Російська влада Криму оголосила про завершення будівництва та введення в експлуатацію багатопрофільного медичного центру імені Семашка в Сімферополі. Три роки на півострові створюється один зі знакових об'єктів Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку, дорученої президентом Росії Володимиром Путіним. Однак і після введення в експлуатацію медцентр поки не зможе приймати пацієнтів. Чому ‒ у матеріалі Крим.Реалії.
Новий медичний центр із сучасним обладнанням був покликаний стати прикладом позитивних змін у житті кримчан у російських реаліях. Лікарню вартістю в дев'ять мільярдів рублів будували за кошти Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму (ФЦП) в межах доручення президента Росії Володимира Путіна. Ще у 2016 році він доручив російському уряду модернізувати об'єкти охорони здоров'я на півострові.
Основні будівельні роботи в медцентрі завершилися ще в середині минулого року, але за весь цей час лікарня так і не прийняла жодного пацієнта. Коли це станеться, точно сказати поки теж не може ніхто з профільних чиновників.
Гра в довгу
Проблеми зі створенням головної лікарні півострова почалися від самого початку. Російський глава Криму Сергій Аксенов спершу анонсував початок будівництва у грудні 2016 року.
«Уже від завтра на будівельний майданчик виходять геодезисти, а у грудні починається основний етап робіт», ‒ говорив він у листопаді 2016 року.
Однак роботи тоді так і не розпочалися, і Сергій Аксенов озвучив іншу дату старту будівництва ‒ квітень 2017 року.
У підсумку будувати центр розпочали тільки у вересні 2017 року. І теж не без проблем. Терміни здачі об'єкта декілька разів переносили.
Спочатку російський глава Криму анонсував здачу об'єкта в експлуатацію до кінця 2018 року.
Але зі стартом будівництва здачу об'єкта відтермінували. Сергій Аксенов обіцяв Володимиру Путіну відкрити лікарню у вересні 2019 року. Але цього не сталося і терміни знову зрушили спочатку до грудня 2019 року, потім до березня, липня і кінця вересня 2020 року.
Так медцентр виглядав у проєкті.
А такий він зараз.
Причини тривалого будівництва експерти та активісти називали Крим.Реалії різні: від бюрократії та корупції до впливу європейських і західних санкцій. Останні відтермінування введення медцентру в експлуатацію пов'язані зокрема і з проблемами з постачанням обладнання.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Ні вкрасти, ні повартувати»: російська ФЦП у Криму
Сім відтермінувань
Кримські активісти порахували, що Сергій Аксенов переносив терміни введення об'єкта в експлуатацію сім разів.
Скільки разів Аксенов обіцяв кримчанам відкрити нову лікарню Семашка. Підняли всі його записи з обіцянками... За рік він обіцяв нам сім разівОлександр Юр'єв
«У групі «Кримоблаштування» (група в Facebook, яку контролюють проросійські активісти та громадські діячі півострова ‒ КР) вирішили порахувати, скільки разів Аксенов обіцяв кримчанам відкрити нову лікарню Семашка. Підняли всі його записи з обіцянками. І з'ясувалося... За рік Сергій Аксенов обіцяв нам сім разів. Вдумайтеся, на одному тільки питанні він сім разів обдурив кримчан. Як він любить повторювати в інтерв'ю: я завжди дотримуюсь слова... Хронологія обіцянок дат відкриття лікарні: вересень 2019 року, грудень 2019 року, березень 2020 року, квітень 2020 року, липень 2020 року, вересень 2020 року, кінець 2020 року», ‒ сказав кримський активіст Олександр Юр'єв.
Сергій Аксенов на це не відреагував. Однак через декілька днів і сам визнав: відкриття лікарні відкладали більше ніж сім разів. «Переносили ми більше ніж сім разів, спочатку повідомляли, декларували, потім, як завжди, знаходили якісь помилки з неможливістю ввести», ‒ говорив він на нараді з проблем будівельної галузі Криму.
Востаннє Сергій Аксенов обіцяв до 29 вересня запустити медцентр та організувати там новий госпіталь для пацієнтів з коронавірусом. Але й цього не сталося.
8 жовтня російська влада Криму оголосила про введення медичного центру в експлуатацію.
«Терміни введення медцентру в експлуатацію переносилися сім раз, це некрасиво, звичайно. Є об'єктивні та суб'єктивні причини. Проте, слава богу, об'єкт завершений. Вітаю кримчан з цією важливою подією!» ‒ оголосив Сергій Аксенов.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Пандемія: вакцина в Криму, кримчани – на дистанційці
Лікарня без пацієнтів
За повідомленнями Міністерства охорони здоров'я Криму, медцентр імені Семашка розрахований на 732 ліжко-місця та являє собою комплекс будівель площею 65 тисяч квадратних метрів, у яких розміщуватимуться 15 відділень.
Нинішній міністр охорони здоров'я російського уряду Криму Олександр Остапенко на момент будівництва медцентру очолював сімферопольську лікарню імені Семашка. І тепер має шанси відкрити вже новий медцентр, збудований їй на заміну.
Однак лікарня поки не зможе приймати хворих. «Наші подальші дії пов'язані з якнайшвидшою постановкою на кадастровий облік цього об'єкта, оформлення права власності Криму, далі об'єкт буде переданий в оперативне управління МОЗ Криму і почнеться процедура ліцензування», ‒ пояснив гендиректор державної казенної установи «Інвестбуд РК», який керував проєктом будівництва, Олексій Титов.
Його слова підтвердив і Олександр Остапенко. За його словами, медцентр має пройти процес держреєстрації та передачі в управління чинної сімферопольської лікарні імені Семашка.
Віцепрем'єр російського уряду Криму Євген Кабанов повідомив журналістів, що реєстрація права власності на медцентр та його передача профільній установі відбудуться наступного тижня.
Цей медцентр можливо використовувати для лікування пацієнтів з коронавірусом. Ми цей варіант не відкидаємоОлександр Остапенко
Питання прийому в цьому медцентрі хворих на коронавірус, про що говорив у вересні Сергій Аксенов, поки не зрозуміле. Олександр Остапенко каже, що підстав для цього немає.
«Цей медцентр можливо використовувати для лікування пацієнтів з коронавірусом. Ми цей варіант не відкидаємо. Отримавши цю будівлю, ми маємо пройти процес санітарно-епідеміологічного висновку, отримання ліцензії на обіг наркотичних засобів і процес повідомлення Росздоровнагляду про початок роботи як медорганізації», ‒ сказав він журналістам.
Водночас міністр пообіцяв, що і без цих документів у разі необхідності та наявності дозволу протичумної станції, ковідний госпіталь у медцентрі розгорнуть впродовж кількох діб.
Нинішня сімферопольська лікарня імені Семашка, яку має замінити новий медцентр, продовжить роботу. У ній обіцяють залишити частину відділень, а також організувати нові.