План на призов виконується погано, а для прихованої мобілізації Міноборони Росії вигадує нові форми, кажуть у ГУР Міноборони України. У Криму намагатимуться активніше шукати охочих іти воювати, вважає військовий експерт Владислав Селезньов. Детальніше про це читайте у матеріалі Крим.Реалії.
На початку липня на Кримському півострові затримали російського військкома Криму Юрія Лимаря. Звинуватили у зловживанні службовими повноваженнями та отриманні хабарів. ФСБ стверджує, що він надавав доручення підлеглим про звільнення кримчан від призову. Його відправили під домашній арешт.
Коментарів Юрія Лимаря та його адвокатів щодо звинувачень немає. Ми готові надати можливість Юрію Лимарю або його захисту прокоментувати висунуті звинувачення.
Російське видання «Вести Крым» повідомило, що під час обшуку в Лимаря знайшли мільйон російських рублів. Полковник Лимар не єдиний, кого підозрюють за статтею про хабарництво.
«Під слідством перебувають посадові особи військових комісаріатів Джанкоя, Сімферополя та Білогірська», – заявило видання «Вести Крым».
У Головному управлінні розвідки Міноборони України вважають, що це наслідки невиконання військкоматами Криму доведених їм планів.
Тут більше, напевно, покарання за те, що невиконані плани стосовно прихованої мобілізації в тому числіВадим Скібіцький
«Безпосередньо щодо цього факту можна сказати таке: це сигнал усім іншим військкомам окупованої території, що будь-яке невиконання планів призову на військову службу, призову чи рекрутування з мобілізації воно призведе до таких наслідків. По суті, тут більше, напевно, покарання за те, що невиконані плани, невиконані плани щодо прихованої мобілізації в тому числі», – зазначає представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.
На думку військового експерта Владислава Селезньова, якийсь час механізм військового комісаріату в Криму працюватиме повільніше.
Цілком очевидно, що військкомів взяли на корупції, сподіваюся, вони отримають по заслузіВладислав Селезньов
«Відбувається певний збій, а арешт певних персонажів з-поміж військових комісарів Криму – це створює певний збій у роботі системи, це зрозуміло. У цьому контексті я не можу не відзначити, що ключовий союзник українського війська, українського народу в його боротьбі з російською окупаційною армією – це російська корупція та брехня. І в цьому контексті цілком очевидно, що військкомів взяли на корупції, сподіваюся, вони отримають по заслузі. Але в контексті створення безладу в російській армії, у контексті створення негативного ставлення з боку кримчан до дій окупаційної армії на території Криму – це вони робили добру справу. Можливо, вони під тим чи іншим прикриттям працювали на користь української розвідки. За це їм подяка», – каже військовий експерт, полковник Збройних сил України Владислав Селезньов.
За тиждень до затримання військкома підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) видав указ про створення нових призовних комісій з мобілізації. Російські ЗМІ у Криму запевняли кримчан, що це не пов'язано з війною, яку російська влада називає «спеціальною військовою операцією», і цитувала військкома Юрія Лимаря.
«Документ не пов'язаний із проведенням спецоперації в Україні. Такий указ необхідний, щоб внести зміни до складу призовних комісій. За словами військкома, їхнє керівництво змінилося у багатьох муніципалітетах, у Керчі, Судаку, Євпаторії та інших містах. Річ у тім, що глави адміністрацій є головами районних і міських комісій. У зв'язку з цими великими змінами указ і вийшов», – розповідав телеглядачам підконтрольний Росії телеканал «Первый Севастопольский».
У представництві президента України в Криму вважають, що це перехід від прихованої мобілізації кримчан до нової фази.
Перейшли до нової фази мобілізації – це створення мобілізаційних кампанійТаміла Ташева
«На сьогодні, згідно з незаконним указом від 30 червня глави окупаційної адміністрації Аксьонова, перейшли до нової фази мобілізації – це створення мобілізаційних кампаній, у тому числі на регіональному рівні. Завданням яких є проведення підготовки до мобілізації військових резервів, які РФ планує застосовувати проти України», – говорить постійний Представник Президента України в Криму Таміла Ташева.
До того ж у Росії з'явився новий план: «добровольчі» батальйони (влада Росії заперечує плани мобілізації у зв'язку з війною, однак у багатьох регіонах активно вербують «добровольців» для відправки в Україну. Російські правозахисники стверджують, що в низці випадків йдеться про примусову мобілізацію «добровольців» – КР).
Боєць формування «Схід» угрупування «ДНР» Максим Фомін заявив на своєму ютуб-каналі, що російські чиновники планують сформувати «добровольчі батальйони» в кожному регіоні.
«Зараз відбувається така добровольча мобілізація, по кожному регіону було дано завдання сформувати батальйон добровольців», – сказав Максим Фомін.
За даними розвідки міноборони України, таке завдання Росія поставила і перед анексованим Кримом зокрема.
На сьогодні вже сформовано 8 батальйонів. Планується сформувати до кінця місяця ще 8 батальйонівВадим Скібіцький
«Це новий підхід, який Російська Федерація розпочала зовсім недавно, місяць. Десь близько 50 суб'єктів, федеральних суб'єктів Російської Федерації, вони зараз отримали наказ щодо формування таких батальйонів. Кількість різна – 500-600 осіб. Ми чітко знаємо: на сьогодні вже сформовано 8 батальйонів. Планується сформувати до кінця місяця ще 8 батальйонів. Це буде 16 батальйонів, за нашими оцінками, близько 4 тисяч людей. У кожному регіоні, у тому числі в Криму, буде такий батальйон», – зазначив представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.
Разом із появою інформації про рознарядку щодо створення таких батальйонів Сергій Аксьонов заговорив про те, що у Криму він давно створений. У свіжому інтерв'ю російському виданню «РБК» Аксьонов заявив, що йдеться про 1200 людей. Раніше говорив про дещо меншу цифру. Період цих заяв виглядає так, ніби російські чиновники Криму звітують – план виконали наперед.
«Понад тисячу хлопців із Криму, які пішли через наш військкомат, добровольців із Криму, сьогодні перебувають на території, відповідно, на передовій», – говорив Аксьонов в ефірі російської телепрограми «Соловьев LIVE».
Добровольці – це переважно так зване Чорноморське казаче військо на чолі з отаманом Антоном Сироткіним. Він – радник підконтрольного Кремлю глави Криму Сергія Аксьонова.
«Добровольчий» казачий батальйон називається «Таврида». Про його формування Сироткін заявив 18 березня 2022 року.
На своєму ютуб-каналі так зване казаче військо виклало відео з позицій на запорізькому напрямку. У соцмережах є й інші відео, з особами «добровольців» та позиціями.
Отаман Всеросійського казачого товариства Микола Долуда називає кількість «добровольців» із Криму з-поміж козаків – «400 осіб, з урахуванням ротації – 800, від самого початку операції беззмінно виконують поставлені завдання в зоні бойових дій». Публікацію зроблено на сторінці казачого товариства в соцмережі «ВКонтакте».
У Криму намагатимуться активніше шукати охочих іти воювати – вважає військовий експерт Владислав Селезньов.
Можливо, посилюватиметься тиск з боку військових комісаріатівВладислав Селезньов
«У цьому контексті я можу прогнозувати, що, можливо, посилюватиметься тиск з боку військових комісаріатів, які діють на території тимчасово окупованого Криму, щоб спонукати до участі у так званій спецоперації під різними соусами. Чи то в рамках якихось приватних військових кампаній, чи в рамках укладання тимчасових військових контрактів. До речі, мав інформацію інсайдерську від жителів Криму: часто-густо чую таке, що батьки в сім'ях готові йти зі зброєю в руках, виконувати завдання, лише заради того, щоб їхніх синів не залучали до лав російського війська. Тобто вони готові ризикувати своїм життям, щоб не чіпали їхніх дітей», – каже військовий експерт, полковник Збройних сил України Владислав Селезньов.
Експерт вважає, що у світлі новин із фронту зусилля щодо мобілізації в Криму не дадуть результатів, потрібних підконтрольним Росії чиновникам.
А в Головному управлінні розвідки Міноборони України вважають: у Криму настає розуміння, що війна прийде на Кримський півострів, і настрої змінюються.
Загроза перенесення війни на територію кримського півострова – для них стає реальністюВадим Скібіцький
«Змінилося, особливо у людей, які, перше, мають родичів на території нашої держави. У будь-якому місті – чи то Київ, чи Дніпро, чи Харків, а тим більше якщо це родичі на тимчасово окупованих територіях, де були просто знищені села й міста. І друге – це ті родичі, де сини, батьки, брати вже загинули. Наприклад, ми беремо по 810 бригаді. Я ось сказав: 200 відмовників – це ті люди, у кого родичі вже загинули на цій війні, і вони розуміють, що війна триває і вона триватиме, і ці втрати, вони вже дійшли до них. Якщо раніше це було більш-менш спокійне життя, то зараз це загроза. І те, що загроза перенесення війни на територію кримського півострова – для них стає реальністю», – каже представник Головного управління розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький.
Стосовно «добровольців» із Криму некрологів майже немає. Перший з них з'явився місяць тому – це севастополець Валерій Краснослободцев, капітан-лейтенант, який, як повідомляють кримські ЗМІ, у 58 років пішов воювати добровольцем. Некролог опублікував російський губернатор Севастополя Михайло Развожаєв.
Нещодавно з'явився ще один – казак так званого Севастопольського казачого округу Віталій Дрьомін. Дрьомін родом з Уфи, жив у Севастополі, воювати пішов у квітні.
Москва про свої втрати у війні проти України останнім часом не повідомляє. Перевірити загальні дані про втрати в умовах бойових дій неможливо.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.