Україна скоро отримає перший із корветів, що будуються в Туреччині. Що відомо про ці кораблі?

Корвет «Гетьман Іван Мазепа». Скриншот із відео

У Туреччині почалися ходові випробування першого з корветів класу Ada, що будуються для України. Які бойові можливості нових кораблів і чи зможуть вони змінити хід війни та розстановку сил у Чорному морі, розбиралися Крим.Реалії.

Український корвет «Гетьман Іван Мазепа», який збудували в Туреччині, вийшов на ходові випробування в морі. Про це повідомили Військово-морські сили ЗСУ на своїй сторінці у Facebook. Також українські військові опублікували відео з кадрами морських випробувань.

«Корвет «Гетьман Іван Мазепа» вийшов на ходові випробування у морі», – йдеться у повідомленні. Зокрема, в межах випробувань корвет випускав торпеду, також проходили тренування з посадки вертольота.

Два корвети для українських ВМС

Україна підписала з Туреччиною угоду про будівництво двох корветів класу Ada ще в липні 2021 року.

Урочиста церемонія закладки майбутнього «Гетьмана Івана Мазепи» відбулася 7 вересня 2021 року. Спустили на воду корвет у жовтні 2022 року.

Раніше на початку липня цього року ВМС України вже показували випробування в морі корвету «Гетьман Іван Мазепа» (бортовий номер F211). Передбачається, що він стане флагманом ВМС ЗСУ. Корвет має увійти до складу українського флоту у 2024 році, але точні дати поки що не розголошуються.

Український корвет «Гетьман Іван Мазепа» класу Ada у день спуску на воду. Стамбул, Туреччина, 2 жовтня 2022 року

У серпні 2023 року заклали кіль другого корвета – «Гетьман Іван Виговський». У березні 2024 року корабель показали президентові України Володимиру Зеленському.

1 серпня поточного року в Стамбулі на військовій верфі підприємства İstanbul Shipyard Naval відбулася церемонія спуску на воду. У ній взяли участь перша леді України Олена Зеленська, яка розбила об корпус корабля пляшку шампанського, міністр оборони України Рустем Умєров, командувач ВМС віцеадмірал Олексій Неїжпапа та лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Корвет «Гетьман Іван Виговський» здійснить перше плавання в 2026 році, сказав на церемонії з нагоди спуску на воду корвета Озгюр Гюлерюз, генеральний директор турецької суднобудівної компанії STM.

«Будівництво другого корабля в межах нашого проєкту розпочалося у 2022 році. Цей корабель здійснить своє перше плавання у 2026 році. Другий корабель буде передано ВМС України у першому кварталі 2027 року», – сказав Гюлерюз.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Звільнення Криму. Стратегія морської безпеки України

Кораблі за технологією «стелс»

Ada – тип корветів, частина проєкту MILGEM, розробленого насамперед для ВМФ Туреччини. «Ада» в турецькій мові означає «острів», кожен корабель цього класу отримує назву турецького острова. Турецький військово-морський флот уже ввів в експлуатацію чотири корвети цього класу, найближчим часом планується ввести в дію ще кілька.

Метою проєкту «Ада» є створення сучасного літорального бойового корабля, здатного проводити протичовнові операції та патрулювати у відкритому морі з широким використанням у конструкції принципів стелс-технологій. Будівельні роботи першого корвета Heybeliada розпочалися 26 липня 2005 року.

Корвети, які будуються для України, мають водотоннажність 2,4 тис. тонн, 99,56 м завдовжки і 14,4 м завширшки. На палубі корабля передбачено посадковий майданчик для вертольота. Проєкт створювали для роботи в Чорному та Середземному морях, корвети здатні безперервно виконувати завдання протягом 21 дня.

Корвет класу Ada для ВМСУ буде оснащений:

  • протикорабельним ракетним комплексом Harpoon (США);
  • зенітно-ракетним комплексом VL MIKA;
  • артилерійським озброєнням: середнього калібру – OTO Melara Super Rapid (76-мм), малого калібру – Millennium (35-мм), дистанційно-керованими стабілізованими кулеметами (12,7 мм) Aselsan STAMP;
  • торпедними апаратами (324-мм) із протичовновими торпедами Murene 90 Impact;
  • РЛС із 3D-оглядом Aselsan (Thales);
  • Навігацією Vision Master FT, SCOUT.

Передбачається, що на корабель встановлять українську розробку «Нептун». Вважається, що саме ракетами цього типу в квітні 2022 року було знищено флагман Чорноморського флоту Росії гвардійський ракетний крейсер «Москва».

Турецькі суднобудівники на вимогу Києва внесли у конструкцію другого корвету – «Гетьмана Івана Виговського» – низку змін. Зокрема, іншим буде компонування корпусу в районі машинного відділення – для встановлення двигуна іншого типу. Крім того, трансформували кормову частину, де розміститься французький зенітно-ракетний комплекс VL MICA, повідомляло видання DefenceTurk.

Корвет «Гетьман Іван Виговський» відрізняється від серійних кораблів цього проєкту, розповів речник Військово-Морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук.

Дмитро Плетенчук

«Насправді у цьому кораблі закладено багато сюрпризів. Лише один факт: від серійного проєкту, який перебуває на озброєнні турецького флоту, наш відрізняється збільшеною на 50% кількістю систем озброєння, доданих з урахуванням сучасних реалій війни на морі», – зазначив Плетенчук.

Раніше в Міноборони пояснили, чому будівництво корвета для України розпочалося у 2021 році, хоча, згідно зі стратегією ВМС, кораблі такого класу мають надходити до армії не раніше 2025-2030 років.

«Згідно зі світовим досвідом, термін будівництва кораблів класу «корвет» становить 3-6 років і потребує освоєння його як бойової системи ще 1-2 роки і більше. Таким чином, повне набуття здібностей першого корвету очікується не раніше 2026 року. Враховуючи сказане, відповідно до Стратегії ВМС, для забезпечення надходження корветів у другому етапі (2025-2030 роки – КР) будівництво першого корабля цього класу було розпочато на I етапі», – зазначено в листі.

Український корвет «Гетьман Іван Мазепа» класу Ada у день спуску на воду. Стамбул, Туреччина, 2 жовтня 2022 року

Нові корвети та найближчі перспективи

Володимир Заблоцький

«Ось цей тип корвета – він, власне, протичовновий, це його головна спеціалізація. Він може шукати підводні човни, у нього є спеціальний вертоліт, у нього є гідроакустика, у нього є необхідні електронні системи, які класифікують підводні шуми. Тобто це корабель, який знає, де підводний човен і як його атакувати протичовновими торпедами», – розповідав в інтерв'ю Радіо Свобода Володимир Заблоцький, військово-морський експерт видання Defense Express.

Михайло Самусь

«Чорноморський театр бойових дій дуже маленький, а насиченість авіацією окупованого Криму надзвичайно висока. Росія нашпигувала Крим авіацією. І, знову ж таки, у росіян близько 300 ракет в одному залпі зараз. Тобто нам потрібна дуже потужна протиповітряна та протиракетна оборона. Навіть один корвет зможе забезпечити куполом протиповітряним і протиракетним усе інше угруповання», – каже заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Михайло Самусь.

Але розраховувати на ці корвети Україні під час повномасштабної війни не варто, вважає заступник начальника штабу ВМС України у 2004-2020 роках, стратегічний експерт компанії «Соната» Андрій Риженко. По-перше, на його думку, Туреччина їх не передасть, поки триває конфлікт. По-друге, незважаючи на заяви про їхню малу помітність, вони вразливі.

Андрій Риженко

«Їх можна виявити дуже легко. Завдяки тій же супутниковій розвідці і в Росії дуже багато засобів повітряного нападу, ракет на Кримському півострові для того, щоб уразити цей корабель. Для такого корабля потрібна окрема нова база. Ті бази, які зараз є, вони не підходять», – упевнений Риженко.

Справді, поки йде війна, з питанням передачі Туреччиною Україні кораблів не все зрозуміло.

Так, Туреччина на час війни закрила протоку Босфор для військових кораблів воюючих сторін згідно з Конвенцією Монтре. З одного боку, діє заборона, а з іншого – це не транзит у чистому вигляді, а фактично побудовані в Туреччині кораблі для України.

Олег Чубук

«Я сподіваюся, що війна закінчиться раніше, ніж ці корвети будуть введені в дію, або, як кажуть моряки, «введені в організацію кораблів». А зараз є небезпека, що ці корвети були б знищені, бо росіяни їх чатуватимуть, на них полюватимуть, навіть коли вони йтимуть морем на переході» – пояснює в інтерв'ю Радіо Свобода колишній прессекретар ВМСУ Олег Чубук.

«Буде ж загроза. Стоятиме такий корвет в Україні і в нього щось прилетить. Краще хай поки що там стоять, у Туреччині», – наполягає Володимир Заблоцький.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Корабель «Гетьман Іван Мазепа». Морська слава України в Криму

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.