«Навіть загальна мобілізація не допоможе Росії у війні проти України» – експерти

Російські військові на марші на підтримку вторгнення в Україну. Волгоград, 11 липня 2022 року. Ілюстраційне фото

Обраний від анексованого Криму за списками «Единой России» депутат Держдуми (Україна та міжнародна спільнота не визнають легітимність російських виборів у Криму – КР) Михайло Шеремет після масштабної поразки російських військ у Харківській області закликав оголосити військову мобілізацію в Росії.

Шеремет зазначив, що без загальної мобілізації на Росію очікують великі проблеми на фронті.

«Без повної мобілізації, переведення на військові рейки, зокрема й економіки, ми належних результатів не досягнемо», – заявив депутат.

Проте голова комісії Ради Федерації із захисту державного суверенітету Росії Андрій Клімов висловив упевненість, що потреби у мобілізації немає.

На думку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова, зараз уже стало зрозуміло, що Росія не в змозі перемогти Україну в цій війні.

Солдати та офіцери тікають. Цю частину великої війни виграла Україна
Ільмі Умеров

«Друга армія у світі» на перевірку виявляється далеко не другою, навіть не п'ятою і навіть не двадцятою. Для чергової виборчої кампанії Путіну потрібна була швидка, «блискавична» війна і перемога за кілька днів. Минали дні, бомби та ракети знищували обласні центри та інші населені пункти. Військові мародери розтягували все, що могли, знущалися з українських громадян, катували, ґвалтували та вбивали. Виявилося, що тільки це вони можуть. Перемоги не було ні за три дні, ні за три тижні, ні за три місяці. Зараз, через пів року, на тлі активного та успішного контрнаступу і звільнення захоплених територій стало зрозуміло, що Україна не програла, а Росія не перемогла. Її солдати та офіцери тікають. Цю частину великої війни виграла Україна», – поділився своїм баченням ситуації з Крим.Реалії заступник голови Меджлісу.

Ільмі Умеров, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу

Ільмі Умеров упевнений, що тепер навіть загальна мобілізація не допоможе Росії перемогти у війні.

Загальна мобілізація лише збільшить кількість втрат російської армії. Кремль повинен уже думати, як тікати
Ільмі Умеров

«Тепер про «загальну мобілізацію». Зараз XXI ст. Час старих воєн закінчився, тому додаткова мобілізація успіху не принесе. Попереду війна нових технологій. Передача великої кількості сучасних видів зброї, здатних вести високоточні атаки з далеких відстаней, значно посилила армію України. З огляду на те, що світ підтримує Україну, а Росія практично залишилася сама, є реальна можливість ворога перемогти. Санкції необхідно розширювати, не зменшувати тиск. Спостерігаючи за ситуацією, я точно знаю, що загальної мобілізацією Москва проблеми війни не вирішить. Небувале єднання українського народу навколо армії, плюс якісніше озброєння, отримане від партнерів, однозначно забезпечать перемогу України у цій восьмирічній війні. А загальна мобілізація лише збільшить кількість втрат російської армії. Я думаю, що Кремль повинен уже думати, як тікати. Поразка призведе до активізації внутрішнього невдоволення у російських регіонах та утворення кількох нових держав замість нинішньої Росії. А Крим повернеться до складу України і буде кримськотатарською автономією», – вважає заступник голови Меджлісу.

«Краби» на передовій: як українська армія застосовує на Донбасі польські САУ (фотогалерея)

Керівник проєкту «Поиск.Плен», юрист-правозахисник, адвокат Микола Полозов у коментарі Крим.Реалії розповів, що Кремль поки що не наважується оголошувати загальну мобілізацію, побоюючись зростання антивоєнних протестів.

Незважаючи на значні втрати, Кремль не наважується оголошувати загальну мобілізацію, поповнюючи резерви через гібридну мобілізацію
Микола Полозов

«Заяви Шеремета та низки чиновників у РФ про можливість оголошення загальної мобілізації наразі схожі більше на промацування Кремлем громадської думки, ніж на керівництво до дії. Незважаючи на значні втрати, Кремль не наважується оголошувати загальну мобілізацію, поповнюючи резерви через гібридну мобілізацію, вербуючи рекрутів на контракт або залучаючи ув'язнених у складі так званих ПВК. Фактично загальну мобілізацію було проведено лише на окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Однак і цей ресурс значною мірою вичерпано. Головне, що зупиняє Путіна - це розуміння, що підтримка значної частини населення РФ його курсу є багато в чому пасивною. Люди не дуже хочуть йти на війну навіть за пристойні за російськими мірками гроші, що тоді говорити про примусову мобілізацію. Це породить невдоволення, люди шукатимуть змоги уникнути мобілізації, можливі локальні соціальні вибухи. Російська влада цього зовсім не хоче», – розповів адвокат.

Адвокат Микола Полозов

Микола Полозов зазначає, що, на відміну від сусідньої Росії, ймовірність загальної мобілізації в Криму досить висока.

Російська влада розглядає півострів як військову базу, а його мешканців – як її обслугу. Ризик мобілізації в Криму досить високий
Микола Полозов

«Проте й припинити війну Путін уже не може. А значить – йому будуть потрібні людські резерви. Для формування належної атмосфери у громадській думці Кремль може піти на провокації, здійснити теракти в містах Росії, звинувативши в цьому українців, тобто спробувати розіграти стару карту зовнішньої загрози та страху серед населення, яка так допомогла Путіну на початку його правління. Щодо Криму, то на прикладі Донбасу ми бачимо, що люди є для Кремля витратним матеріалом. Я не думаю, що Крим буде винятком, тим більше, що російська влада розглядає півострів як військову базу, а його мешканців – як її обслугу. Ризик мобілізації в Криму досить високий», – зазначив адвокат.

Коментуючи ситуацію Крим.Реалії, координатор міжнародного руху #LiberateCrimea, правозахисник з Естонії Олівер Лооде вважає, що Росія вже запізнилася з мобілізацією, і ця можливість уже не врятує від поразки у війні з Україною.

Кремль уже запізнився із загальною мобілізацією, ця теоретична можливість у них була, коли Росія мала якісь тактичні успіхи
Олівер Лооде

«Заява депутата, ймовірно, пов'язана з його страхом, що Крим як територія, яку він нібито репрезентує в Державній Думі, скоро повернеться під контроль України. Після цього він стане, по суті, депутатом-фантомом. Тобто скоро йому буде в Держдумі та інших структурах влади РФ нічого робити, і ця перспектива його не тішить, звісно. Через особистий страх він і став «військовим яструбом». Вважаю, що Кремль уже запізнився із загальною мобілізацією, ця теоретична можливість у них була, коли Росія мала якісь тактичні успіхи. Але тепер, коли повна поразка російського агресора не за горами, загальна мобілізація може повернутися проти самого путінського режиму, це для них дуже ризиковано. І не факт, що ця додаткова маса гарматного м'яса воюватиме краще, ніж ті, хто в ці дні тікає з Харківщини. Російська агресія проти України неминуче закінчиться повним звільненням української території в її міжнародно-визнаних кордонах, і це може статися раніше, ніж багато хто думає. Наприклад, провідні естонські військові аналітики, які раніше були в цьому плані скептично налаштовані, вже всерйоз говорять про звільнення України наприкінці цього року. Дуже сподіваюся і сам незабаром відвідати вільний український Крим», – вважає правозахисник.

Олівер Лооде, координатор міжнародного руху #LiberateCrimea, правозахисник з Естонії

Отаман громадського казацтва Криму Сергій Акімов упевнений, що загальної мобілізації в Росії не оголосять доти, доки війна не переміститься на територію самої Росії.

«Особисто я думаю, що поки так звана спецоперація не відкотиться на територію Росії, загальну мобілізацію оголошено не буде. Зараз поки що в РФ вистачає контрактників і так званих «солдатів удачі» з деяких колишніх республік СРСР, принаймні так повідомляють верховному головнокомандувачу. Депутати та їхні родичі замість гучних заяв нехай покажуть приклад росіянам і йдуть першими захищати свої теплі місця у цьому житті», – повідомив Крим.Реалії своє бачення проблеми громадський діяч.

Сергій Акімов, отаман громадського казацтва Криму

Спікер Держдуми Росії В'ячеслав Володін запропонував депутатам засекретити обговорення військових дій в Україні, щоб «не нашкодити російській армії».

Українські військові за 5 днів контрнаступу на Харківщині просунулися на 110 кілометрів, повідомив президент України Володимир Зеленський.

«Військова здобич»: захоплена ЗСУ російська техніка (фотосвідчення)

Кремль уперше в повномасштабній війні проти України визнав свою поразку через втрату значної території Харківської області, заявив у своєму щоденному звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://krymrgbcrlvrexoeaqjy.azureedge.net/. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.