Концепція розвитку Севастопольського морського порту пішла у безвість – від її створення відмовилися через передачу підприємства у федеральну власність. Після російської анексії Криму «Севморпорт» довгі роки був у близькому до банкрутства стані, працівникам періодично не видають зарплату, а російська влада оплачує борги за допомогою субсидій із місцевого бюджету.
Питання розробки концепції розвитку ДУП «Севастопольський морський порт» на сьогодні не є актуальним, – повідомив в.о. директора окупаційного департаменту транспорту Севастополя Станіслав Таматаєв.
За його словами, уряд Російської Федерації відповідно до вказівки президента Володимира Путіна підготував «дорожню карту», що передбачає передачу з власності Севастополя у федеральну власність частини об'єктів портової інфраструктури.
«Мета – створити на території Кримського півострова юридичну особу, що забезпечуватиме функціонування портової інфраструктури Севастополя, Феодосії та Керчі», – розповів Таматаєв.
Якщо ми зможемо зробити концепцію та знайти інвестора, Севморпорт буде флагманом нашого економічного розвиткуМихайло Развожаєв
Про підготовку концепції розвитку «Севморпорту» в жовтні 2019 року говорив очільник окупаційної адміністрації Севастополя Михайло Развожаєв. Він стверджував тоді, що Севастопольський морський порт у майбутньому має стати флагманом економічного зростання міста.
«Якщо ми зможемо зробити концепцію та знайти інвестора, який би працював у рамках державно-приватного партнерства, – «Севморпорт» буде флагманом нашого економічного розвитку», – заявив Развожаєв.
«З Мінтрансом я це обговорював. У федералів позиція проста: якщо є чітка концепція розвитку і не буде потрібно додаткових вливань із федерального бюджету на підтримку, то, будь ласка, займайтеся, нарощуйте інвестиційний потенціал», – додав він.
Про передачу ДУП «Севморпорт» у федеральну власність у березні 2019 року повідомив тодішній очільник окупаційної адміністрації Севастополя Дмитро Овсянников, зазначивши, що російський уряд міста не може бути ефективним власником ключового для міста підприємства. Раніше про доцільність такого рішення говорив віцеспікер окупаційного парламенту Севастополя Олександр Кулагін.
Рішення про передачу «Севморпорту» федералам було ухвалене тоді після оприлюднення інформації про можливе штучне банкрутство підприємства. Тепер, через 3,5 роки, це питання повернулося на круги свої. При цьому в березні 2022 року, вже після початку повномасштабного військового вторгнення Росії в Україну, з'явилася інформація, що створення концепції розвитку «Севморпорту» вийшло на фінальну стадію.
Безробітний порт, доведений до банкрутства
За української влади у севастопольського порту справи йшли чудово. Так, за даними статистики, 2013 року в Севастопольському морському порту було оброблено 4,8 мільйона тонн вантажів. Проблеми у підприємства були, але діаметрально протилежні нинішнім: не вистачало перевалочних потужностей і пропускної спроможності під'їзних колій, автомобільних та залізничних.
За кілька місяців після анексії півострова, в червні 2014 року, Україна закрила для міжнародного судноплавства морські порти Євпаторії, Керчі, Севастополя, Феодосії, Ялти, розташовані на території Криму та Севастополя. Будь-яке судно, що заходить до морських портів півострова, робить це на свій страх і ризик, оскільки судновласники та капітани суден, які проігнорували подібну заборону, можуть зіткнутися із серйозними проблемами – штрафами, конфіскацією судна та навіть тюремними ув'язненнями.
Результати не змусили на себе чекати. У 2015 році вантажообіг знизився більш ніж у 15 разів – до 312 670 тонн. У 2017 році «Севморпорт» задіяв лише 7% потужності з перевалки вантажів, що склала близько 315 тисяч тонн. Рік 2018 морпорт закінчив зі збитками, що перевищили 100 млн рублів, а перевалка вантажів склала лише 200 тисяч тонн.
В межах «державної кооперації» у 2015 році було створено ТОВ «Севастопольський спеціалізований морський порт». Засновниками цього спільного підприємства у рівних частках виступили АТ «РТ-логістика» («дочка» Ростеха – авт.) та ДУП «Севморпорт». Тодішній очільник окупаційної адміністрації Сергій Меняйло розповідав, що Ростех інвестує в розвиток «Севморпорту» 7 млрд рублів.
Інвестицій місто так і не дочекалося, а ТОВ «ССМП» навіть не платило порту за послуги перевалки вантажів – випливає із матеріалів судових справ.
Влітку 2018 року новий очільник окупаційної адміністрації Дмитро Овсянников оголосив, що держпідприємство «Севастопольський морський порт» передає причали і техніку в оренду компанії «РТ-Логістика», щоб організувати перевалку вантажів спеціального призначення.
Тоді ж потужності порту отримала інша велика російська структура – суднобудівний завод «Вимпел», що входить до концерну «Калашников». «Вимпел» отримав на 49 років виробничі майданчики порту Комишової бухти, раніше «віджаті» урядом міста через суд у судноремонтного заводу «Південний Севастополь».
Однак, як зазначалося вище, лише через вісім місяців – у березні 2019 року – було ухвалено рішення про передачу порту у федеральну власність.
Сталося це після того, як у січні 2019-го керівник контрольно-ревізійного управління окупаційного уряду Севастополя Сергій Єлізаров розповів про внутрішню перевірку, яка розкрила намір влади міста збанкрутувати «Севморпорт». За його словами, перевіркою зафіксовано заниження реальної вартості майна порту, серед якого – плавучий док, нежитлові будинки, ремонтні майстерні тощо. Існують об'єкти, оцінені в один рубль.
«Також зафіксовано випадки необґрунтованого списання майна на суму понад 26 млн рублів, у тому числі – два нафтоналивні танкери. В акті це також буде відображено», – повідомив урядовець.
Спроби реанімації
Спробу реанімувати економічно «мертве» підприємство зробив черговий очільник окупаційної адміністрації Севастополя Михайло Развожаєв. Під час підсумкової пресконференції у грудні 2019 року він розповів, що «Севморпорт» хочуть оздоровити за рахунок укладання концесійних договорів з інвесторами.
«Зараз триває велика робота з інвентаризації майнового комплексу порту – майданчиків, причалів, щоб зрозуміти, що [перебуває] під управлінням порту, а потім розпочати його розвиток. Причали в оренду не передаватимуться. Все це будуватиметься на концесійній моделі: підприємство реалізує проєкт та отримує певні пільги», – повідомив він.
За словами Развожаєва, морський порт розвиватиметься за рахунок перевалки зерна, нафти, будівельних матеріалів та рибогосподарського комплексу. Чиновник зазначив, що вантажі прямуватимуть переважно до Сирії.
Наступні роки показали, що з усього перерахованого була лише невелика перевалка зерна до Сирії, близько кількох десятків тисяч тонн на рік. Ця «акція» мала, швидше, іміджеві та пропагандистські цілі, ніж економічні.
При цьому щорічно російський уряд міста виділяв субсидії в розмірі 50-60 мільйонів рублів для «нормалізації роботи морського порту», які переважно йшли на погашення боргів підприємства за енергоносії, податкових заборгованостей тощо.
Порт остается в ведении города, и мы планируем его развивать как единый хозяйственный организмМихаил Развожаев
У січні 2020 року Розвожаєв під час наради з питань соціально-економічного розвитку Криму та Севастополя, яку провів президент Росії Володимир Путін, повідомив, що «Севморпорт» не буде переданий у російську федеральну власність і залишиться у віданні міста.
«Порт залишається у віданні міста, і ми плануємо його розвивати як єдиний господарчий організм. Із запуском вантажних перевезень Кримським мостом ми розраховуємо, що місто зможе отримати новий імпульс розвитку і це стане важливим інструментом у розвитку порту, точкою зростання Севастополя», – сказав Развожаєв.
Незадовго до цього російська податкова служба Севастополя повідомила, що готова ініціювати банкрутство державного унітарного підприємства (ДУП) «Севастопольський морський порт» через податкові заборгованості. На підприємстві також утворилися борги з виплати поточної зарплати та перед ресурсопостачальними організаціями, які припинили постачання.
А вже у січні 2020 року до Арбітражного суду Севастополя було подано позов про банкрутство «Севморпорту». Позивачем було ТОВ «ФОЛ», а приводом для позову – відсутність протягом тривалого часу оплати поставленої продукції в сумі кілька сотень тисяч рублів. До банкрутства підприємство тоді не довели.
На тій же пресконференції наприкінці 2019-го Михайло Розвожаєв повідомив: «Стратегія оздоровлення порту дуже проста – порт треба пожвавлювати з погляду вантажообігу. Ми маємо зернові, нафтові термінали, які зараз не використовуються. У перспективі ми могли б вийти на 15 мільйонів тонн вантажообігу та зробити підприємство надприбутковим».
При цьому, як згадувалося, у найкращі українські роки річний вантажообіг порту не перевищував 5 мільйонів тонн.
Про те, що порт не отримає підтримки російських олігархів, раніше говорив експерт Володимир Казарін. Він нагадав, що в Росії «базові економічні області перебувають у приватних руках», але у випадку з портами на території анексованого Криму інвестор ризикуватиме своїми активами, а міжнародне транспортне співтовариство не користуватиметься «Севморпортом».
«Крим та його порти перебувають під санкціями, що робить цей бізнес дуже ризикованим. Подібно до того, як довго не могли знайти будівельника, тому що російські олігархи відмовлялися від будівництва Керченського мосту, так само відбувається з Севастопольським портом. За моєю інформацією, низці російських олігархів пропонували зайнятися Севастопольським портом, але кожен з них розуміє, що вкладаючи гроші в цей проєкт, він сам підставляє себе під санкції та заморожує свої ресурси», – зазначив експерт.
Сказані слова підтвердив час – за три роки розробки «концепції оздоровлення» інвесторів не знайшлося.
У січні минулого року Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу проти керівництва Севастопольського морпорту за приховування 4 млн рублів податків.
У вересні 2022-го повідомлялося, що будівлю морського вокзалу російська влада міста планує продати за борги «Севморпорту».
За даними Кримстату, за минулий рік морпорт показав нульовий виторг. При цьому порт є учасником створеної у Севастополі «вільної економічної зони» та має певні податкові преференції, але доходів все одно немає, незважаючи на перевалку майже пів мільйона тонн вкраденого українського зерна.
У вересні кредиторська заборгованість «Севморпорту» досягла 175 мільйонів рублів, пізніші дані поки не оприлюднені.
Тоді ж директор департаменту транспорту та розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури Павло Ієно розповів про наявність плану заходів щодо оздоровлення «Севморпорту». За словами чиновника, всі документи «під грифом «таємно» у зв'язку з поточною ситуацією».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.