Осінь у Криму стала сезоном відставок. Свої пости залишають голови адміністрацій та міністри російського уряду регіону. Такий масовий вихід з коридорів влади в регіоні трапляється нечасто. У популярних кримських блогах його пов'язують з глобальнішими процесами, які поки залишаються непублічними.
Точкові зміни у кримській владі почалися на початку цього року. Але восени процес активізувався, на півострові почалися масові відставки. Свої пости стрімко залишають голови адміністрацій регіонів та кримські міністри.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокХто йде і хто приходить
У вересні та жовтні звільнилися голови російських адміністрацій трьох регіонів Криму. На початку жовтня посади залишили голови адміністрацій Джанкоя Едуард Селіванов, Судака Ігор Степіков та Сімферопольського району Діоніс Алексанов.
Влітку керівники адміністрацій змінилися в Керчі та Сакському районі.
Під питанням залишається зміна влади в Євпаторії. Там голова місцевої адміністрації Роман Тихончук отримує догани від російського глави Криму Сергія Аксенова та фігурує в антикорупційних матеріалах місцевої прокуратури.
Раніше цього року змінилися голови адміністрацій у Сімферополі та Керчі ‒ у першому випадку Олену Проценко змінив Валентин Демидов, а в другому Сергія Бороздіна ‒ Святослав Брусаков.
Крим.Реалії наочно показують масштаб процесу зміни влади на півострові.
Звільнення тривають й у лавах російського уряду Криму. Там один за одним ідуть міністри. Наприкінці вересня свої посади залишили віцепрем'єр Євген Кабанов, міністр будівництва та архітектури Криму Михайло Храмов (обидва тепер фігуранти кримінальної справи про шахрайство в особливо великому розмірі) та міністр транспорту Криму Євген Ісаков. У жовтні звільнився міністр охорони здоров'я Криму Олександр Остапенко, він пішов з посади в розпал пандемії коронавірусу, коли статистика захворюваності на півострові б'є всі торішні рекорди.
«Довго обіймати посади не можуть»
Офіційно усі чиновники пішли у відставку за власним бажанням. Але Сергій Аксенов не приховує: деякі залишили свої пости через «неуспішність».
«Ніяких секретів щодо цієї теми немає, все залежить лише від успішності тих чи інших чиновників. Перед керівниками ставляться завдання й доручення президента Росії, уряду й особисто мої доручення. Якщо кількість невиконаних і відтермінованих завдань перевищує всі ліміти, то в такому випадку й виникає загроза відставки», ‒ говорить він.
Політолог з Криму Євгенія Горюнова зазначає, що в команді Сергія Аксенова постійно змінюються одні й ті ж міністри.
«Безумовно, тут річ зовсім не в плановій ротації, а в корупційних схемах і використанням бюджету в корисливих цілях. У Криму є окремі міністерські посади, через які проходять великі кадрові потоки, і туди треба призначати тільки своїх людей. Довго займати ці посади вони не можуть, тому що занадто великі гроші проходять через їх руки. Так що про планову ротацію можна говорити тільки в такому контексті: рік посидів на посади, і можна йти у відставку з хорошою фінансовою подушкою. Головне ‒ вчасно прибрати міністрів, щоб вони не влетіли, як Кабанов», ‒ сказала вона Крим.Реалії.
«Місцевих посунуть»
Популярний у Криму Telegram-канал «Кримський фрукт» пише, що «до Криму скоро приїдуть близько ста осіб з команди Хуснулліна (віцепрем'єра російського уряду, куратора Криму в цьому органі влади ‒ КР) і займуть основні посади».
Версію про майбутній приїзд на півострів російського «десанту» озвучує й російський блогер, який живе в Криму Олександр Горний.
«Найближчим часом у Криму почнеться кадровий трансфер, точніше він вже почався. Йдеться поки не про главу (Сергія Аксенова ‒ КР), хоча й у нього, судячи з усього, позиції серйозно ослабли, але сюди висадиться десант материкових (чиновників з Росії ‒ КР), а розвідка вже прочесала зліва направо та зверху вниз», ‒ говорить він.
Блогер допускає, що в цій хвилі може статися і відставка самого Сергія Аксенова.
«Чим більше озвучується планів на закачування грошей у будівництва Криму, тим більше шансів, що місцевих посунуть. Якщо підуть Аксенова на почесну посаду в Москву, то це буде погано, але очікувано. На жаль, він сам та його слабеньке й шахраювате оточення все роблять для цього», ‒ вважає Олександр Горний.
Про те, що Сергія Аксенова можуть перевести на роботу в Москву в один з органів федеральної влади Росії, не вперше говорять в експертному товаристві. Його можливу відставку прогнозують майже щороку.
Сам Сергій Аксьонов в попередні роки утримувався від публічних коментарів з цього приводу. У вересні він спростував чутки про свою відставку.
«Я не можу підвести ні лідера, ні кримчан. «Знімають» мене щотижня, це нормальний процес. Я не пам'ятаю жодного місяця, де б мене не «зняли» і не призначили на якусь посаду», ‒ сказав Сергій Аксенов.
Російський глава Криму назвав дві умови, при яких він може залишити свій пост: це рішення президента Росії або кримчан на виборах.
Формально ж його шанси залишитися при владі збільшаться з ухваленням федерального закону про обнуління губернаторських термінів. Він дозволить російському главі Криму залишитися при владі після завершення його другого терміну в 2024 році.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.