У Слідчому комітеті Росії повідомили, що у відомства з'явився свій санаторій у Криму. Оздоровницю «Батьківщина» («Родина») у Гаспрі (Велика Ялта) зробили відомчою та перепідпорядкували слідчим рішенням російського уряду. Однак Крим.Реалії з'ясували, що в українському правовому полі цей санаторій називається «Україна», як і раніше, він має дійсних українських власників.
Про появу у Слідкому Росії відомчого санаторію в Криму повідомляє пресслужба комітету.
«На підставі розпорядження голови уряду Росії у відання Слідчого комітету Росії переданий «Санаторій «Батьківщина», розташований у Ялті. Зазначеним розпорядженням він також перейменований на «Санаторій Слідчого комітету Російської Федерації «Батьківщина» і перетворений на федеральну державну казенну установу», ‒ повідомляє офіційний представник Слідкому Росії Світлана Петренко.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Кримському курорту не вистачає... термальної лазні у Джанкої!Санаторій, про який йдеться, був «націоналізований» підконтрольною Росії владою Криму у 2014 році разом з багатьма іншими об'єктами, що належали українським власникам. Раніше цілорічна оздоровниця, яка спеціалізувалася на лікуванні серцево-судинних захворювань, вважалася одним з найбільших профільних реабілітаційних центрів в Україні, тепер вона надаватиме послуги тільки російським слідчим та їхнім сім'ям.
Санаторій для своїх
У «Батьківщини» після передачі в розпорядження Слідкому Росії зміниться не тільки назва, а й контингент обслуговування. «З урахуванням складної та напруженої роботи слідчих і криміналістів, відомчий санаторій стане додатковим заходом медичної підтримки. Він розширить можливості й дозволить оперативніше вести відновлення та лікування співробітників та пенсіонерів Слідкому Росії, членів їхніх сімей, а також родичів загиблих офіцерів відомства», ‒ говорить Світлана Петренко.
Санаторій, про який йдеться, розташований біля морського узбережжя в селищі Гаспра. Він складається з чотирьох спальних корпусів, розташованих на території парку з краєвидом на море.
Комплекс обладнаний залами для заняття фізкультурою, кабінетами для фізіотерапевтичного лікування різного спектру захворювань, критим басейном, який діє весь рік.
На сайтах різних туроператорів повідомляється, що будівлі корпусів санаторію оточують кипариси, кедри, сосни, чагарники ялівцю, які мають лікувальні властивості. Санаторій також має свій вихід до моря, до нього можна спуститися ліфтом або пройти через парк.
Що приховали за «Батьківщиною»
Санаторій, про який йдеться, має назву «Батьківщина» лише декілька останніх років. Таке ім'я йому дала після «націоналізації» у 2014 році підконтрольна Росії місцева влада.
«Батьківщину» створили на базі санаторію «Україна», який діяв задовго до російської анексії півострова. В українському правовому полі цей санаторій досі належить своєму колишньому власникові ‒ ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», яке об'єднує санаторії українських незалежних профспілок.
За інформацією українського реєстру юридичних осіб, у Гаспрі на вулиці Алупкінське шосе, 15 ще на початку 90-х років минулого століття був розташований санаторій «Україна».
За цією ж адресою у 2014 році з'явилося російське державне унітарне підприємство, але з іншою назвою ‒ санаторій «Батьківщина».
Змінився в нього і власник ‒ замість «Укрпрофоздоровниці» в документах значиться апарат Ради міністрів Криму.
Те, що російський санаторій заснували саме на базі «України», окрім адреси, видають і впізнавані корпуси. Вони фігурують і на сайті «Укрпрофоздоровниці», і на сайті російського «наступника» ‒ санаторію «Батьківщина».
Як «зникали» санаторії «Укрпрофоздоровниці»
У новому статусі й з новою назвою санаторій отримав ліцензію російського МОЗ і продовжив надавати послуги.
За повідомленнями «Укрпрофоздоровниці», лікуватися в санаторії можна, «гуляючи пальмовими та кипарисовими алеями парку з ліванськими кедрами, лавром і трояндами». А головною визначною пам'яткою «України» («Батьківщини») є головний корпус, збудований у вигляді білокам'яного палацу авторства московського архітектора .
У російських джерелах згадується, що архітектор був засуджений радянською владою на десять років і засланий у табори, оскільки його творіння не сподобалося представникам партійної номенклатури.
Тепер же там прийматимуть російських силовиків.
З моменту появи оздоровницю перейменовують втретє, двічі ‒ у російських реаліях Криму.
У попередні роки російська влада Криму розпродала низку санаторіїв, що належать «Укрпрофоздоровниці». У 2018 році з молотка пішли санаторії «Ай-Петрі», «Місхор» та «Дюльбер».
Крим.Реалії намагалися зв'язатися з ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», щоб дізнатися позицію підприємства про те, що відбувається з його кримськими санаторіями, але на наші дзвінки не відповіли. Ми також надіслали підприємству інформзапит на електронну адресу, вказану на офіційному сайті «Укрпрофоздоровниці». Але лист повернулося з позначкою, що ця електронна адреса некоректна.
Ми готові оприлюднити позицію «Укрпрофоздоровниці», якщо її представники повідомлять її редакції.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.