У розпал «високого» сезону в Криму все ще можна побачити порожні кафе та незайняті шезлонги. У 2019 році найбільше курортників зібрали пляжі Ялти та Судака. Нерідко приїжджі визнають: економлять на всьому, щоб відпочити.
«Увесь рік збирали, складали по копієчці щомісяця, тому що ми живемо так само небагато, як і ви. Досить скромненько ‒ пішли, картоплі наварили. Щоправда, сьогодні вирішили мідіями побалуватися трохи», ‒ розповідає туристка з російського Саратова.
Your browser doesn’t support HTML5
Продавець екскурсій з Ялти зазначає, що відпочивальників цього року менше, ніж торік.
«Менше купують туристичні поїздки, завантаженість пляжу ‒ бачите, скільки лежаків вільних. Можливо, у людей грошей немає», ‒ розмірковує продавець.
Відкриття Керченського мосту сезон не врятувало, вважають ялтинці. Жителі міста помічають, що людей приїхало небагато.
Тут люди гроші люблять, але не люблять працюватиЖитель Ялти
«Туристів мало, так. Я ось на два будинки живу ‒ Москва та Ялта, мені це дуже впадає в око. Раніше їхало більше людей. Зрозуміло, політично можна це все зв'язати. Міст це, звісно, добре. Але все одно сюди приїхати треба, тобто це відстань. А їхати навіщо? Треба ж їхати, щоб отримати щось, а тут люди гроші люблять, але не люблять працювати», ‒ говорить городянин.
«Торік сильніший, звісно, був сезон, більше було людей. Зараз, бачу, людей мало», ‒ говорить житель Ялти.
«Сезон провальний»
Блогери теж стежать за курортним сезоном у Криму. Комусь здалося, що людей багато, інші так не вважають. Наприклад, у Євпаторії Дмитро Суворов побачив чимало курортників, що й показав у своєму відео.
Увесь липень, середина літа ‒ якраз сезон, і просто все стоїть порожнєГотельєр Яна
Олена Бардовська порівняла пляж у Любимівці торік і цього року. Блогерка опитала знайомих готельєрів ‒ ті від сезону не в захваті.
«Увесь липень, середина літа ‒ якраз сезон, і просто все стоїть порожнє», ‒ каже готельєр із Севастополя Яна.
«У порівнянні з минулим роком сезон, можна сміливо сказати, провальний», ‒ зізнається готельєр з Ялти Іван.
У соцмережах можна побачити й критичніші коментарі власників готелів.
«Туристи через одного крадуть дистанційні пульти від телевізорів і кондиціонерів, посуд, грубіянять персоналу, йдуть у запої, псують меблі... Турист не просто бідний, він жебрак», ‒ ділиться враженнями один із господарів нерухомості.
«Туристи крадуть дистанційні пульти від телевізорів і кондиціонерів, грубіянять персоналу, псують мебліВласник готелю
Блогерка Аполінарія Гордієнко розповіла й показала, що відбувається в Сімеїзі. На пляжі було багато відпочивальників ‒ річ у тім, що велика частина місць відпочинку закрита на ремонт.
«Ми спустилися на пляж біля скелі Діва й чуємо, як довбають. Чому влітку? Взимку техніка не працювала», ‒ зазначає блогер.
Але черги з туристів усе ж є ‒ знайшов їх Михайло Шагін на Ай-Петрі.
«Багато пишуть, що туристів немає, пляжі порожні, всі лежаки порожні. Дивіться, де туристи перебувають, дивіться, яка черга, просто гігантська черга», ‒ розповідає блогер.
«Із кожним роком людей менше»
Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов у середині серпня встиг відзвітувати перед президентом сусідньої Росії Володимиром Путіним, що кримські оздоровниці заповнені на 80 відсотків, а деякі, за його словами, ‒ навіть на 90 відсотків. А за підсумком сезону обіцяв показати рекордні цифри за кількістю відпочивальників.
Зростання турпотоку ми прогнозуємо до 7 мільйонів 100 тисяч цього рокуСергій Аксенов
«Зростання турпотоку ми прогнозуємо до 7 мільйонів 100 тисяч цього року. Торік це було 6,8 мільйона», ‒ відзвітував Сергій Аксенов.
За його інформацією, з початку року в Криму побували 2 мільйони 200 тисяч туристів. Це на 11 відсотків більше, ніж за аналогічний період минулого року, сказав Аксенов.
Цілковита брехня. Навпаки, з кожним роком людей меншеВіталій Махов
«Цілковита брехня. Навпаки, з кожним роком людей менше. Харе брехати, задовбали вже. З вашими зарплатами, цінами на паливо та продукти скоро кримчани почнуть тікати з Криму», ‒ написав користувач соцмереж Віталій Махов.
«Буває і брудніше»
Оцінити ситуацію й своїми очима побачити кількість туристів можна через веб-камери. Температура моря в Криму ‒ плюс 22, повітря ‒ 28, але туристів майже не видно в багатьох місцях, особливо в невеликих селищах. Коктебель, Кача, Гурзуф ‒ на веб-камерах майже порожні.
Відпочинок у Криму туристи традиційно оцінюють по-різному.
Хтось хоче дешевий чебурек, а хтось ‒ вафельку за 350 рублівВідпочивальник у Ялте
«Море, звісно, брудне в порівнянні з іншими пляжами узбережжя, але так, у принципі, за інфраструктурою набагато краще. Загалом на узбережжі приблизно все однакове, плюс-мінус, залежно від того, хто що хоче. Хтось хоче дешевий чебурек, а хтось ‒ вафельку за 350 рублів, тому загалом все відповідає ціні та якості», ‒ зазначив відпочивальник в Ялті.
«Ну, море на центральному пляжі таке... Але буває і брудніше. Ціною ‒ вже все наблизилося більш менш до центральних міст Росії. У плані житла, звісно, сервіс ніякий», ‒ оцінює відпочивальник Судака.
Нерідко гості з сусідньої Росії порівнюють Крим із Туреччиною. Кажуть, ціни на турецьких курортах нижчі, а сервіс кращий.
«Український» кордон пройшли за п'ять хвилин, «російський» ‒ за шість годинГість із Харкова
Зустрілися на пляжі й гості з материкової частини України. Кажуть, головна проблема Криму ‒ перетин адмінкордону з Херсонською областю.
«Дуже не сподобалося ставлення російської митниці. «Український» кордон пройшли за п'ять хвилин, «російський» ‒ за шість годин. Затори, божевільні затори. Розширюйте дороги або якось зупиняйте автомобільний рух», ‒ закликає харків'янин.
Кримські екологи наголошують на іншій проблемі ‒ забруднення моря. Наймасштабніша біда ‒ у Севастополі: там прорвало глибоководний колектор у Блакитній бухті. В результаті цього в місті закривали для відвідування пляжі, рятувальники попереджали про заборону на купання, однак відпочивальників це не зупиняло.