Західні та українські OSINT-аналітики зазначають, що Росія за допомогою засобів радіоелектронної боротьби спотворює сигнал супутникової навігації поблизу портів Новоросійська та Геленджика, а також анексованого Криму. Через це місце розташування цивільних суден часто реєструється не там, де вони справді перебувають, інколи ж навіть на суші. Що таке спуфінг і в чому його небезпека для судноплавства, розбиралися Крим.Реалії.
У неділю вранці моніторингова група телеграм-каналу «Крымский ветер» звернула увагу на те, що, за даними сервісу стеження за морською обстановкою, судна в морі біля порту Геленджик вишикувалися в правильне коло. У цьому ж районі напередодні було помічено військові кораблі, що вийшли з бази Чорноморського флоту РФ у Новоросійську.
Причину дивної поведінки цивільних суден невдовзі з'ясували фахівці розвідки з відкритих джерел даних (OSINT).
Так, 15 вересня OSINT-аналітик HI Sutton повідомив, що росіяни встановили глушник GPS сигналу біля порту Геленджик. Засіб РЕБ розташовано в районі російського маркерного буя №133, що видає хибне розташування їхніх кораблів. Імовірно, такі заходи вживаються для захисту від українських атак. Аналітик нагадав, що перешкоди GPS можуть бути небезпечними для цивільного судноплавства.
Моніторингова група «Крымский ветер» зробила аналогічний висновок і вважає, що система радіоелектронної боротьби в морі біля берегів Геленджика розміщена на буї 133, як показано на схемі дослідників, представленій у пості.
Дослідники зауважили, що аналогічна картина спостерігається вже кілька місяців біля берегів анексованого Криму – місцеперебування суден визначається не в морі, а в горах. За допомогою спуфінгу робить висновок «Крымский ветер», сигнал GPS спотворюється і розташування, наприклад, плавкрана, показується навіть на суші.
Автоматична ідентифікаційна система (AIS) у судноплавстві служить для ідентифікації суден, їхніх габаритів, курсу та інших даних з використанням радіохвиль діапазону дуже високих частот. AIS забезпечує автоматичний обмін даними, необхідними для уникнення зіткнень між суднами та ідентифікації судна береговими системами спостереження за рухом суден.
Незаконне втручання у роботу систем супутникової навігації
Англійське слово spoofing перекладається як «підміна». Аналогічно GPS spoofing – це підробка GPS сигналу, тобто супутникової навігації.
Практично спуфінг застосовується у різних ситуаціях – від угону дронів до внесення перешкод у навігацію яхт і танкерів. У військових цілях GPS-спуфінг застосовується для утруднення визначення координат військових об'єктів як рухомих, так і стаціонарних.
Принцип роботи супутникової навігації досить простий. Над Землею на геостаціонарній орбіті розміщені кілька угруповань супутників – американське GPS, європейське Galileo, російське ГЛОНАСС, китайське BeiDou.
Кожен із цих супутників постійно передає радіосигнал, що містить код супутника і надточний час передачі сигналу. Смартфон або інший навігатор просто приймає ці радіосигнали від супутника. Аналізуючи точний час прийому кожного сигналу, можна вирахувати відстань від приймача GPS до кожного із супутників.
Таким чином можна дізнатися точне розташування приймача щодо супутників. А оскільки координати супутників відомі й незмінні, це дозволяє встановити розташування GPS-приймача на поверхні нашої планети.
Відомо, що сигнали від супутників сягають землі ослабленими, а антени в більшості приймачів не особливо чутливі. Тому, поставивши поблизу навіть помірно потужний радіопередавач і транслюючи з нього фальшивий, але технічно коректний GPS-сигнал, можна легко заглушити супутники і змусити GPS-приймачі в окрузі визначати неправильні координати.
Спуфінг сигналу GPS може перешкодити роботі автономних транспортних засобів, широкого спектру військових систем та авіаційних навігаційних систем (авіоніки). Точні дані GPS мають вирішальне значення для роботи сучасних авіаційних систем та систем навігації кораблів і суден, включаючи бортові комп'ютери, автопілоти та системи запобігання зіткненням. Коли ці системи отримують неправдиву інформацію про місцерозтшування або час, їхня функціональність може бути суттєво порушена.
Навмисна маніпуляція сигналами GPS/GNSS, що використовується проти літаків, може призвести до того, що пілоти або капітани втратять своє фактичне розташування та напрямок. Це може призвести до відхилення літака від заданої траєкторії польоту, що спричинить збентеження у авіадиспетчерів і збільшить ймовірність зіткнення в повітрі. І аналогічно для кораблів та суден на морі.
Ми визначили якість сигналу, що надходить із цих регіонів, і це дало нам радіопідпис «спуфінгу». В основному це стосувалося систем урядових резиденцій у КримуТомас Юінг
У 2019 році некомерційна організація C4ADS опублікувала звіт про спуфінг у Росії та Сирії. Фахівці попрацювали з базою даних системи стеження за морськими суднами (AIS) з акваторії Чорного моря та знайшли 9883 інциденти з різкими стрибками координат судна. Кораблі переміщалися до аеропорту «Геленджик».
Щоб довести втручання Росії в роботу навігаційних систем, дослідники у партнерстві з Техаським університетом провели науковий експеримент на Міжнародній космічній станції.
«Ми випробували роботу станцій у певному регіоні та визначили якість сигналу, що надходить із цих регіонів, і це, зрештою, дало нам радіопідпис «спуфінгу». Здебільшого це стосувалося систем урядових резиденцій у Криму», – розповів дослідник C4ADS Томас Юінг, коментуючи результати дослідження в інтерв'ю українській службі «Голос Америки».
Спотворюючи сигнали GPS, Росія однозначно порушує міжнародні норми – зокрема правила Міжнародного союзу зв'язку, в яких йдеться про те, що країни-учасники не будуть надсилати невірні сигнали навмисно, коментував у 2019 році Дейн Говард, президент Фонду сталої навігації та виміру часу. «Очевидно, тут йдеться про навмисне відправлення невірного сигналу», – говорив Говард.
На початку 2020 року на той момент президент США Дональд Трамп підписав наказ із назвою «Strengthening National Resilience Through Responsible Use of Positioning, Navigation, and Timing Services» – «Зміцнення національної стійкості за рахунок відповідального використання служб позиціонування, навігації та синхронізації».
Трамп розпорядився визначити, які елементи національної критичної інфраструктури залежать від GPS і як захистити їх від загроз. Протягом року кожне відповідальне відомство мало розробити регламенти для захисту своєї частини інфраструктури.
Це було за кілька років до початку війни, а після початку повномасштабного вторгнення армії Росії в Україну, кількість інцидентів зі спотворенням сигналу GPS у Чорному морі збільшилася в рази.
Засобами РЕБ подають фальшиві сигнали GPS, щоб заважати цивільним суднам орієнтуватися на GPS-навігацію. Це відбувалося у північно-західній частині Чорного моряДмитро Плетенчук
2023 року в районі Чорного моря різко зросла кількість повідомлень про те, що помилкові сигнали ставлять під загрозу навігаційні системи літаків. Вперше про це повідомила розвідувальна організація OpsGroup. У звітах згадувалися неправдиві або заглушені сигнали глобальної навігаційної супутникової системи (GNSS), що впливають на цивільні сигнали GPS, внаслідок чого навігаційні системи літаків показували відсутню або неточну інформацію про місцеперебування.
У серпні цього року на газовидобувній вежі в Чорному морі ВМС України у партнерстві з Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України знищили російський комплекс радіоелектронної боротьби, за допомогою якого порушувалася супутникова навігація для суден, що пересуваються в районі дії суден.
«Ця локація не використовувалася для газовидобувної промисловості. Але її використовували для того, щоб встановити обладнання, зокрема GPS-спуфінгу. Це навмисна дія, коли засобами РЕБ подають фальшиві сигнали GPS, щоб заважати цивільним суднам орієнтуватися на GPS-навігацію. Це відбувалося у північно-західній частині Чорного моря та могло негативно впливати на роботу нашого «зернового коридору», – повідомив речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.