У Криму та Севастополі 8 вересня російська влада планує провести вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад. В Україні, США, ЄС і низці країн світу не визнають законність проведення Росією виборів на анексованому півострові.
За інформацією російського виборчкому Криму, 8 вересня буде визначений склад не тільки нового підконтрольного Кремлю парламенту, але й 265 представницьких органів російської влади на півострові ‒ переважно це сільські ради. Загалом кримчанам пропонується розподілити 2900 депутатських мандатів. Передвиборчу кампанію в Криму та Севастополі супроводжували скандали з недопуском кандидатів та одиничні пікети.
Кримський проросійський активіст Сергій Акімов переконаний, що російські вибори в Криму не можна назвати чесними та конкурентними.
Однозначно не буде в цих виборах нічого доброго. Постійно стикаємося з проблемами, порушеннямиСергій Акімов
‒ Оцінювати можна по-різному, але ніякої демократії, ніяких чесних виборів, згідно з національною ідеєю апріорі не повинно бути. Наша правляча партія ‒ «Единая Россия», вони ще з березня почали підготовку, у травні провели попередні вибори. Вони вже вважають себе переможцями й навіть не приховують цього. Однозначно не буде в цих виборах нічого доброго. Постійно стикаємося з проблемами, порушеннями. У правлячої партії величезний ресурс, вони будь-які кнопки можуть натиснути, використовувати телефонне право. Ось наведу приклад з нашою партією «Коммунисты России»: в Сімферополі у нас мало йти 25 осіб, тобто, 19 за списком і 6 одномандатників. Зареєстрований лише один ‒ швидше за все, вони знають мене й мій характер, просто вирішили пропустити. Але я впевнений на сто відсотків, що я нікуди не пройду... Вибори однозначно не будуть чесними.
За спостереженнями Сергія Акімова, кримчани, переважно, перестали довіряти приїжджим російським політикам, які обіцяли «навести лад» ще в минулі роки, і вважають за краще підтримувати місцевих.
Однозначно ми будемо боротися, ми так просто віддавати владу не будемоСергій Акімов
‒ Ми будемо дуже багато спостерігачів своїх ставити ‒ як офіційно, так і неофіційно. Якщо наша партія побачить, що вибори брудні за якимись фактами, то 8 числа наша боротьба тільки починається. Однозначно ми будемо щось робити ‒ я поки не знаю що, але, може, якісь акції протесту. Наш лідер Леонід Грач вже сказав на кримському телебаченні, що однозначно ми будемо боротися, ми так просто віддавати владу не будемо. Ми не визнана владою, але опозиція. Решта партій вже поділили мандати й хваляться, у кого з ЛДПР, КПРФ і «Справедливой России» скільки осіб зайде. Це все вистава, щоб люди просто побачили, що є якісь партії, які беруть участь.
Аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок нагадує, хто несе відповідальність за сам факт проведення російських виборів в анексованому Криму.
В українському законодавстві є стаття «державна зрада», і керівники виборчкомів у Криму, на мій погляд, мають усі шанси потрапити під дію цієї статтіДенис Рибачок
‒ За результатами цих виборів низка осіб, які забезпечували організацію та підготовку голосування на керівних посадах, несли відповідальність у вигляді санкцій. Їх, як правило, вносять до санкційних списків, розроблених Європейським союзом. Відповідно, зараз теж будуть ставити питання, щоб організаторів незаконного голосування внесли до санкційних списків. В українському законодавстві є стаття «державна зрада», і керівники виборчкомів у Криму, на мій погляд, мають усі шанси потрапити під дію цієї статті ‒ підкреслю, якщо вони при цьому громадяни України. А ось люди, які голосують на виборах, не можуть нести відповідальність у цьому випадку ‒ в усякому разі, я не можу пригадати випадку, коли така відповідальність наступала б.
Народний депутат України, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз вважає, що українська влада має і надалі робити принципові заяви проти дій Росії на окупованих територіях.
У Росії взагалі не існує такої процедури, як вибори, а в Криму це більшою мірою кримінальний злочинАхтем Чийгоз
‒ У Росії взагалі не існує такої процедури, як вибори, а в Криму це більшою мірою кримінальний злочин. Що стосується реакції парламенту, наша фракція на минулій сесії зробила заяву, акцентуючи увагу депутатів на цьому злочині російської окупаційної влади в Криму. Ми будемо піднімати це питання і на майбутній тижневій сесії і готуємо заяву, яку запропонуємо підтримати Верховній Раді. Не сумніваюся, що Міністерство закордонних справ зробить відповідну заяву і що президент, як це раніше було традиційно заведено, висловить свою точку зору щодо злочинних дій окупаційної влади... Я вважаю, що наша сила в нашій твердій позиції, яку ми демонстрували, і в нашій волі до повернення окупованих територій, яка викликала всі ці п'ять років повагу на міжнародних майданчиках.
Ахтем Чийгоз вказує на те, що Меджліс кримськотатарського народу перед кожними російськими виборами в Криму закликає місцеве населення не брати участь у них.
Люди не готові через п'ять років знову підігравати окупаційній владіАхтем Чийгоз
‒ У нас дуже серйозний триває моніторинг, і ми дуже серйозно зараз спілкуємося з Кримом. Ми розуміємо, що загалом люди не готові через п'ять років знову підігравати окупаційній владі. Я наведу приклад з того, скільки висувається людей: ось у Бахчисарайському районі живе близько 24 тисяч кримських татар, а висунулося лише 34 людини. Раніше на місцевих виборах висувалися близько 3000 кримських татар на різних рівнях. Така картина в усьому Криму. Я переконаний, що народ у черговий раз продемонструє не тільки Росії, але й усьому світу, що таке дотримуватися міжнародних норм і не визнавати окупацію.
Довідка: російська влада планує провести в Криму вибори депутатів кримського парламенту та місцевих рад 8 вересня 2019 року. В Україні, США, ЄС і низці країн світу не визнають законність проведення Росією виборів на анексованому півострові.
(Текст підготував Владислав Ленцев)