Російська влада Криму повідомляє про зрив термінів реконструкції площі Леніна в Сімферополі. Роботи вартістю понад сто мільйонів рублів почалися там чотири місяці тому й мали завершитися до кінця серпня. Але в підсумку чиновники визнали, що виконати це до 1 вересня не вдасться. Хто винний і коли сімферопольцям повернуть впорядковану головну площу міста, з'ясовували Крим.Реалії.
Реконструкція площі Леніна розпочалася наприкінці квітня у межах російської програми «Формування комфортного міського середовища» на кошти уряду Москви. Вона супроводжувалася скандалом, пов'язаним з облаштуванням території навколо монумента Леніну, на честь якого й названа площа. Кримські архітектори непокоїлися, що роботи там можуть назавжди змінити вигляд пам'ятника ‒ об'єкта культурної спадщини регіонального значення. Тому владі міста довелося відмовитися від частини планів з реконструкції площі.
Тепер ця історія стає скандальною через зірвані терміни здачі робіт.
«Будівельні роботи набирають обертів»
У межах реконструкції на площі планувалося замінити тротуарну плитку, встановити вуличні меблі, обладнати нове освітлення й фонтан, а також висадити зелені насадження. На час робіт площу огородили, там почала працювати техніка.
Кореспонденту Крим.Реалії раніше вдалося показати, що відбувається за будівельним парканом. У червні там зняли покриття, завезли техніку й будматеріали.
Територія навколо пам'ятника була розрита.
Роботи на площі тривали все літо. У серпні там, виходячи з фото пресслужби російської адміністрації Сімферополя, зовні ситуація кардинально не змінилася. Площа, як і раніше, залишалася розритою, а плитку, якою мали вимостити покриття, все ще не розпакували.
Проте на початку серпня начальник ділянки Сергій Павленко запевняв, що «роботи ведуться відповідно до затвердженого графіка» й будуть здані до 1 вересня.
«З кожним днем на площі Леніна будівельні роботи набирають обертів. Виконане укладання інженерних мереж та бетонування основи території площі. Робітники виконують монтаж бордюрного каменю, а також укладання тротуарної плитки. Окрім того, на будівельному майданчику тривають роботи з планування алеї пішохідної зони та облаштування сходів», ‒ повідомляв він.
Завершити роботи вчасно обіцяв і глава російської адміністрації Сімферополя Валентин Демидов, який у серпні особисто приходив на площу контролювати роботи.
Але до кінця серпня ситуація там не давала підстав стверджувати, що це можливо.
Визнала це, врешті-решт, і місцева влада.
Контроль з робочого кабінету
26 серпня російський глава Криму визнав: терміни реконструкції площі зірвані.
«Площу Леніна в Сімферополі ми обіцяли здати до першого вересня, але, на жаль, вона здана не буде», ‒ повідомив російський глава Криму Сергій Аксенов на нараді про перебіг реалізації інфраструктурних об'єктів.
Всупереч оптимістичним заявам міських чиновників, він і раніше критикував темпи робіт на площі.
«Бачу, що ситуація не вирівнюється: підрядники не мобілізують людей, є проблеми взаєморозрахунків. Особисто кожен день з вікон робочого кабінету дивлюся на площу Леніна і фіксую кількість робітників на об'єкті: куди пішли, чому о 16:00 у них обід тощо. Зараз ситуація трохи покращилася, однак усе ще кількість робітників не відповідає нормі, яка дозволила б вчасно здати роботу», ‒ говорив Сергій Аксенов на початку серпня.
Він висловив сподівання, що «колеги добре засвоїли досвід минулих років і цього року загальний термін реалізації заходу не буде зірваний».
Але його надії не виправдалися.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Благоустрій Сімферополя: «нове місто» за два роки
«Не має права відповідати на запитання»
Підрядником облаштування сімферопольської площі Леніна є ТОВ «Комплект» з російського Воронежа. У квітні Сергій Аксенов своїм розпорядженням визначив цю фірму єдиним виконавцем робіт вартістю 109,2 мільйона рублів.
Щоправда, у документі граничним терміном контракту значиться 31 грудня 2021 року, а не 1 вересня, як звучало в заявах чиновників.
ТОВ «Комплект», за інформацією Федеральної податкової служби, зареєстроване у 2016 році зі статутним капіталом у 100 тисяч рублів. Належить фізичній особі Юрію Кравченку. Згідно з видами діяльності, спеціалізується на спорудженні будинків і комунікацій.
Фірма має ліцензію Міністерства культури Росії на діяльність зі збереження об'єктів культурної спадщини, яку отримала через рік після своєї реєстрації.
Історії успішних проєктів підприємства за останні роки у відкритому доступі ми не знайшли. Як і його контактів. Тому з фірмою нам зв'язатися не вдалося.
Ми набрали номер телефона відповідального виконавця робіт Сергія Корноухова, який знайшли в паспорті об'єкта, розміщеному на площі Леніна. Але він відмовився спілкуватися, наголосивши, що «не має права відповідати на запитання журналістів». Сконтактувати нас з уповноваженими для цього представниками фірми він теж відмовився.
Підвела «машина з Москви» чи теплотраса?
У Регіональному проєктному офісі Криму, який контролює реалізацію національних проєктів на півострові, повідомили кримським ЗМІ, що повністю відремонтувати об'єкти на площі Леніна вийде не раніше, ніж до середини вересня, оскільки «машина з обладнанням, що їде з Москви, затримується, тому доводиться чекати».
Начальник управління інформаційної політики російської адміністрації Сімферополя Андрій Черниченко зі свого боку не зміг підтвердити цю версію.
«Якоїсь інформації про відсутність у підрядника обладнання або техніки у мене немає. За нашою інформацією, всіх ресурсів для роботи вистачає», ‒ повідомив він Крим.Реалії.
Андрій Черниченко повідомив, що затримка реконструкції площі Леніна виникла у зв'язку з додатковими роботами, які раніше не передбачалися.
«Коли почалися роботи на площі, виникла необхідність прокласти там теплотрасу. Спочатку це при плануванні робіт не враховувалося, тому тепер і позначилося на термінах реалізації всього проєкту», ‒ сказав він.
Термінів завершення робіт на площі Леніна поки ніхто не називає.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Благоустрій Сімферополя: Ленін у небезпеці?