З середини жовтня Міноборони Росії розпочало відряджання кримських і севастопольських призовників у частини Збройних сил Російської Федерації. Кримчани входять у число 26 тисяч новобранців з території Південного та Північно-Кавказького федеральних округів Росії, при цьому російська влада переслідує «ухильників» від військової служби.
Українська влада та правозахисники, так само як міжнародні організації вважають призов до російської армії в анексованому Криму незаконним. Російська влада ці звинувачення відкидає: так, у грудні 2020 року офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова повідомила, що «Росія ‒ суверенна держава й на своїй території має право проводити навчання, розміщувати будь-які об'єкти, оголошувати призов до армії для своїх громадян та організовувати патріотичне виховання молоді». Тим часом ФСБ Росії випустила наказ, який обмежує збір інформації про те, що відбувається в російській армії. Про це йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Експерт Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов розповів Крим.Реалії, що, судячи з відомостей з відкритих джерел, переслідування так званих ухильників у Криму російською владою в останні два роки різко посилилося.
Показники зростають у геометричній прогресії, й у 2021-му «ухильників» уже понад 100 осіб тільки на кінець вересняОлександр Сєдов
‒ У Криму кожен раз забирають по 2400-2800 призовників, у Севастополі ‒ 400-600. Це норма, в останні чотири роки цифри особливо не змінюються. Тобто зараз відряджають близько трьох тисяч, а всього за 13 попередніх кампаній були призвані понад 31 тисяча осіб. З самого початку окупації до 2019 року 82 людини були притягнуті до відповідальності за «ухилення від служби», а тільки за минулий рік ‒ 81 особа. Тобто показники зростають у геометричній прогресії, й у 2021-му «ухильників» уже понад 100 осіб тільки на кінець вересня. Максимум будемо традиційно спостерігати у грудні. Я думаю, таке зростання пов'язане з тим, що процес переслідування вже відпрацьований й налагоджений: суди в рішеннях лише змінюють імена-прізвища та дати, все інше одне й те ж. При цьому зростає спротив ‒ все більше кримчан оскаржують вироки в апеляціях.
За словами Олександра Сєдова, хоча останні інстанції незмінно стають на бік військкомату, судові тяжби дозволяють кримчанам відтягнути призов.
Деякі, мабуть, вважають за краще раз у раз платити штрафиОлександр Сєдов
‒ Деякі, мабуть, вважають за краще раз у раз платити штрафи за статтею 327, це близько 30-40 тисяч рублів. Є вже три справи стосовно однієї й тієї ж людини ‒ тобто, по суті, вона відкуповується і не служить. Можна податися на альтернативну цивільну службу ‒ досить оголосити, що ваші переконання заважають вам служити в армії. Щоправда, військкомати вимагають якісь довідки на підтвердження ідеологічних поглядів, але це незаконно навіть з точки зору Російської Федерації. Іноді люди доводять право на альтернативну службу через суд. Вона довша, але не має стосунку до збройних сил Росії. Останній варіант ‒ просто залишити окуповану територію.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокУ свою чергу, прокурор Автономної Республіки Крим Ігор Поночовний на пресконференції 18 жовтня повідомив, що відомство переслідує військових комісарів з Криму за проведення призовної кампанії в російську армію на території півострова:
«В межах кримінального провадження встановили й повідомили про підозру 10 окупаційним військовим комісарам у Криму. Щодо двох військових комісарів обвинувальні акти за статтею 438 направлені для розгляду до суду. Серед тих, кому повідомили про підозру є районні комісари та окупаційний «військовий комісар республіки Крим».
Раніше Прокуратура АРК надіслала до суду звинувачення проти військового комісара з Алушти. За інформацією сайту російського уряду Криму, з 2018 року військовим комісаром Сімферопольського району та Алушти є Костянтин Качаров. У приймальні Качарова повідомили Крим.Реалії, що він не коментує телефоном інформацію прокуратури. Публічних коментарів інших військкомів Криму наразі немає.
Окрім того, за словами Ігоря Поновочного, прокуратура АРК надіслала в офіс прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі вже два повідомлення про незаконний призов жителів окупованого Криму та пропаганду служби в російській армії, які, зокрема, лягли в основу щорічних звітів цієї інстанції.
Тим часом на початку жовтня правозахисна організація «Солдатські матері Санкт-Петербурга» оголосила про істотне скорочення допомоги російським призовникам. Причиною став наказ ФСБ Росії, який зараховує збір відомостей про порушення прав людини в російській армії та інших відомостей, до інформації, що становить загрозу державній безпеці Росії.
Зокрема, згідно з цим документом, особа може бути визнана «іноземним агентом», якщо збирає відомості про оцінку та прогнози розвитку військово-політичної, стратегічної (оперативної) ситуації, інформацію про дислокацію, озброєння та чисельність армії, поліції, військових слідчих органів Слідчого комітету, прокуратури, військових підрозділів протипожежної служби та інших, відомості про «розбудову та розвиток» військ і військових формувань, відомості про закупівлі, що проводяться армією, тощо. Повний список складається з 60 пунктів.
Російський юрист з організації «Солдатські матері Санкт-Петербурга» Олександр Горбачов вважає такий крок закономірним у світлі внутрішньої політики країни останніх років.
Російська армія стає закритішою для будь-якого громадського контролюОлександр Горбачов
‒ Російська армія стає закритішою для будь-якого громадського контролю. Спочатку заборонили військовослужбовцям використовувати смартфони, потім ‒ публікувати будь-яку інформацію про себе в соціальних мережах. Обмеження збору інформації про військову службу ‒ логічне продовження. Зокрема, про стан законності, морально-психологічної ситуації в колективі, про розслідування кримінальних справ, за винятком інформації від слідчих органів. Ми вже скоротили свою діяльність з консультування військовослужбовців: просто, щоб написати запит до слідчого відділу, ми маємо отримати інформацію про номер частини, імена потерпілого та кривдника. При зборі ми ризикуємо потрапити в реєстр «іноагентів» з подальшою автоматичною кримінальною відповідальністю. Щоправда, щодо призову та альтернативної служби працюємо в колишньому обсязі.
Проте Олександр Горбачов вважає, що в цілому захищати права тих, хто потрапляє на службу в російську армію таким чином стане набагато складніше.
Російська влада наполягає на законності своїх дій з проведення військового призову в анексованому Криму та Севастополі, вказуючи, що Крим з 2014 року «введений до складу Російської Федерації».
(Текст підготував Владислав Ленцев)
Призов кримчан і севастопольців до російської армії
Після анексії Криму Росія здійснює призов жителів півострова в лави своїх збройних сил. За даними Міністерства закордонних справ України, за останні шість років близько 25 тисяч кримчан і севастопольців відправили служити до російської армії.
У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch повідомляли, що близько 85% кримчан, призваних на військову службу навесні 2019 року, відправили на бази до сусідньої Росії.
В ООН неодноразово наполягали на тому, щоб Росія припинила призов жителів Криму до своїх збройних сил. В організації закликають Москву дотримуватися міжнародного права.
Росія ігнорує заклики України та міжнародних організацій і продовжує призовну кампанію на півострові. При цьому Росія переслідує тих жителів Криму, які відмовляються служити в армії. За даними «Кримської правозахисної групи», станом на липень 2020 року зафіксовано 125 кримінальних справ за ухилення від служби в Збройних силах Росії, які передані на розгляд до судів Криму. Щодо 113 з них вже винесено вироки, ще 12 перебувають на стадії розгляду.
Прокурор Автономної Республіки Крим і міста Севастополя Ігор Поночовний повідомив, що жителі Криму, яких призвали до російської армії, не можуть зазнавати кримінального переслідування на материковій частині України. Також відомство просить кримчан звертатися телефоном або на електронну пошту в разі отримання повісток для проходження служби в російській армії.