У школах Криму готуються зустрічати учнів у новому навчальному році. Другий рік поспіль День знань і навчальний процес проходитимуть в умовах пандемії коронавірусу. Російська влада Криму розробила спеціальні обмеження для шкіл до 1 вересня. Чи вдасться батькам відвести дітей на урочисті лінійки, чи потрібні для цього довідки та QR-коди, що чекає на кримських школярів, розповідають Крим.Реалії.
У липні та серпні на півострові тільки фіксують спалах захворюваності на коронавірус ‒ по 300-400 нових випадків інфікування на добу. В таких умовах місцева влада вирішила відкрити новий навчальний рік в очному форматі. Для цього учням та їхнім батькам доведеться дотримуватися низки обмежень, починаючи зі святкової лінійки 1 вересня.
Як потрапити на лінійку й уникнути «ув'язнення»
За тиждень до Дня знань кримська влада оголосила, що урочисті лінійки разом зі своїми дітьми зможуть відвідати тільки батьки першокласників, вакциновані від коронавірусу з відповідними довідками або QR-кодами.
У школах будуть організовані пункти пропуску для батьків, а за порушення можуть бути штрафи для керівників навчальних закладів, попереджала міністр освіти, науки й молоді російського уряду Криму Валентина Лаврик 25 серпня.
Але через два дні російський глава Криму Сергій Аксенов скасував цю директиву, «переконливо попросивши» батьків «суворо дотримуватися маскового режиму».
Валентина Лаврик зі свого боку закликає батьків школярів приходити на лінійки в масках і дотримуватися соціальної дистанції, щоб у результаті не постраждали їхні діти.
«Ми турбуємося про те, щоб 2 вересня в нас не було масового зараження, щоб батьки не принесли вірус з перших же днів до школи. Тому на сьогодні переконливе прохання до батьків: уважно поставитися до правил, що регламентують безпеку. Обов'язково маски мають бути на святі в усіх батьків і дотримання норм соціальної дистанції. Ми за те, щоб навчатися тільки в очному форматі. Ми вже маємо досвід у 2020 році навчання, коли батьки не знали, що робити з дітьми. І для дітей це ув'язнення теж було великим покаранням», ‒ сказала міністр на пресконференції в Сімферополі 30 серпня.
Хто не готовий до 1 вересня
За інформацією Валентини Лаврик, 1 вересня до кримських шкіл підуть 24,3 тисячі першокласників. Загалом же на півострові, за її словами, навчаються 222 тисячі школярів, близько 90 тисяч вихованців дошкільних установ і 36 тисяч студентів.
Міністр запевняє, що всі навчальні заклади Криму готові зустрічати учнів.
Водночас влада Севастополя зараз проводить службові перевірки щодо директора школи №13 імені тричі героя колишнього Радянського союзу Олександра Покришкіна в Качі. Російський віцегубернатор Севастополя Ігор Міхєєв повідомив про неповну готовність навчального закладу до 1 вересня.
У російському уряді Севастополя повідомляють, що влітку в цій школі міняли систему опалення, але контракт не передбачав проведення ремонту після заміни труб. Тому у відомстві оперативно виділили кошти на ці цілі.
Ми намагалися зв'язатися зі школою, але на наші дзвінки там не відповіли.
За словами Ігоря Міхєєва, у цьому навчальному закладі необхідно доробити ремонт в актовій залі та двох кабінетах. Розклад занять, за його словами, буде складений з урахуванням неможливості використання ремонтованих приміщень.
Незважаючи на це, Ігор Міхєєв сподівається, що 1 вересня навчальний процес там «почнеться без перебоїв», і пообіцяв у День знань ще раз перевірити перебіг робіт.
Масштабного ремонту вимагає ще одна школа ‒ №47 у селі Орлиному під Севастополем. Вона постраждала від сильних повеней. У школі підтоплені харчоблок та актовий зал, пошкоджена покрівля, повідомляє місцева влада. Чиновники стверджують, що ремонт у постраждалих приміщеннях не торкнеться навчального процесу.
Дезінфекція, дистанція, штрафи
Щоб забезпечити очне навчання в кримських школах, їхнім адміністраціям доведеться виконати низку обмежувальних заходів, розроблених торік Роспотребнадзором.
«Протиепідемічні заходи, які були запропоновані у 2020-2021 році, дали свій позитивний результат. Тому виконання цих заходів триватиме й у 2021-2022 навчальному році», ‒ сказала головний фахівець-експерт відділу санітарного нагляду кримського управління Роспотребнадзору Олена Лисенко на пресконференції в Сімферополі 30 серпня.
Серед першочергових вимог ‒ термометрія на вході до школи, забезпечення соціальної дистанції серед учнів.
«Щоб не допускати скупченості дітей після приходу до школи, там відкриють усі входи, щоб розвести потоки дітей. У школах складені графіки, який клас через який вхід заходитиме. За кожним класом буде закріплений кабінет, за винятком класів зі спеціальним обладнанням. У спортзалах, актових залах і бібліотеках заборонене одночасне перебування учнів різних класів», ‒ пояснила Олена Лисенко.
Працівники шкільних харчоблоків, за її словами, мають обслуговувати дітей у засобах індивідуального захисту та рукавичках.
У санвузлах мають бути дезінфектори та серветки для рук. Забезпечити дітей цими засобами у Роспотребнадзорі також закликають батьків.
Серед вимог з безпеки навчального процесу ‒ посилене прибирання шкільних приміщень із засобами дезінфекції, провітрювання приміщень і знезараження повітря в класах рециркуляторами.
У російському уряді Криму торік обіцяли забезпечити рециркуляторами всі школи. Але врешті-решт з'ясувалося, що представники батьківських комітетів збирали кошти на них з батьків учнів. У зв'язку з чим чиновники пояснювали, що це заборонено.
У разі порушення протиепідемічних вимог у школах Олена Лисенко рекомендує звертатися зі скаргами в Роспотребнадзор. Недотримання правил тягне за собою великий штраф.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.