«Катастрофа» за ваші гроші: скільки коштують стихійні сміттєзвалища в містах Криму

Стихійні звалища продовжують "прикрашати" кримські міста, хоча їх прибирання вже оплачене з місцевих бюджетів

«Невтішним враженням» і «катастрофічною ситуацією» називає санітарний стан Криму його російський глава Сергій Аксенов. До таких невтішних висновків він дійшов після виїзних перевірок у регіонах півострова. Найбільше він критикує ситуацію з прибиранням сміття в чотирьох містах: Феодосії, Судаку, Керчі та Бахчисараї. Крим.Реалії з'ясували, що влада більшості цих регіонів цього року витратила з бюджету кілька мільйонів рублів на ліквідацію несанкціонованих звалищ, але все одно вони потрапили в топ найбрудніших куточків півострова.​

На вулицях більшості міст і селищ Криму лежать стихійні звалища та цвіте амброзія, стверджують у Центрі оперативного реагування при російському уряді Криму за результатами власних регіональних рейдів. Сергій Аксенов визнає: більшість регіонів провалили роботу з санітарного очищення та облаштування.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додаток

«Така робота не пройде»

Російський глава Криму називає ситуацію з вивезенням відходів у Криму «катастрофічною». Найбільше він критикує ситуацію в Феодосії, Судаку та Керчі.

Смітники на міському пляжі Феодосії

«Поговоримо про Феодосію. Про санітарне очищення та вивезення твердих комунальних відходів. Така робота не пройде. Прошу провести службове розслідування. Чому Феодосія, Судак і Керч сміттям завалені? У Сімферополі погано організоване вивезення сміття», ‒ говорив він у серпні, анонсуючи зміну керівництва підприємства «Кримекоресурси», регіонального оператора, що займається збором та утилізацією відходів.

Сергій Аксенов

Незабаром серед найбрудніших регіонів за версією Сергія Аксенова опинився і Бахчисарай.

«Був у Бахчисараї ‒ враження гнітюче. Співробітники Центру оперативного реагування проїжджали містом ‒ ситуація взагалі не покращилася», ‒ зазначав він.

За словами Сергія Аксенова, в іншому кримському місті ‒ Білогірську ‒ сміття з вулиць не вивозиться упродовж трьох-чотирьох тижнів.

Директор Центру оперативного реагування при російському уряді Криму Тетяна Звєрєва, своєю чергою, підтверджує, що в більшості регіонів півострова «однозначно однакова ситуація» ‒ стихійні сміттєзвалища на вулицях та рясні «врожаї» амброзії.

«Питання вивезення сміття вирішене»

Очільники перерахованих регіонів публічно не відреагували на критику Сергія Аксенова. Хоча деякі визнають, що з санітарним станом у них дійсно є проблеми.

Серед таких ‒ Сергій Бовтуненко, голова російської адміністрації Феодосії, яку Сергій Аксенов виділив серед найпроблемніших.

Сергій Бовтуненко, голова російської адміністрації Феодосії

Він каже, що у міста дійсно виникли проблеми з прибиранням сміття через нестачу співробітників у підприємства обслуговування. Аналогічна ситуація, за словами Сергія Бовтуненка, спостерігається і в Коктебелі.

У серпні в Феодосію виїжджала робоча група на чолі з російським прем'єром Криму Юрієм Гоцанюком, яка розбиралася зі сміттєвою проблемою.

«Питання вивезення сміття в Феодосії було вирішене в оперативні терміни. Об'їзд прибудинкових територій, на яких розташовані контейнерні майданчики показав, що завали сміття відсутні, самі контейнери прибрані максимально чисто. Подібна робота в місті буде продовжена», ‒ відзвітував за підсумками Юрій Гоцанюк.

Юрій Гоцанюк, голова підконтрольного Росії уряду Криму

Настільки непроста ситуація зі сміттям у місті склалася попри те, що російська адміністрація Феодосії цього року, як мінімум на папері, передбачила кошти на ліквідацію несанкціонованих звалищ у місті.

За інформацією російського порталу держзакупівель, у березні у відомстві витратили на ці послуги майже мільйон рублів.

Відповідно до тендерної документації, за ці кошти були куплені послуги з ліквідації сміттєзвалищ, а також прийому та вивезення відходів виробництва та споживання. Згідно з документами, вивезення відходів у межах цієї закупівлі має проводитися до кінця року.

Місто чистить громадськість

Додаткові сили й техніка для санітарного прибирання були перекинуті в серпні в Керч ‒ ще одне місто, розкритиковане Сергієм Аксеновим за антисанітарію. Для вивезення великогабаритного сміття з міста адміністрацією додатково закуплені восьмикубові контейнери, стверджує Юрій Гоцанюк.

Окрім того, у вересні співробітники управління муніципального контролю адміністрації Керчі шукають стихійні звалища за допомогою обходів. Під час перевірок складено 31 протокол, серед них 19 ‒ за складування великогабаритного сміття в невстановлених місцях, повідомили в адміністрації.

Стихійне звалище в Керчі, вересень 2021 року

Стихійні звалища залишаються в місті, незважаючи на те, що в управлінні житлово-комунального господарства адміністрації Керчі цього року витратили більше ніж два мільйони рублів на ліквідацію несанкціонованих звалищ, повідомляє російський портал держзакупівель.

Згідно з умовами тендерної документації, «несанкціоноване звалище має бути ліквідоване виконавцем упродовж 24 годин з моменту надходження заявки від замовника в телефонному режимі або в письмовому вигляді».

Після приїзду в Керч чиновників Радміну та критики Аксенова до прибирання міста місцева влада залучає громадськість. Підприємців закликають привести до ладу території, довкола їх торгових об'єктів. 16 вересня на суботник вийшли студенти Керченського політехнічного коледжу.

Сміттєвий «колапс» у Севастополі (фотогалерея)

Суботники на захаращених вулицях​

Ще пів мільйона рублів заплатили цього року в російській адміністрації Бахчисарая за послуги з вивезення сміття з несанкціонованих стихійних звалищ у регіоні.

«Несанкціоновані звалища та завали сміття, розташовані в безпосередній близькості до домоволодіння, необхідно прибирати не раніше 7:00 ранку і не пізніше 23:00 вечора. Система санітарного очищення та прибирання територій населених місць від несанкціонованих звалищ і завалів сміття має передбачати раціональний збір, швидке видалення, надійне знешкодження та утилізацію побутових відходів, що стихійно накопичувалися в несанкціонованих місцях», ‒ йдеться в документації закупівлі.

Термін дії контракту ‒ до кінця цього року.

Проте, виявляти звалища в регіоні доводиться самим чиновникам адміністрації. У серпні вони повідомили, що зафіксували сміттєзвалища у дворі будинку на вулиці Фрунзе й на місцевій оптовій базі, яка захаращувала контейнерні майданчики житлового сектора.

Стихійне звалище в Бахчисараї, серпень 2021 року

Голова російської адміністрації Бахчисарая Дмитро Скобліков у зв'язку з цим закликав повідомляти владі міста про несанкціоновані звалища для оперативного реагування.

У вересні в місті влаштували суботник, на який вийшли представники громадськості та чиновники.

Суботник в Бахчисараї, вересень 2021 року

Крим.Реалії зв'язалися з адміністраціями всіх названих регіонів, щоб з'ясувати, чому попри бюджетні витрати на ліквідацію звалищ вони продовжують накопичуватися на вулицях, а до їх прибирання залучають громадськість, а не виконавців послуг. В адміністраціях Феодосії, Керчі та Бахчисарая нам не змогли надати цю інформацію оперативно й рекомендували звернутися до них письмово. Ми надіслали їм інформаційні запити, але на момент публікації цього матеріалу відповідей не отримали.

Керч і сміття. Чому в центрі міста з'являються купи відходів (фотогалерея)