Кримчани отримують стягнення за участь в акціях на підтримку російського опозиціонера Олексія Навального, повідомляють у Кримській правозахисній групі. Крим.Реалії з'ясували, чому жителів півострова відсилають під суд.
Акції на підтримку Олексія Навального проходили в Росії 23 і 31 січня. Вони не були узгоджені з владою й супроводжувалися затриманнями тисяч протестувальників із застосуванням фізичного насильства до них російськими силовиками.
У Криму масових акцій помічено не було. Однак російські силовики 31 січня затримали декількох людей у центрі Сімферополя, а суди почали масово притягувати кримчан до відповідальності за підтримку російського опозиціонера.
Напередодні акцій центральні площі Сімферополя та Севастополя влада оточила металевою огорожею та встановила посилені пости силовиків і казаків, а у людей перевіряли документи.
Згодом на багатьох із них були складені протоколи про адміністративні правопорушення.
Одна стаття ‒ десятки справ
У Кримській правозахисній групі з'ясували, що переслідування жителів півострова відбувалося у два етапи.
З 22 до 24 січня в Севастополі були ухвалені 12 постанов про призначення покарань за статтею 20.2 КоАП Росії ‒ порушення порядку організації або проведення зборів, мітингів, демонстрацій, ходи чи пікетування.
«Переслідуванню піддавалися як жителі Севастополя, які вийшли на мітинг на підтримку Олексія Навального, так і ті, хто запрошував у соцмережах брати участь у мирному зібранні», ‒ стверджують правозахисники.
Your browser doesn’t support HTML5
З 29 до 31 січня у Севастополі були ухвалені ще сім постанов про покарання за порушення цієї ж адміністративної статті.
Арешт учасників мирних зібрань теж порушує право на свободу та особисту недоторканністьКримська правозахисна група
«Застосування процедури дозволу, а не повідомлення для проведення мирних зібрань є порушенням свободи мирних зібрань, арешт учасників мирних зібрань теж порушує право на свободу та особисту недоторканність», ‒ відзначають у КПГ.
Крим.Реалії вивчили матеріали цих справ. Деякі фігуранти визнають, що виходили на вулицю саме на підтримку Навального. Однак є й ті, хто винними себе не вважає.
«Пропонував, брав участь, розкаявся»
Підконтрольний Росії Ленінський районний суд Севастополя 22 січня визнав винним місцевого жителя Іллю Заїку в поширенні в інтернеті інформації про акцію на підтримку російського опозиціонера. У постанові суду йдеться, що він «здійснював організацію публічного заходу без подання в установленому порядку повідомлення про його проведення».
Сам Ілля Заїка на судовому засіданні визнав провину й пояснив, що дійсно створив чат у месенджері для обговорення та збирання людей на мітинг на підтримку Олексія Навального, а посилання на чат розмістив у соцмережі й привернув 319 учасників.
Your browser doesn’t support HTML5
Окрім того, він повідомив, що затверджував листівку на підтримку Олексія Навального, яку розклеювали інші учасники чату, пропонував та брав участь в обговоренні часу, місця збору та маршруту руху колони учасників мітингу, розсилав пам'ятки про поведінку на мітингу.
Ілля Заїка стверджує, що «не мав наміру узгоджувати мітинг з владою, усвідомлював, що проведення в такому порядку мітингу незаконне, до провокацій та насильства щодо представників влади не закликав».
У результаті суддя Андрій Грачов визнав Іллю Заїку винним у скоєнні адмінправопорушення і призначив йому покарання у вигляді адміністративного арешту на п'ять діб.
Російський сайт ОВС-Інфо, який веде моніторинг політичних переслідувань, повідомляє про ще одного арештанта у Криму ‒ Андрія Кравцова, він опинився під арештом на сім діб.
«Висловлював гасла, на поліцію не реагував»
Перед судом постав і студент Володимир Гречишкін. У матеріалах справи йдеться, що він на площі Нахімова в Севастополі «висловлював гасла без подання в установленому порядку повідомлення про проведення заходу, на вимоги про його припинення не реагував».
Студент на судовому засіданні провину визнав і «підтвердив обставини вчинення адмінправопорушення, у скоєному розкаявся», говориться в рішенні суду.
Той же суддя Андрій Грачов визнав Володимира Гречишкіна винним за тією ж статтею ‒ 20.2 КоАП Росії. Однак через відсутність у нього постійного джерела прибутків було визнано неможливим виконання ним покарання у вигляді штрафу. Тому йому призначили 20 годин обов'язкових робіт.
«Випадково водив хоровод»
Протокол щодо Валентина Матвєєва поліцейські склали 23 січня у зв'язку з тим, що він на площі Нахімова в Севастополі «виступав на публічному заході з агітаційним плакатом в руках з вимогою «Свободу Навальному» і на вимоги поліції про припинення не реагував», говориться в матеріалах справи.
У судовому засіданні Валентин Матвєєв відмовився визнати провину. Він пояснив, що на площу Нахімова прийшов «з метою відвідати виставку та взяв участь у громадському заході випадково ‒ водив хоровод, але не виступав як організатор».
Двоє свідків у суді підтвердили, що бачили, як фігурант справи на площі 23 сiчня «брав участь у хороводі». Однак вони стверджують, що при цьому він викрикував гасло «Свободу Навальному!»
У результаті суддя Ленінського райсуду Севастополя Віктор Клімаков визнав Валентина Матвєєва винним в адмінправопорушенні та оштрафував його на 20 тисяч рублів.
Нам не вдалося зв'язатися з фігурантами цих справ, але ми готові надати їм можливість висловити свою позицію.
«Разом з «навальнятами» пробув у РВВС до вечора»
Серед тих, хто в день проведення акцій на підтримку Олексія Навального був затриманий поліцією, виявився кримський проросійський активіст та блогер Сергій Веселовський.
Він постраждав, попри неодноразові публічні заяви на підтримку політики російського президента Володимира Путіна. Сергій Веселовський, нагадаємо, є оглядачем і ведучим програм інтернет-ресурсів, які підтримують російський режим у Криму та проросійських бойовиків на Донбасі. З 2014 року він неодноразово балотувався в депутати, але програвав вибори.
Про своє затримання Сергій Веселовський повідомив кримським ЗМІ. Це, за його словами, сталося під час спроби, як він вважає, «прихильниками Олексія Навального» провести мітинг у центрі Сімферополя.
«23 січня о 14:25 я опинився поруч з площею Леніна в Сімферополі. Йшов тротуаром проспекту Кірова, фотографуючи нечисленні групки юнаків і дівчат, які відгукнулися на заклик взяти участь у несанкціонованому мітингу. Начитуючи на ходу текст на диктофон, я вимовив: «У Криму проти Путіна за Навального можуть виходити тільки п***расти», ‒ розповідає він.
Після цього, за словами блогера, до нього підійшли двоє молодих людей, які зажадали вибачень, а ще одна людина викликала поліцію і попросила «затримати провокатора, який ображає дітей і лається матом у громадському місці».
У результаті всіх учасників сутички відправили в Центральний райвідділ поліції Сімферополя, повідомив Сергій Веселовський.
«У РВВС з мене та зграйки звезених з мітингу «навальнят» узяли пояснення, відкатали пальці й попросили почекати. Пару годин по тому викликали в кабінет, де молодий лейтенант почав складати протокол про порушення мною антиковідних постанов. Я зауважив, що він щось переплутав, пояснив, чому опинився у РВВС, і мене повернули назад до спортзалу. Там разом з «навальнятами» пробув до 20:00, після чого мене відпустили. А вчора (28 січня ‒ КР) мене запросили до суду», ‒ написав він.
Протокол щодо Сергія Веселовського розглядав підконтрольний Росії Центральний районний суд Сімферополя.
Суддя Олена Благодатна визнала блогера винним у порушенні статті 20.6.1 КпАП Росії (невиконання правил поведінки при введенні режиму підвищеної готовності на території з загрозою виникнення надзвичайної ситуації або в зоні надзвичайної ситуації).
Ця стаття передбачає штраф від однієї до 30 тисяч рублів.
За інформацією сайту підконтрольного Росії Центрального райсуду Сімферополя, в один день з Сергієм Веселовським були визнані винними за цією ж статтею ще вісім осіб. Але хто з них був учасником подій, про які говорить блогер, невідомо, оскільки тексти постанов судів не оприлюднені.
Інші затримані поки публічно не висловлювалися про те, що сталося. Поки невідомі ні їхні прізвища, ні те, чи дійсно вони були учасниками сімферопольської акції на підтримку Олексія Навального.