Люди з минулого: у кримську владу повернулися забуті політики

На початку березня лави російської влади Криму поповнилися кількома новими кадрами. Різні посади отримали колишні кримські політики, які кілька років тому зникли з публічного простору. Хто ці люди й чим вони запам'яталися у Криму, читайте в матеріалі Крим.Реалії.

Забуті обличчя кримської політики, зокрема, опинилися в Сімферополі, Саках та Феодосії. Більшість призначенців, які отримали свої посади у владі, до 2014 року були представниками української Партії регіонів: були або її членами, або активно співпрацювали з її функціонерами. З 2014 року кожен по-своєму намагався повернути колишній вплив, але безуспішно.

З адміністрації Сімферополя ‒ в адміністрацію Сак

На початку березня нового голову офіційно отримала підконтрольна Росії адміністрація Сак. Цю посаду зайняв ексдепутат кримського парламенту, колишній оперативник СБУ Олександр Овдієнко.

Олександр Овдієнко

На цю посаду він прийшов замість ексголови Сак Михайла Афанасьєва, якого в лютому призначили міністром внутрішньої політики, інформації та зв'язку підконтрольного Росії уряду Криму. В адміністрацію Олександр Овдієнко прийшов ще місяць тому й тепер офіційно вступив на посаду.

На чолі Сакської адміністрації він опиняється не вперше. Нею він керував і в минулому, до російської анексії Криму.

У 80-х Овдієнко будував військову кар'єру і був командиром однієї з військових частин Петропавловська-Камчатського. На початку 90-х він пройшов курси контррозвідки КДБ і близько десяти років відпрацював старшим оперуповноваженим Управління військової контррозвідки СБУ у Військово-морських силах України. На початку 2000-х років Олександр Овдієнко пішов до органів влади різних рівнів. У 2006 році став депутатом кримського парламенту, був помічником спікера Верховної Ради АРК. У 2010 році очолив інформаційно-аналітичне управління парламенту.

Весною 2014 року був депутатом кримського парламенту та керував Сакською райдержадміністрацією. Наприкінці 2014 року перейшов до апарату кримського парламенту, вже підконтрольного Росії. А в 2017 році кілька місяців був першим віцемером Сімферополя при Геннадії Бахарєві. Але в решті решт підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов звільнив його разом з Геннадієм Бахарєвим.

Відтоді Овдієнко публічної діяльності не вів, чим він займався останні два з половиною роки, невідомо. Ми зв'язалися з Олександром Овдієнком, але він попросив зателефонувати пізніше, а потім не відповідав на наші дзвінки.

Ексрегіонал біля керма Сімферополя

Нового заступника в березні отримала нинішня голова підконтрольної Росії адміністрації Сімферополя Олена Проценко. Керувати містом їй тепер буде допомагати Володимир Осипенко ‒ ще один забутий політик, який був відомий за часів режиму в Криму Партії регіонів.

Володимир Осипенко (зліва)

Він опікуватиметься питаннями внутрішньої та інформаційної політики, а також міжнаціональної сфери. На цій посаді Володимир Осипенко замінив ексвіцемера міста Олександра Макаря, який протримався в цьому кріслі всього три місяці.

Володимир Осипенко ‒ ексголова «Сімферопольської обласної кредитної спілки «Спілка пенсіонерів України», колишній депутат кримського парламенту від Партії регіонів, ексголова парламентської комісії з рекреаційного, санаторно-курортного комплексів і туризму. Втратив цю посаду внаслідок переділу влади при покійному кримському прем'єрі Василі Джарти. Після його смерті Володимир Осипенко став заступником голови кримської організації Партії регіонів. На той момент її очолювали прем'єр Криму Анатолій Могильов і спікер підконтрольного Росії кримського парламенту Володимир Константинов.

У результаті російської анексії Криму в 2014 році втратив депутатський мандат. На перших російських виборах у Криму, не визнаних Україною, країнами Європи та Заходу, Володимир Осипенко балотувався в депутати кримського парламенту від російської партії «Родина», але депутатом не став. І після цього більше не вів публічної діяльності.

Як стало відомо Крим.Реалії, в останні роки Володимир Осипенко займався бізнесом. Зокрема, очолював сімферопольське ТОВ «Інвестиційна республіканська компанія», яка, за інформацією Федеральної податкової служби Росії, була ліквідована в 2015 році. Також він був директором ТОВ «Республіканський інститут політичних та соціологічних досліджень» (вона діє і зараз). Ми спробували через неї зв'язатися з Валерієм Осипенком. Там повідомили, що зможуть нас сконтактувати, якщо отримають від нього згоду. Однак у результаті повідомили: «Володимир Валерійович передав, що коментувати (своє призначення заступником голови адміністрації Сімферополя ‒ КР) не буде».

Повернення «непотоплюваного»?

Ще про одне призначення повідомив кримський активіст Олександр Таліпов. Він стверджує, що колишній мер Керчі Олег Осадчий призначений російським Міністерством культури Криму гендиректором заповідника «Кіммерія М. А. Волошина».

Олег Осадчий

«Величезний «культурний» досвід Осадчого має підняти з колін музейний комплекс Феодосії. Прогнозую переділ у Коктебелі парка Спілки письменників України та об'єктів, розташованих у ньому, а також добудову та забудову шматочків парку. Ну, і кошти чималі мають виділятися на музеї. Привітаємо противника референдуму 2014 року, який одноосібно намагався не дати зняти український прапор в Керчі і повісити російський. З призначенням!» ‒ написав активіст у Facebook.

У заповіднику від коментарів на цю тему утримуються. Зв'язатися з російським міністром культури Криму Ариною Новосельською нам не вдалося, вона на наші дзвінки не відповіла. Сам Олег Осадчий поки теж мовчить.

Якщо його повернення у владу підтвердиться, це стане несподіванкою для багатьох, оскільки до 2014 року Олег Осадчий був одним з найбільш «непотоплюваних» мерів у Криму. Він стояв біля керма Керчі 16 років, тричі перемагаючи на виборах.

Керченські журналісти запам'ятали його як одного з найбільш закритих чиновників. При правлінні Осадчого керченські підприємці нерідко скаржилися на високі побори, а в ЗМІ активно писали про корупційні схеми в міськраді. Однак правоохоронні органи до Осадчого претензій не мали, а будь-які звинувачення на свою адресу він називав «підступами ворогів».

Втратив владу і вплив Олег Осадчий тільки в результаті російської анексії півострова. Проти нього стали публічно виступати місцеві проросійські політики. Це пов'язане з тим, що під час подій 2014 року він перешкоджав проросійським активістам зривати український прапор з флагштока біля міськради. І тоді за підтримки правоохоронців йому це вдалося, хоч і не надовго.

На початку 2015 року Осадчий був затриманий російськими силовиками. У кримському управлінні Слідкому Росії йому висунули звинувачення у перевищенні посадових повноважень. За версією слідства, Олег Осадчий, будучи мером, незаконно змінив межі земельної ділянки в центрі Керчі та надав її в користування родичці. Ексмер Керчі був затриманий і два місяці провів у СІЗО. Потім йому змінили запобіжний захід на домашній арешт. Йому загрожувало позбавлення волі до семи років, але він відбувся штрафом у 200 тисяч рублів, який потім скоротили до 150 тисяч.

Після цього Олег Осадчий зник з поля зору журналістів. Судячи з російського реєстру юросіб, ексмер Керчі має в місті бізнес, пов'язаний з ресторанною діяльністю та операціями з нерухомістю. Також відомо, що у 2017 році він був помічником депутата Держдуми Росії з Криму Костянтина Бахарєва.

Його ім'я почали знову згадувати публічно торік у контексті скарг керчан, які звинуватили ексмера в блокуванні доступу фахівців до пошкодженої системи теплопостачання будинку №2 на вулиці Набережній. На хвилі цього скандалу керченські депутати хотіли забрати у нього земельну ділянку, надану його родині в 2003 році для садівництва, а Сергій Аксенов закликав «привести до тями» Олега Осадчого.