«Росія готується до війни» – з таким заголовком 7 лютого вийшла доповідь Шведського інституту оборонних досліджень, державного агентства при Міністерстві оборони країни. У доповіді йдеться про зростаючий масштаб військових навчань у Росії та цілі тренувань, які змінюються.
У Комітеті з питань оборони Держдуми Росії відкинули висновки шведських експертів. «Ми не готуємося до війни, і ми не готуємося ні на кого нападати», – заявив перший заступник голови комітету Держдуми з оборони Андрій Красов.
За його словами, всі навчання, які проводить Росія, носять оборонний характер, сказав Красов «Интерфаксу».
Згідно з дослідженням Шведського інституту, за останні 10 років масштаб військових навчань Росії виріс у десятки разів. Аналітики Шведського інституту оборонних досліджень за відкритими джерелами вивчили дані про всі маневри з 2009 року. Якщо тоді в них брали участь 10-20 тисяч осіб, то в 2017 році в навчаннях у західних регіонах Росії були задіяні вже 100 тисяч військових. А в навчаннях «Схід-2018» восени минулого року – понад 300 тисяч, рекордний масштаб за майже 40 років.
Це дало Росії військові м'язи, вважає Юхан Нюрберг зі Шведського інституту оборонних досліджень. «Важливо, що ці навчання були спрямовані і на військовий мозок – командне управління. Всі маневри були націлені на рівень, який Міністерство оборони Росії називає «рівнем стратегічних операцій». І якщо ви подивитеся на визначення цього терміну, то побачите, що воно стосується театру військових дій, який охоплює кілька частин континенту».
За останні 10 років Росія застосовувала свої збройні сили у п’ятиденній війні з Грузією, під час окупації Криму, в Сирії (попри численні докази, Росія заперечує участь своїх кадрових військовий у війні на Донбасі – ред.). Однак всі ці кампанії незрівнянно малі в порівнянні з рівнем конфлікту, до якого Росія готувалася під час останніх масштабних навчань.
Аналітики звертають увагу на використання всіх родів військ і видів озброєнь: були задіяні армія, флот, військово-повітряні сили, в тому числі стратегічні бомбардувальники з високою дальністю польоту. Росія готується до можливості вести регіональну війну – тривалу і виснажливу, йдеться у шведській доповіді. Передбачувані противники не називаються, але за масштабом вони можуть бути порівнянні з Китаєм або НАТО.
«До війни із Заходом ми не готуємося, – вважає Ігор Коротченко, головний редактор російського журналу «Національна оборона». – Відпрацьовуються чисто оборонні сценарії. Інша справа, що Росія сьогодні дійсно проводить масштабні навчання у ділянці бойової і оперативної підготовки. Але це природно: ми бачимо, що твориться у світі, загрози зростають, повний хаос, зруйновані основи світової стабільності, ростуть загрози з боку Афганістану та ісламського тероризму. І в цьому плані підтримання дієздатних збройних сил – це один з елементів спокійного руху вперед».
Згідно зі шведською доповіддю, Росія покращує і бойову готовність – тобто високу швидкість мобілізації військ. При цьому масштабні навчання останніх років іноді вимагали взаємодії військових із цивільною владою, що відображає всебічний підхід до підтримки армії на випадок реальної війни.
Переклала статтю та адаптувала відео Юлія Сайко-Ілієнко