Відповідно до російського законодавства, всіх осіб, які прибувають до Криму з-за кордону або з території материкової України, відсилають на двотижневу самоізоляцію в умовах обсерватора. При цьому деяким з тих, хто в'їжджає на півострів, вдається опинитися на самоізоляції, тобто відбути карантин за місцем проживання.
Одним з тих, кому посміхнулася удача, виявився журналіст Крим.Реалії, який зараз перебуває на самоізоляції за місцем проживання в Севастополі.
Крим.Реалії спробували знайти відповіді на найпопулярніші запитання, що виникають у людей стосовно самоізоляції, її термінів та контролю з боку російських державних відомств.
‒ Чи правда, що всі, хто в'їжджає до Криму через адмінкордон з материковою Україною, потрапляють в обсерватора? Чи можна опинитися на самоізоляції?
Коротка відповідь: Так, практично всіх відсилають в обсерватор.
Згідно із законодавством, ухваленим підконтрольною Москві кримською владою, всі люди, які в'їжджають до Криму з-за кордону або перетинають адмінкордон між Кримом і материковою Україною, зобов'язані пройти ізоляцію в умовах обсерватора. Однак бувають винятки. Найчастіше на самоізоляцію потрапляють севастопольці, оскільки в Севастополі функціонує лише один обсерватор на базі пансіонату «Ізумруд», і місць на всіх, хто приїжджає в місто, не вистачає.
На території Криму функціонує відразу декілька установ для обсервації
Час від часу на самоізоляцію потрапляють і жителі Криму. Кореспондент Крим.Реалії зв'язався з шістьома кримчанами, які після проходження адмінкордону не були в обсерваторі, а ізолювались у домашніх умовах. У більшості випадків це відбувалося через те, що в кримських обсерваторах також закінчувалися вільні місця. Водночас на території Криму функціонує відразу декілька установ для обсервації і, відповідно, ймовірність того, що вони всі будуть заповнені «під зав'язку» значно нижча.
‒ Чи правда, якщо перетинати адмінкордон у нічний час, шанс опинитися на самоізоляції вищий?
Коротка відповідь: Навряд чи.
У соціальних мережах час від часу з'являється інформація, що перетинати адмінкордон краще вночі. Нібито обсерватори заповнюються упродовж дня і всі, хто в'їжджає на півострів у темний час доби, їдуть на самоізоляцію. Водночас, цю інформацію не можна назвати офіційною. Кореспондент Крим.Реалії намагався підтвердити її у кримському управлінні Роспотребнадзору, але там відповіли, що ця інформація не відповідає дійсності.
Одночасно з цим, ми поговорили з кількома людьми, які, перетинаючи адмінкордон вночі, також опинилися в обсерваторі. При цьому вони були змушені чекати автобус, який відвезе їх до місця обсервації, до ранку.
‒ Потрапити на самоізоляцію може тільки севастополець за пропискою?
Коротка відповідь: Ні, якщо ви фактично живете в Севастополі, то також можете вимагати, щоб вас відправили на самоізоляцію.
У приписі, який співробітник Роспотребнадзору виписує кожній людині, яка перетинає адмінкордон, ви можете вказати як місце вашої офіційної реєстрації, так і місце фактичного проживання. І для того, і для іншого в бланку розпорядження є відповідні графи.
Вам необхідно буде назвати адресу, за якою ви живете в Севастополі, свій контактний телефон або телефон найближчих родичів. Про адресу фактичного проживання вас запитає і російський прикордонник, коли ви будете проходити паспортний контроль.
Кореспонденту Крим.Реалії не вдалося встановити випадки, коли співробітники Роспотребнадзору перешкоджали тому, щоб особа, яка перетинає адмінкордон, перебувала на самоізоляції в Севастополі за вказаною нею адресою фактичного проживання.
‒ Чи контролює підконтрольна Москві влада Севастополя громадян, які перебувають на самоізоляції?
Коротка відповідь: Практично ні.
За інформацією кореспондента Крим.Реалії, який перетнув адмінкордон на початку липня і зараз перебуває на самоізоляції в Севастополі, у перші дні самоізоляції ніхто зі співробітників російських наглядових відомств з ним не зв'язувався. Те саме нам повідомили четверо севастопольців, які в останні кілька тижнів також були на самоізоляції за різними адресами міста.
Вперше з журналістом Крим.Реалії зв'язалися представники Центру протидії поширенню коронавірусу в Севастополі. Співробітниця поцікавилася його самопочуттям, запитала, чи є кашель, чи була підвищена температура або якісь інші ознаки, що вказують на зараження COVID-19.
Цього ж дня з нашим кореспондентом зв'язався поліцейський, який поцікавився, чи дотримується він режиму самоізоляції і сказав, що скоро приїде, щоб упевнитися в тому, що він говорить правду. Однак ні в той день, ні на наступну добу поліцейський так і не приїхав.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Коронавірус у Криму: в очікуванні вакцини та туристів‒ Чи маю я, перебуваючи на самоізоляції, жити сам у квартирі чи жити разом із родичами теж можна?
Коротка відповідь: Проживання спільно з родичами можливе, хоч і не рекомендується Роспотребнадзором.
Ступінь контролю за самоізольованими громадянами в Севастополі досить слабкий
При перетині адмінкордону співробітник Роспотребнадзору рекомендуватиме вам під час 14-денної самоізоляції жити у квартирі самому. Однак у приписі, що видається вам на руки, таких вимог не встановлено. Окрім того, як уже зазначалося вище, ступінь контролю за самоізольованими громадянами в Севастополі досить слабкий, що дає можливість людям, які приїхали до Севастополя з-за кордону або з території материкової України, жити на самоізоляції разом із рідними.
‒ Самоізолюватися необхідно рівно на два тижні?
Коротка відповідь: Зазвичай менше.
На початку другого тижня до людей, які перебувають на самоізоляції, приїжджає бригада медиків і беруть біоматеріал для того, щоб зробити тест на COVID-19. Як повідомили Крим.Реалії у кримському управлінні Роспотребнадзору, якщо упродовж трьох діб з моменту забору біоматеріалу з людиною ніхто не зв'язався, результат її тесту негативний і вона автоматично знімається з самоізоляції.
У результаті, найчастіше самоізоляція триває 12-13 діб. Однак у разі, якщо медичні працівники до вас не приїхали, необхідно перебувати вдома всі два тижні.
‒ Якщо під час самоізоляції у мене виникнуть якісь запитання, чи можна їх поставити співробітникам Роспотребнадзору?
Коротка відповідь: Так, але зробити це дуже складно.
Упродовж двох діб, так і не вдалося додзвонитися на гарячу лінію управління Роспотребнадзору в Криму і Севастополі
Кореспонденту Крим.Реалії, який перебуває на самоізоляції в Севастополі упродовж двох діб, так і не вдалося додзвонитися на гарячу лінію управління Роспотребнадзору в Криму і Севастополі, яка вказана на офіційних сайтах російської влади на півострові та в місцевих ЗМІ. Телефон був або зайнятий, або недоступний, або ніхто не відповідав на дзвінок. Спроби замовити зворотний дзвінок на севастопольській гарячій лінії також не увінчалися успіхом. За два дні нашому журналісту так і не зателефонували.
Четверо севастопольців на прохання Крим.Реалії також намагалися виконати ту саму процедуру і так само не мали результату.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.