Президент України Володимир Зеленський хоче ініціювати створення особливого формату переговорів для повернення анексованого Криму під контроль України. Російський сенатор Олексій Пушков у відповідь сказав, що ідея президента України щодо будь-якого переговорного майданчика, де ставитиметься питання Криму, приречена на провал. Також російські чиновники регулярно заявляють, що Росія не обговорюватиме питання Криму в «нормандському форматі».
Заступник голови Меджлісу кримських татар, народний депутат України Ахтем Чийгоз вважає, що українському уряду потрібно було організовувати зустріч з акцентом на Крим.
Питання звільнення Криму ‒ це принципове питання для України та її зовнішньої політикиАхтем Чийгоз
– Щоб ставити питання Криму в «нормандському форматі», потрібно було організовувати саму зустріч із таким акцентом. Не випрошувати, не йти на всі поступки, які диктуються Путіним у різній формі. Чому тривога в суспільстві? Чому настільки збуджена, емоційна недовіра до майбутньої зустрічі? Тому що ми весь цей період спостерігали хаотичність, випрошування зустрічі Путіна з президентом України. При такій позиції про яке принципове висловлювання позиції в особі президента України може йтися? Питання звільнення Криму ‒ це принципове питання для України та її зовнішньої політики. Ми виходимо з того, що нам щось дозволить Путін.
Раніше в ефірі Радіо Крим.Реалії російський історик і політичний аналітик Андрій Зубов висловив думку, що переговори щодо Криму та Донбасу розділяти не можна:
«Не можна розділяти Крим і Донбас. Це абсолютна помилка, і в цьому йдуть на поводу у Кремля західні політики. Чому? Тому що вони дали себе вмовити. Тому що всім набридло це протистояння. Захід хоче відновити добрі стосунки з Росією, щоб торгувати, інвестувати, щоб отримати якісь гарантії для своїх капіталів. І заради всього цього Захід готовий забути про Крим. Зрозуміло, це помилка, тому що Донбас виник через Крим. Цю проблему треба вирішувати тільки комплексно».
Кримський історик Олександр Севастьянов називає об'єднання питання Криму та Донбасу «логічним».
‒ Це важливо для того, щоб показати, що Україна послідовно відстоює порядок денний у цьому питанні. Є проблема Криму, є проблема Донбасу й вони дійсно взаємопов'язані. Вирішення цих питань є для України принциповим. Це абсолютно логічна постановка питання.
На думку Севастьянова, російська влада зараз не готова обговорювати Крим, але Києву все ж варто ставити це питання.
Будь-яка ініціатива України в плані того, що необхідно створити якийсь міжнародний майданчик ‒ це правильна ініціативаОлександр Севастьянов
– За нинішньої конфігурації російська влада не може собі дозволити обговорювати питання Криму. Вона стоятиме на тому, що «питання Криму закрите», «проведений референдум», «люди вирішили». Будь-яка ініціатива України в плані того, що необхідно створити якийсь міжнародний майданчик ‒ це правильна ініціатива. Не хоче Росія в цьому брати участь? Нехай не бере. Скільки завгодно. Але головне, щоб у цьому брали участь інші представники міжнародної спільноти: Франція, Німеччина, США. Важливо показати, що Україна та міжнародне товариство вважають це великою проблемою та хочуть її вирішити, а Росія не хоче. Відразу стає ясно, хто є зацікавленою особою в тому, щоб залишилося все, як є.
Директор аналітичного центру «Політика» Микола Давидюк переконаний, що Україна зобов'язана порушувати тему Криму на зустрічі в «нормандському форматі».
І щодо питання Криму, і щодо питання Донбасу ‒ Путін винуватецьМикола Давидюк
– Там більше зайвим є газ, ніж Крим. І щодо питання Криму, і щодо питання Донбасу ‒ Путін винуватець. Він злодій, який вкрав чужі території. Він убивця, який вбивав людей. Якщо ми прийшли карати вбивцю та злочинця, ми маємо його карати. А не однією рукою говорити, як ми каратимемо його та який він злодій, а іншою ми говоритимемо, мовляв, купімо у нього газ дешевше.
Кримський активіст, колишній політв'язень Кремля Володимир Балух вважає, що просто говорити про Крим мало.
Своїми діями нинішня влада тільки допомагає Путіну реалізовувати його планиВолодимир Балух
– Особисто для мене важливо, щоб не просто звучало питання Криму, а щоб було розуміння. Держава Україна має усвідомити, що цей рух у фарватері Кремля ніколи не призведе до того, що Крим буде деокупований. Своїми діями нинішня влада тільки допомагає Путіну реалізовувати його плани. Саме про це колишні політв'язні мають говорити на всіх майданчиках. Олег Сенцов уже говорив, що Путіну не можна вірити. Я можу ще додати, що Путіну не можна підігравати жодним чином. Ця система живиться такими вчинками.
(Текст підготував Артем Лаптієв)
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.