Російський бізнесмен Аркадій Ротенберг не лише назвався власником загадкового об'єкта під Геленджиком (Краснодарський край, Росія), який опозиціонер Олексій Навальний назвав «палацом Путіна». За багаторічну лояльність і готовність підпасти під санкції Ротенберг став власником великого числа об'єктів на кримському узбережжі. Компанії та фонди, пов'язані з бізнесменом Аркадієм Ротенбергом, за п'ять років освоїли на держпідряди в Криму близько 300 мільярдів рублів. Це майже чверть всіх грошей, які Кремль виділив на розвиток півострова до 2025 року, підрахувало російське видання журналістів-розслідувачів «Проєкт».
В інтерв'ю телеканалу «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», авторка репортажу, кримська журналістка Катерина Рєзнікова, розповіла, як кримчани ставляться до діяльності друзів Володимира Путіна на півострові.
– Чому, взявши на себе так званий палац Путіна в Геленджику, Ротенберг був змушений визнати і володіння кримськими об'єктами?
До цього його пресслужба кілька років давала коментарі про те, що ці об'єкти, викуплені в Криму його номіналами, до нього жодного стосунку не мають не мають
– Я так вважаю, що у нас пропаганда в Росії (Крим є територією України, окупованою Російською Фередацією в 2014 році, – ред.) просто не може офіційно вийти до людей і сказати: «Це його палац». Потрібно обов'язково якусь легенду придумати. І саме тому потрібно було виставити Ротенберга успішним готельєром, у якого дуже багато проєктів по країні, в тому числі є проєкти в Криму, а до цього його пресслужба кілька років давала коментарі про те, що ці об'єкти, викуплені в Криму його номіналами, до нього жодного стосунку не мають не мають.
– Я правильно розумію, що компанія Ротенберга викуповувала ці будівлі, санаторії, пансіонати у держави Росії після анексії півострова? Або у кого вони їх купували?
– Справа в тому, що в 2014 році в Криму був такий процес – так звана націоналізація, коли «республіка» забрала собі всю власність, що належала державним органам України або державним установам, деяким українським олігархам, таким як Ігор Коломойський, і ще приватним підприємствам, у яких насправді є приватні власники, і багато хто з них досі живуть у Криму, і вони багато років судяться за свої об'єкти.
Ми побачили, як найкращі об'єкти відходять наближеним президента Путіна, в тому числі ті об'єкти, які ніколи не були в приватній власності за всю свою історію, як, наприклад, легендарна «Массандра»
Коли цю всю масу нерухомості забирали, говорили, що це все робиться на благо «республіки». І якщо навіть щось буде віддаватися на приватизацію, то заради того, щоб погасити втрати людей, наприклад, в українському «ПриватБанку» – вони ж втратили свої вклади. Ось через деякий час ми побачили, як найкращі об'єкти відходять наближеним президента Путіна, в тому числі ті об'єкти, які ніколи не були в приватній власності за всю свою історію, як, наприклад, легендарна «Массандра», яка нещодавно була продана Ковальчуку.
Санаторії теж були націоналізовані після революції і весь цей час були державними. За України, наприклад, належали: управлінню справами Верховної Ради – це «Дюльбер», «Укрпрофоздоровниці» – це «Місхор» і «Ай-Петрі».
– Тобто те, що було у держави при Україні, – це тепер раптом стало приватним володінням при Росії?
– Так, саме так.
– Чи правильно я розумію, що історія з Кримом у Ротенберга з'явилася саме після будівництва кримського мосту, тому як багато компаній через санкції не погоджувалися на такі роботи?
– Так, дійсно, спочатку кримський міст були готові будувати навіть іноземні інвестори, але коли стало зрозуміло, що до історії з Кримом в світі ставляться досить негативно, то всі іноземні інвестори відвалилися, в тому числі і Китай, який, в принципі, приєднання Криму до Росії, напевно, не визнає, але все-таки ставиться якось прохолодно. Китай санкції проти Росії не запроваджує.
Ротенберг же, мабуть, був змушений погодитися, оскільки він дійсно давній друг президента і дійсно багато років отримував від держави найбільш ласі підряди, багатів на них. Ніяким іншим бізнесом такого масштабу, крім будівництва держоб'єктів, він, звичайно ж, ніколи не займався. Як він каже в своєму інтерв'ю: «Президент сказав – треба робити».
– Згідно з розслідуванням, не був добудований один з корпусів в дитячому таборі «Артек» – і кошторис збільшили в 13 разів. Що про це все думають самі кримчани? Вони знають, хто власник всіх цих санаторіїв, пансіонатів, цього палацу? Що вони думають про Ротенберга?
Якщо говорити про «Артек», то для мене знаковий об'єкт, мій фаворит, який настільки мене вразив, – це артеківський паркан. Три мільярди на паркан
– У Криму дійсно досить багато відомо про інтереси Ротенберга. По-перше, про це досить багато писали. Ми єдине що зробили – узагальнили весь цей масив матеріалів і показали людям на цифрах, тому що насправді для звичайної людини суми в сотні мільйонів доларів, в мільярди доларів – це дуже складно, погодьтеся, багато хто цього не розуміє. Тому, наприклад, якщо говорити про «Артек», то для мене знаковий об'єкт, мій фаворит, який настільки мене вразив, – це артеківський паркан. Три мільярди на паркан.