Поки російська армія захоплює і знищує міста України разом із їхніми жителями, в анексованому Росією Криму кличуть туристів на відпочинок. Незважаючи на те, що Крим активно задіяний Росією у війні проти України, місцева влада та блогери запевняють, що на півострові «все спокійно» і кличуть туристів. Чи відбудеться цьогорічний курортний сезон на півострові і чого від нього очікувати, – з'ясовували Крим.Реалії.
Крим став повноцінним військовим плацдармом від першого дня повномасштабного наступу Росії на Україну. Через його територію регулярно перекидають російську авіацію, війська і техніку для захоплення насамперед південних областей України.
На півночі Криму приймають поранених і вбитих російських військових.
Водночас російська влада Криму запевняє, що на півострові нікому нічого не загрожує і готується до курортного сезону.
«У нас тут дуже багато армії»
Велике скупчення російської армії у Криму визнають місцеві блогери. Вони розглядають це як фактор безпеки.
«Крим, напевно, – це одне з найзахищеніших місць у Росії. Дякуємо нашій армії. В нас її тут дуже багато. Вся вона сконцентрована на півночі Криму. На півдні – все без змін, люди продовжують жити далі», – повідомляє Альона Андреєва у блозі «DISTRICT Крым».
Запрошує туристів до Криму проросійський блогер Олександр Михайленко. Він запевняє, що у регіоні «все спокійно».
«Сезон, як на мене, вже почався. Чекаю на всіх вас у Криму. Приїжджайте на відпочинок. Не бійтеся нічого, що пишуть в Інтернеті. У Криму все спокійно. Погода вже тепла. Тому без проблем можна приїхати та насолодитися відпочинком», – каже він, прогулюючись вулицями Ялти.
«Тиша і спокій» під звуки російської авіації
Серед тих, хто запрошує росіян на море до Криму, – блогерка з Росії Альона Бардовська, яка переїхала на півострів після його російської анексії. Вона отримує безліч повідомлень від росіян із питанням, чи зараз безпечно на півострові у зв'язку з війною Росії проти України. Альона Бардовська, лежачи на пляжі у Севастополі, запевняє земляків, що у Криму «все спокійно».
«У нас тихо-спокійно. Жодних влучань, вибухів чи ще чого-небудь. Нещодавно в нас був випадок, що нібито збили якийсь безпілотник над Севастополем. Було видно сліди від ракет. Але це лише свідчить про те, що небо у нас захищене», – розповідає вона.
У блозі Бардовської виразно чути звуки військової авіації. Вона визнає: літаки над півостровом літають щодня. На відео хронометражем 17 хвилин звуки військової авіації над пляжем чути тричі. Тобто авіація летить над Севастополем у середньому з інтервалом у п'ять хвилин. А враховуючи, що відео змонтоване і має безліч склейок, є ймовірність, що військова активність у повітрі над Кримом може бути більш інтенсивною. Кримчани повідомляють Крим.Реалії, що регулярно чують і бачать російську авіацію в різних регіонах.
До Криму – за херсонськими продуктами
Серед підстав, щоб відпочивати у Криму цього року, Альона Бардовська перераховує кримські овочі та фрукти, на врожай яких сподіваються у зв'язку з появою води у Північно-Кримському каналі, а також постачання овочів та фруктів із Херсонської області, анонсовані російською владою Криму.
«Може, хтось пам'ятає ті часи, коли привозили херсонські кавуни (до російської анексії Криму – КР). Це дуже смачно. Не знаю, як вони це вирощують. Але це найсмачніші кавуни, які я коли-небудь пробувала. Якщо мені потрапить до рук херсонський кавун, запишу вам відео», – заявляє Бардовська.
Вона при цьому не уточнює, що вода в Крим «прийшла» внаслідок силового захоплення російською армією гідроспоруд у Херсонській області, що забезпечують водою Північно-Кримський канал.
А херсонські продукти, які зараз частково поставляють на півострів, за словами української влади, можуть бути наслідком мародерства російських військових у сільгосппідприємствах області, оскільки жодних офіційних розпоряджень щодо постачання продукції до Криму немає.
Багато регіонів Херсонської області наразі окуповані російськими військами. За них ідуть бої зі Збройними силами України.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Окупанти мародерять»: на Херсонщині крадуть овочі для Криму?«Туристи просять повернути гроші»
Про падіння попиту на бронювання місць у Криму цього року повідомляють російські туроператори. Однією з причин названо відсутність авіасполучення з Кримом. Російська влада закрила небо над півостровом для цивільної авіації з 24 лютого. Наразі воно використовується російською військовою авіацією, зокрема для запуску ракет, якими обстрілюють українські регіони.
Аеропорт «Сімферополь» у зв'язку з цим другий місяць – у вимушеному простої.
Про скасування 70% броні туристами в Криму через недоступність авіаперельотів і невизначеність термінів їх відновлення повідомляє російський туристичний портал «Турдом».
«Більшість клієнтів туркомпаній планували добиратися до Сімферополя літаками і не готові пересідати на потяги. Туристи просять повернути гроші, щоб встигнути забронювати відпочинок за акцією кешбеку, наприклад, на травневі свята або на червень до інших регіонів Росії, де є перельоти», – повідомляють у компанії.
Міністр курортів і туризму російського уряду регіону Вадим Волченко рекомендує російським туристам приїжджати на півострів залізничним та автобусним транспортом, а також на особистих автомобілях.
В Асоціації туроператорів Росії пояснюють, що для багатьох туристів це неприйнятно, тому бронювання турів до Криму впало вдвічі, порівняно з аналогічним періодом торік.
«Закриття аеропортів впливає, насамперед, на короткі поїздки (три-шість ночей), дуже поширені травневі свята, а також характерні для топових дорогих об'єктів Криму або Анапи (курортне місто в Росії – КР). Літак для таких туристів був найзручнішим варіантом – добиратися самому машиною чи поїздом довго, а для люксових туристів – неприйнятно», – пояснюють турорператори.
Коли небо над Кримом відкриють для цивільної авіації, поки що не відомо. Режим обмеження польотів продовжено до 13 квітня. Курортний сезон на півострові фактично стартує щороку з 1 травня.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d2t7ory48mfwe5.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.