Для нової військової частини Росгвардії в Севастополі звели військове містечко вартістю понад чотири мільярди рублів, а її військовослужбовці беруть участь у війні проти України. Що відомо про цю військову частину, а також чому росгвардійців називають «опричниками Путіна», читайте у матеріалі Крим.Реалії.
На території анексованого Кримського півострова вісім частин Росгвардії – дві бригади, три полки, два окремі батальйони та загін спецназу. Є росгвардійці й у Севастополі – це 42-й окремий моторизований полк оперативного призначення Росгвардії (в/ч 6916).
Дислокується полк у Нахімівському районі Севастополя – на вулиці 2-а Бастіонна, 14-А. Військове містечко для військової частини Росгвардії займає площу понад 10 га. На цій території за України розташовувалися склади та автопідприємства. Ділянку російська влада Севастополя передала російським військовим у постійне користування в 2016 році.
Межами ділянки служать: з півночі – вулиця 2-а Бастіонна, із заходу – вулиця Одинцова і далі футбольне поле, зі сходу – вулиця Синопська і далі територія житлової забудови, з півдня – гаражна забудова та автопарковка, виїзд на вулицю Паршина, з південного заходу – школа №19.
Будівництво нового військового містечка розпочалося у грудні 2018 року, термін закінчення – листопад 2023 року. Фінансування будівництва здійснюється за рахунок федерального бюджету. Згідно з даними на сайті держзакупівель, вартість будівництва в рамках держоборонзамовлення складе 4080575810 рублів.
Будівництво військових містечок військової частини №6916 веде генеральний підрядник ТОВ «ПМК Русская» за проєктом, виконаним ТОВ «Ставроліт». Замовник – Федеральна державна казенна установа «2 центр замовника-забудовника військ Національної гвардії Російської Федерації». На території зведено кілька дев'ятиповерхових житлових будинків, казарми, технічні будівлі та споруди.
Російське держагентство ТАСС у листопаді 2018 року повідомляло з посиланням на джерело: «На сьогодні на території комплексу базується полк, він буде скорочений до батальйону. Передбачається, що після будівництва цей батальйон займе нові будинки, також там розмістяться інші підрозділи Росгвардії».
Проте скорочувати полк із якихось причин не стали. Чисельність елементів Росгвардії засекречена. Зазвичай полк складається з 3-6 батальйонів, тобто його чисельність сягає від 500 до 2500 осіб. При цьому окремо формується штабіа додаткові допоміжні підрозділи. Судячи з кількості побудованих біля військового містечка казарм і службового житла, чисельність особового складу в/ч 6916 може становити від 1500 до 2500 осіб.
Згідно з відкритими джерелами, з 3 лютого 2022 командиром 42-го окремого моторизованого полку оперативного призначення Росгвардії є Богатуров Віктор Олександрович. У публікації на офіційному сайті Росгвардії за вересень 2023 року зазначено його військове звання – полковник.
Нові «опричники»
Національна гвардія Російської Федерації, скорочено названа Росгвардією – державна військова організація, перетворена з внутрішніх військ МВС Росії. Відповідно до статуту, призначена «для забезпечення державної та громадської безпеки, захисту прав і свобод людини та громадянина».
Російські ЗМІ з моменту створення Росгвардії назвали її «опричниками Путіна». Тому є кілька причин.
У російській історії опричник – охоронець, людина, яка перебувала у лавах опричного війська (загону охоронців), тобто особистої гвардії, створеної російським царем Іваном Грозним у рамках його політичної реформи 1565 року. Опричники приносили цареві клятву у вірності.
Директором Росгвардії був призначений Віктор Золотов, який до цього був головою служби безпеки президента Володимира Путіна, а ще раніше Золотов працював охоронцем Анатолія Собчака під час його перебування губернатором Санкт-Петербурга. У цьому і є аналогія з опричниками, тобто охоронцями.
Росгвардія була створена у 2017 році. Тоді ж її головком генерал армії Віктор Золотов заявив: «Після завершення всіх організаційно-штатних заходів загальна чисельність військ Національної гвардії становитиме понад 340 тис. осіб».
Проте вже в травні 2019 року російські ЗМІ писали, що чисельність військовослужбовців Росгвардії перевищила 430 тисяч осіб. Російська армія в той же час складала 1013628 військовослужбовців.
Критики створення Росгвардії припускали, що вона, у першу чергу, призначена для вирішення наступних основних завдань:
- Забезпечити охорону влади від заворушень народу і спроб державного перевороту як пріоритет внутрішньої політики.
- Підготуватися до силової реакції на заворушення, які можливі в умовах кризи, насамперед, серед бюджетників, до яких належать і силовики (в т. ч. військовослужбовці, поліцейські тощо).
- Створити добре озброєні та забезпечені війська, підпорядковані особисто президенту, демонстративно послабивши інші силові структури, у т. ч. МВС.
Про те, яке значення Путін надає своїй «особистій силовій структурі», свідчить той факт, що у серпні 2023 року він підписав указ, відповідно до якого Росгвардії дозволено мати на озброєнні важку військову техніку, включаючи танки.
Нацгвардія – це особиста армія ПутінаАнтоні Рибчиньський
«Нацгвардія – це особиста армія Путіна. Він може використовувати її, без оголядки на міністрів оборони і внутрішніх справ. Тут не працює обмеження, що поширюється на дії збройних сил: ними, навіть під час війни, безпосередньо керує голова оборонного відомства, а президент лише контролює його. Є ще один нюанс: у разі запровадження надзвичайного стану армія одержує свободу дій максимум на дві доби, далі вона має отримати схвалення Ради Федерації. Для Нацгвардії цей термін продовжено до 72 години. А за цей час громадські заворушення можна встигнути втопити у крові», – писав Антоні Рибчинський у 2017 році у Gazeta Polska.
Американська розвідувально-аналітична компанія Stratfor розцінила створення Національної гвардії як спробу президента Володимира Путіна убезпечити себе від можливої нелояльності інших силових відомств, у тому числі збройних сил, у разі державного перевороту.
Участь у війні проти України
Частини та підрозділи Росгвардії беруть активну участь у війні проти України. І якщо у березні 2022-го Віктор Золотов розповідав, що росгвардійці лише «забезпечують охорону транспортних об'єктів, важливої інфраструктури та Чорнобильської і Запорізької АЕС», то вже у серпні того ж року він говорив про повноцінну участь у бойових діях.
«Ми беремо безпосередню участь у бойових діях, а саме: розвідувально-пошукові, розвідувально-засадні дії, також виявлення та ліквідація диверсійно-розвідувальних груп противника, диверсійно-терористичних груп, виявлення схронів озброєнь, розмінування», – розповів Золотов на зустрічі з президентом РФ Путіним.
Станом на початок вересня 2022 року було зафіксовано загибель щонайменше 245 росгвардійців на війні проти України. Більшість загиблих була співробітниками підрозділів особливого призначення (загони спецназу, СОБР та ОМОН). Майже кожен четвертий мав офіцерське звання. На початок серпня 2023 року зафіксовано повідомлення про загибель щонайменше 486 військовослужбовців Росгвардії.
Їздять у «службові відрядження» – так це називається – і севастопольські росгвардійці з в/ч 6916. Про це повідомляють місцеві ЗМІ. «До Севастополя після успішного виконання бойових завдань повернулися бійці підрозділів спецназу Росгвардії ОМОН «Беркут-С» та спецзагону «Сокіл», – повідомляв телеканал НТС.
«З лютого 2022 року севастопольські росгвардійці у складі підрозділів Південного військового округу виконують службово-бойові завдання в зоні СВО», – пише у своєму телеграм-каналі російська сенаторка від Севастополя Катерина Алтабаєва.
Зараз у Криму активно вербують контрактників до нової 116-ї бригади Росгвардії. Як заявив в ефірі ForPost начальник відділу кадрів Управління Росгвардії Севастополя Максим Чернов, бригада діятиме на Донбасі.
«У цій бригаді створено унікальний штат, якого немає ніде ще в Росгвардії. Там є підрозділи – від танкової роти до протидії БПЛА, тобто спектр досить широкий», – сказав Чернов.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.