«Цензура допоможе приборкати країну»: кримчан покарають за критику влади?

(©Shutterstock)

Комітет Держдуми Росії з інформаційної політики в понеділок схвалив «законопроекти Клішаса» про адміністративну відповідальність за поширення так званих фейкових новин і матеріалів, що ображають державні символи та інститути влади. Документи тепер винесуть на перше читання в Держдумі. Після їх ухвалення комітет обговорить правки.

Перший законопроект передбачає заборону публікації в ЗМІ та інтернеті «недостовірної суспільнозначущої інформації, поширюваної під виглядом достовірних повідомлень», якщо вона спричиняє тяжкі наслідки. Другий законопроект вводить заборону на публікацію матеріалів, що містять «у непристойній формі явну неповагу» до суспільства, органів державної влади та державних символів. Окрім блокувань, за порушенням слідуватиме адміністративна відповідальність у вигляді штрафу або арешту.

Журналіст Російської служби Радіо Свобода Олена Риковцева вважає, що закон з його нинішніми формулюваннями зробить у Росії порушниками навіть державні федеральні ЗМІ.

Це не цензура, ви не можете сказати вже взагалі нічого
Олена Риковцева

‒ Один із моїх гостей у вчорашньому ефірі сказав, що Росія вичерпала право на жарти, тому що будь-який жарт в ефірі може стати законопроектом. Коли ми вперше почули про ці зміни, дійсно, був регіт, все здавалося дуже смішним. Тепер, коли все це набуває форми закону ‒ це не цензура, ви не можете сказати вже взагалі нічого. Була вражаюча заява одного із сенаторів ‒ її запитали, що таке фейкова новина у вашому розумінні? Вона говорить, наприклад, коли спотворюється кількість загиблих під час теракту. Ви можете собі уявити, що це таке? Адже сьогодні це 7 осіб, завтра це 17 осіб. Значить, усі федеральні канали мають бути засуджені за цією статтею, коли до останнього, до 2 січня тягнули з кількістю загиблих у Магнітогорську, щоб не псувати людям свято.

Олена Риковцева

Олена Риковцева побоюється, що законопроект вплине на роботу як російських, так і кримських журналістів.

У Криму все набагато жорсткіше, серйозніше й небезпечніше
Олена Риковцева

‒ Були жорстко негативні оцінки цього законопроекту, зокрема, з боку Олексія Воліна, який є представником Міністерства цифрового розвитку, зв'язку та масових комунікацій. Він каже, що це абсолютно безглуздо, що незрозуміло, за якими критеріями все це оцінювати. А застосовуватимуть закон з будь-якого приводу, наприклад, з приводу критики губернатора. Особливо постраждає регіональна преса, яку зв'яжуть по руках і ногах в плані критики своїх чиновників. А в Криму все набагато жорсткіше, серйозніше й небезпечніше, у Росії ситуація м'якша.

Раніше в ефірі Радіо Крим.Реалії кримський бізнесмен, засновник парку левів «Тайган» і активний користувач соцмереж Олег Зубков говорив, що на півострові й без того склалася важка ситуація зі свободою слова:

«Ніхто не має права висловлювати свою точку зору, а на тих, хто намагається робити це щодо будь-яких гострих кримських питань, тут же в міру можливостей і сил починаються гоніння. Створена ціла структура ботів, які починають цькувати, і це окрім офіційних кримських ЗМІ, які пишуть всяку замовну гидоту. Зі мною було простіше: мій бізнес можна «кошмарити» перевірками, не даючи дозволів ні на що. У нас десятки проблем. Але ті блогери або громадські діячі, які не мають свого бізнесу, зазнають образ, гонінь, в суди на них подають тощо».

Олег Зубков

Медіаюрист, директор російського Центру захисту прав ЗМІ Галина Арапова бачить у нових законопроектах широке поле для зловживань, щоб заглушити голос критики в інтернеті.

Це небезпечна ініціатива, що надає можливість маніпулятивно використовувати цю норму за необхідності
Галина Арапова

‒ Розмах обмежень, які пропонують депутати, вражає. Це небезпечна ініціатива, що надає можливість маніпулятивно використовувати цю норму за необхідності. Вони суворі обмеження встановлюють ‒ це не тільки штраф, але й потенційно адміністративний арешт, позасудове блокування. Викликає великі запитання необхідність таких обмежень, тим більше що в законодавстві вже є норми, які це дублюють. У Кримінальному кодексі (Росії ‒ КР) є образа представника влади, передбачені підстави для блокувань в інтернеті. Оцінне судження не можна ні заперечити, ні спростувати ‒ з ним можна тільки не погодитися в відкритій публічній дискусії. Правових механізмів покарання за думки бути не повинно.

Кримський проросійський блогер Олександр Горний у своєму відео на YouTube налетів з жорсткою критикою на місцеву владу за тиск на блогерів:

«Ось ці негідники та поганці, які влаштували полювання за нами, сядуть на свої місця в зону, і так надовго, років на 10-15! Це шахраї, які перефарбувалися, засіли в органах влади. Звичайно, ми їм незручні своєю позицією».

Олександр Горний

Галина Арапова вважає, що за такі слова Горного цілком могли б покарати в російських реаліях.

Вони вам навіть слово «зайчик», вимовлене із сарказмом, визнають образливим по суті
Галина Арапова

‒ Один із законопроектів пропонує встановити адміністративну відповідальність за подання в непристойній формі відомостей, що ображають органи влади тощо. Тут питання в тому, чи віднесуть його суворі, критичні, експресивні слова до непристойної лексики. Тут все залежатиме від лінгвістичної експертизи. Зараз коло лексики, яку суди визнають образливою та непристойною за формою, дуже розширилося. Слова кримського блогера цілком можуть підходити, тим більше що дуже часто лінгвістичні експертизи в таких справах роблять «придворні» експерти, які працюють в організаціях при регіональних МВС, ФСБ. Вони вам навіть слово «зайчик», вимовлене із сарказмом, визнають образливим по суті. Спроби звузити ступінь лексичної свободи призведуть до того, що люди почнуть говорити езопівською мовою, тоді як їх ніхто вже не чує.

Український політолог, директор аналітичного центру «Політика» Микола Давидюк припускає, що російська влада таким чином готується до виборів.

Дмитро Давидюк

‒ Єдиний день голосування буде восени ‒ і в парламент, і в місцеві органи влади. Для влади це як інстинкт самозбереження: їм здається, що введення такої цензури та самоцензури серед населення та журналістів допоможе приборкати країну й керувати нею. Але як показує політичний досвід в інших країнах, такі закони зазвичай спричиняють погіршенню ситуації. А коли знижується рейтинг влади, зростає тільки рейтинг ненависті та негативу, бажання змінити цю владу й еліту в основних інститутах. Такі настрої тільки посилюватимуться. Я не хочу прогнозувати протести на осінь, але нова цензура може дуже вплинути на процеси й стати одним із каталізаторів.

(Текст підготував Владислав Ленцев)