На початку серпня голова адміністрації Ялти Олексій Челпанов відкрив у Форосі опорний пункт «швидкої допомоги». Він наголосив, що вперше за 27 років у селищі відроджується медична допомога. Через два дні журналісти севастопольського видання «Примечания» поїхали на місце та з'ясували, що «швидка» ‒ замкнена, а на її приміщенні немає таблички. Чиновники звинуватили журналістів у провокації й запевнили, що «швидка» в Форосі успішно працює.
«Опорний пункт базування «швидкої допомоги» відновив роботу в Форосі через 27 років після його закриття. Тепер жителі цього селища та найближчих населених пунктів зможуть оперативніше отримувати екстрену медичну допомогу завдяки взаємодії Кримського республіканського центру медицини катастроф, пансіонату імені Терлецького та адміністрації Ялти», ‒ оголосив Олексій Челпанов на відкритті 2 серпня.
На церемонії відкриття чиновники показали нові реанімобілі, які медпункту передали меценати в межах державно-приватного партнерства.
До 2014 року на місці «швидкої» базувався Навчально-консультативний центр Тернопільського національного економічного університету. Російська влада забрала приміщення в своє управління, а потім розмістила в ньому медиків. «Тепер, після ремонту цих приміщень, співробітники станції зможуть не тільки приймати тут пацієнтів, а й повноцінно відпочивати», ‒ каже директор Кримського центру медицини катастроф і швидкої допомоги Сергій Астанкін.
Але гарні наміри чиновників обернулися великим скандалом.
«Фанфари відгриміли ‒ «швидка» не була відкрита»
Кореспондент севастопольських «Примечаний» Євген Гайворонський 4 серпня приїхав у фороський медпункт і побачив, що той закритий. Він не застав на місці ні лікарів, ні водіїв, ні технічного персоналу. Спроби достукатися не увінчалися успіхом ‒ двері так ніхто й не відкрив. Не було там і нових реанімобілів.
Журналіст наводить слова водія «швидкої допомоги» Алупкінської підстанції Андрія Дуброва про те, що «відкриття пункту в Форосі нездійсненне», оскільки в усіх відділеннях «швидкої допомоги» на південному березі Криму не вистачає водіїв і медперсоналу.
«У нас (в Алупці ‒ КР) зараз водіїв не вистачає ‒ п'ять чоловік. В Ялті десять водіїв не вистачає. Медперсонал туди (у Форос) взагалі повністю не набраний. На 50 кілометрів узбережжя від Будмістечка до Фороса зараз працює дві машини «швидкої допомоги», ‒ говорить він.
Гайворонський зазначає, що 8 серпня табличка «Пункт базування бригад швидкої допомоги «Форос» зовсім зникла з будівлі «швидкої», а ознаки «відновлення її роботи через 27 років» так і не з'явилися.
«Коли фанфари відгриміли й камери поїхали, з'ясувалося: «швидка допомога» в Форосі так і не почала працювати», ‒ пише видання.
Ялтинські чиновники відреагували на публікацію «Примечаний». Вони розкритикували автора й видання, звинувачуючи їх у провокації. Тоді ж на пункті «швидкої» знову з'явилася вивіска.
«Медики не встигають випити чаю»
Головлікар Ялтинської станції «швидкої допомоги» Сергій Олефіренко спростував інформацію про непрацюючу «швидку». Він стверджує, що медпункт у Форосі працює цілодобово, а замкнені двері в розпал робочого дня 4 серпня пояснює тим, що медики були на виїзді:
«Поширена в інтернеті інформація не відповідає дійсності й, по суті, є чи то свідомим перекручуванням фактів, чи то непорозумінням. Можливо, хтось із жителів селища приходив, коли всі бригади були на виїзді, та зробив висновок, що якщо двері замкнені ‒ то пункту «швидкої» у Форосі більше не існує. Тим більше, що хтось по-варварськи здер інформаційну вивіску-табличку біля входу ‒ сторож потім знайшов її розламаною неподалік».
За словами Олефіренка, кількість викликів у розпал курортного сезону величезна й медики просто не встигають «навіть заїхати на пункт базування, щоб перепочити хоча б кілька хвилин або випити чай». «Тому й не дивно, що бригади лікарів «швидкої допомоги» майже ніколи немає на місці в пункті «Форос» ‒ фахівці постійно знаходяться на виїзді», ‒ говорить він.
15 серпня фороський пункт «швидкої допомоги» відвідав депутат Ялтинської міськради Олег Пихтєрєв. На відео, яким він поділився в Facebook, його зустрічають співробітниці медпункту, показують робочі місця та автомобілі й розхвалюють медпункт. «Думаю, всім зрозуміла ситуація. Все працює, все добре», ‒ говорить Пихтєрєв.
А прес-секретар Ялтинської міськради Олег Главацький публічно образив журналіста «Примечаний». «Після матеріалу про «пункт швидкої допомоги» в Форосі, Женя, я тебе більше журналістом не вважаю, можеш ображатися. Ти ‒ покидьок, причому непрофесійний, і брехун!» ‒ написав він у Facebook.
Євген Гайворонський на це поцікавився у чиновника, як він буде дивитися людям в очі в разі відставки нинішньої влади Ялти.
«Це називається показухою»
Головний редактор «Примечаний» Віктор Ядуха вважає, що саме публікація про фороський пункт «швидкої допомоги» привела до того, що в ньому з'явилися медики й він почав працювати.
«Чиновники завжди звинувачують наше видання в провокаціях, коли ми дізнаємося про щось таке, що їм не подобається. Як повідомили нам мешканці Форосу, після публікації та відповідних коментарів чиновників у соцмережах, туди (в опорний пункт «швидкої допомоги» ‒ КР) оперативно прислали кілька людей, які там демонстрували присутність. Жителям Фороса, які туди приходять, говорять, що можуть надати просту амбулаторну допомогу, але в цілому пояснюють, що «швидка» працює за викликами через центральну диспетчерську. Наші читачі з Фороса дякують нам за публікацію, тому що саме після неї в цьому пункті хтось з'явився», ‒ сказав він Крим.Реалії.
Наші читачі з Фороса дякують нам за публікацію, тому що саме після неї в цьому пункті хтось з'явивсяВіктор Ядуха
Активну діяльність ялтинських чиновників і депутатів навколо медпункту в Форосі Віктор Ядуха називає показухою. Він каже, що подібне в Криму відбувається не вперше:
«Колишній губернатор Севастополя Сергій Меняйло теж урочисто відкривав нову операційну в міській лікарні № 5. Приїхали камери, зняли красиві інтер'єри, сучасну техніку, лікарів у випрасуваних халатах. Все було чудово. Але ввечері лікарі зателефонували нам і сказали, що нове обладнання поспішно вивозять. Виявилося, що частину обладнання для операційної завезли туди з інших лікарень міста для красивої картинки. Це називається показухою, нічого нового в цьому немає. Чиновникам це було й, мабуть, буде притаманне завжди».
Він каже, що журналісти видання неодноразово стикалися з образами й хамським ставленням кримських чиновників, тому й цього разу не здивувалися. Зараз «Примечания» виступають відповідачами за позовом голови уряду Криму Сергія Аксенова до активіста та блогера Іллі Большедворова. За словами Віктора Ядухи видання, незважаючи ні на що, продовжить стежити за ситуацією в медпункті Фороса та іншими проблемними темами півострова.