Туреччині, він буде брати участь в Анталійському дипломатичному форумі. Рустем Умеров залучений в інших заходах, пов'язаних з переговорними процесами, деталізувати не зможу.
Ми задіяли всі можливості, щоб всі у світі провідні політики і в першу чергу в Туреччині, усвідомлювали, що насправді відбувається в Україні.
Ми підняли всю нашу діаспору в Польщі, Румунії та разом із ними працюємоРефат Чубаров
Члени Меджлісу виконують різні обов'язки. Більшість зосереджена на допомозі людям, в першу чергу тим, хто вимушений рятувати своїх дітей, шукати безпечні місця для дітей з Дніпропетровської області, з південних областей.
Ми створили координаційний центр Меджлісу у Львові буквально в перші дні нападу. Там зараз велика кількість наших волонтерів працюють над тим, щоб допомагати жінкам, дітям аби допомогти їм доїхати до тих країн, де є безпечні умови.
Переважно ми спрямовуємо в Туреччину, у нас є певні напрацювання з урядом Туреччини. Ми підняли всю нашу діаспору в Польщі, Румунії та разом із ними працюємо. Крім того, тримаємо зв'язок із нашими людьми у силах територіальної оборони, в силах ЗСУ. Ми намагаємось бути максимально на допомозі.
Your browser doesn’t support HTML5
– Які ви можете дати поради тим, хто залишається на Херсонщині, саме кримським татарам?
– Я думаю, що тут всі люди, незалежно від національності, мають зберігати згуртованість, мають підтримувати один одного, вони мають берегти один одного, зберігати гідність, а головне – зберігати дітей, родини.
І не піддаватися на ті провокації, котрі організуються російським агресором, як от з гуманітарною допомогою, з якимось їхніми караванами.
Я знаю, що, коли Лілю Ібрагімову арештували, і запитували чому вона виходила на мітинг, і чому була однією з організаторів. Вона відповіла: «ви виконуєте накази свого керівництва, а у нас є українська держава, ми громадяни України та ми патріоти української держави».
Отже, всім треба залишатися українськими громадянами не по паспорту, а по духу.
Російське військове вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території та називає це «спеціальною операцію», яка має на меті «демілітаризацію і денацифікацію».
Кремль раніше заявляв, що в ході своєї так званої «спецоперації» не чіпатиме цивільних в Україні, натомість обстрілює житлові будинки, лікарні, дитячі садки, школи і іншу цивільну інфраструктуру.