«Ми в'їжджаємо в совок» – кримчани про відродження піонерії в Росії та Криму

Учасники руху «Юнармія», Севастополь

СІМФЕРОПОЛЬ – Російська влада Криму готова до відродження аналога піонерії Радянського Союзу. Про це повідомив російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) з нагоди 100-річчя від дня створення Всесоюзної піонерської організації імені Леніна. Крим.Реалії вирішили прояснити ситуацію в цьому питанні.

Аксьонов зізнався, що пишається тим, що у шкільні роки був піонером.

«Я теж носив піонерський галстук і пишаюся цим. У піонерії було багато гарного. Вона прищеплювала зростаючому поколінню почуття особистої причетності до історії та досягнень країни, відповідальності за її долю. Як співалося у відомій пісні, «Работай, учись и живи для народа, Советской страны пионер!» – написав на своїй сторінці у ВКонтакте російський глава Криму.

Сергій Аксьонов

Аксьонов повідомив, що «тисячі юних кримчан вступили до лав «Юнармії», Російського руху школярів». Він зазначив, що «Держдума розгляне законопроєкт про створення єдиної дитячої громадської організації».

«Підтримую цю ідею. Головне, щоб вона не була дискредитована формалізмом та обов'язком, як це, на жаль, сталося з піонерською організацією. На мою думку, важливо, щоб нова організація була добровільною та спиралася на ідеї патріотизму, на традиційні для нашого народу цінності. Щоб кожна дитина вважала для себе честю вступити до такого молодіжного «ордена патріотів», – зазначив Аксьонов.

У коментарі до посту першої особи російської влади в Криму проросійський активіст із Судака Дмитро Джигалов обурився, що кримська влада, ховаючись за гарними словами, продовжує знищувати дитячі оздоровчі табори.

«Вже багато було сказано, тільки ось хочу запитати, як так вийшло, що у 100-річчя свята заснування піонерії СРСР усі чиновники вітають зі своїх сторінок із цим світлим святом, однак хочу нагадати, що лише у моєму регіоні – Судак – знищено шість дитячих піонерських таборів! Це ганьба!!! І зробили це не американці, не укри, а кримські чиновники, міністри екології та інші знищувачі природи та дитячої інфраструктури. Так ось я заявляю, що всі ці вітання – чистої води популізм. Ганьба», – прокоментував ситуацію активіст.

За відновлення єдиної дитячої організації висловився кримський проросійський політик і блогер Степан Кіскін. «Наша партія «СПРАВЕДЛИВАЯ РОССЯ – ЗА ПРАВДУ» виступає за відновлення єдиної дитячої патріотичної організації!» – написав політик.

19 травня російська влада Севастополя відзначає офіційне свято місцевого значення – День дитинства та юності. У центрі Севастополя цього дня відбулась дитяча хода.

У Росії розроблено законопроєкт створення нового загальноросійського руху дітей та молоді. Необхідність створення руху аргументують завданням «виховання патріотизму, любові до Батьківщини серед дітей і підлітків». Нова структура буде створена на базі вже існуючих Російського руху школярів, проєкту «Большая перемена» та цілої низки регіональних організацій. Можливо, серед засновників буде рух «Юнармія», створений за ініціативою міністра оборони Росії Сергія Шойгу в 2015 році.

Російський опозиційний політик Андрій Пивоваров вважає, що ініціатива російської влади – це ще один крок до повернення тоталітарного радянського режиму.

«До Держдуми внесли законопроєкт про створення нового загальноросійського руху дітей і молоді «Большая перемена». Метою руху буде формування світогляду з урахуванням традиційних російських духовних і моральних цінностей. «Наставниками не можуть бути іноземні агенти та афілійовані з ними особи», – уточнюється у законопроєкті. Дітей прийматимуть від шести років. Законопроєкт внесено сьогодні – у день піонерії. Пристебніть ремені, ми в'їжджаємо в совок», – прокоментував ініціативу російської влади політик на своїй сторінці у фейсбуці.

На думку кримського громадського діяча та журналіста Рагіма Гумбатова, якщо новий рух копіюватиме піонерію, то популярним він не стане.

Рагім Гумбатов

«На мій погляд, на структури, що беруть участь у вихованні зростаючого покоління, є попит. Наприклад, скаутський рух, метою якого «є сприяння розвитку молодих людей у досягненні їх повного фізичного, інтелектуального, емоційного, соціального та духовного потенціалу як особистості, відповідального громадянина та члена місцевого, національного і міжнародного співтовариства». Наскільки можна судити, цей рух має популярність, молодь хоче брати участь у роботі. Якщо згадати часи нашого «піонерства», навіть на «піку своєї могутності» цієї організації, не можу сказати, що воно залишило якісь спогади у пам'яті, і «стаж» у ньому мені щось дав», – поділився своєю думкою з Крим.Реалії громадський активіст.

Рагім Гумбатов критично оцінює шанси нової організації виправдати сподівання її творців.

«У виховному процесі дітей, здається, грають роль не тільки слова, які вихователь, вчитель вимовляють, а «живий» приклад батьків, дорослих, оточуючих. Дитині можна скільки завгодно багато розповідати про патріотизм, про світле майбутнє, але якщо він, приходячи додому, чує, як батьки, сусіди лаються через дорожчі послуги, паливо, продукти і все інше, що погіршує його життя, то всі ці розмови про «гарне сьогодення і світле майбутнє» здаватимуться йому лише проявом лицемірства. Не впевнений, що за нинішніх умов відтворення піонерської організації виправдає покладені на неї сподівання», – зазначив громадський активіст.

19 травня 1922 року 2-а всеросійська конференція комсомолу ухвалила рішення про створення піонерських загонів. Цей день відзначався у СРСР як день народження піонерії. До 1924 піонерська організація носила ім'я Спартака, а після смерті Леніна отримала ім'я вождя революції. До піонерської організації приймали школярів віком від 9 до 14 років. Учень, який вступав до неї, на лінійці давав урочисту обіцянку піонера Радянського Союзу (текст обіцянки у 1980-х роках можна було побачити на задній обкладинці шкільних зошитів). Комуніст, комсомолець або старший піонер вручав новачкові червоний піонерський галстук і піонерський значок. Червоний галстук був символом приналежності до піонерської організації, частинкою її прапора. Три його кінці символізували зв'язок трьох поколінь: комуністів, комсомольців і піонерів; піонер був зобов'язаний дбати про свій галстук і берегти його. Салют – вітання піонерів. Піднята трохи вище голови рука демонструвала, що піонер ставить громадські інтереси вище за особисті.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.