В анексованому Криму не заперечують ‒ противірусні препарати та антибіотики в дефіциті, пацієнти в паніці закупають ліки про запас, а лікарі продовжують виписувати рецепти на дефіцитні препарати, незважаючи на наявні альтернативи. Окрім того, уряд Росії відніс анексований Крим до регіонів, де склалася критична ситуація з місцями в лікарнях для заражених COVID-19.
Тим часом у підконтрольному Росії уряді Криму запевнили, що вільні ліжка для лікування хворих є і «сьогодні немає жодної вмотивованої відмови в госпіталізації показаного пацієнта». А в уряді України розповіли, коли зможуть розгорнути гуманітарні табори на адмінкордоні Криму з Херсонщиною.
Як складається ситуація з коронавірусом в анексованому Криму та чому антибіотики на півострові в дефіциті? Про це говорили в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу «Кримський вечір».
Дефіцит низки аптечних препаратів виник у зв'язку з підвищеним попитом, говорить прессекретар підприємства «Крим-Фармація» Світлана Квітко в інтерв'ю телеканалу «Крым-24».
‒ У нас почався сплеск ГРВІ та грипу, препарати буквально розмітають, купують у великих кількостях. Росздравнадзор висловив занепокоєння з цього приводу, проводяться рейди, адже у деяких аптеках продають антибіотики без рецепта, а люди набирають про запас, без потреби, у цей час ті, хто потребує ліків, їх не отримають.
Постачальники не встигають задовольняти попит в аптечних пунктах, не встигають надсилати препарати. Що стосується нашого підприємства «Крим-Фармація», тут є специфіка у процедурі держзакупівлі цих препаратів, ми не можемо робити передоплати, бувають проблеми. Є препарат «Цефтріаксон», який відпускається тільки за рецептом, лікарі масово його призначають, вони, мабуть, не моніторять ситуацію з дефіцитом. Є аналоги цього препарату, але фармацевт, якщо виписаний рецепт, не має права видати інший препарат, доведеться пацієнту знову йти до лікарні, отримувати призначення і знову йти в аптеку.
Дістати необхідні ліки, дійсно, буває великою проблемою, про це на своєму прикладі в ефірі Радіо Крим.Реалії розповів керівник громадського об'єднання «Асоціація громадськості Сімферополя» Сергій Дудченко.
Я пройшов у декілька аптек, там багатьох препаратів не виявилосяСергій Дудченко
‒ Тиждень тому для домашньої аптечки вирішив купити банальні ліки, наприклад «Парацетамол». Я пройшов декілька аптек, там багатьох препаратів не виявилося, звернувся в інтернет-систему Apteka.ru, але там у таблетованій формі немає. Дивно, але навіть російські препарати, такі просунуті як «Ареплівір» складно знайти. Люди в Криму хвилюються і, хоч кажуть, що вийшли на плато, але 200 осіб на день хворих, 1400 ‒ за тиждень. Не впевнений, що система налагоджена, моніторю соцмережі, бачу скарги, що люди не можуть додзвонитися, не можуть потрапити до лікарів, їх посилають додому з пневмонією.
Я дивуюся, чому міська адміністрація нічого не робить для збільшення кількості маршрутів або встановлення якихось суворих правил пересування у транспорті. Містом їдуть забиті маршрутки, так, частина людей у масках, але це не дуже допомагає. Якщо в цьому вологому повітрі в маршрутці виявиться один хворий, він «потягне» за собою ще 50 осіб і це проблема, яку не вирішують. А ще насуваються новорічні свята і невідомо, що нам привезуть з материка. Зрозуміло, що люди їдуть відпочивати, 70 відсотків номерного фонду вже заброньовані на свята, їх же не змусиш у номерах сидіти. Альтернативні заходи проводитимуться, незважаючи на заборони, корпоративи приватні, я впевнений, проведуть тихцем.
Нагадаємо, підконтрольна Кремлю влада Криму скасувала всі масові заходи під час новорічних свят, включаючи корпоративи. Таке рішення увалене в межах протидії поширенню коронавірусу.
Свідчення розходяться
У медичних установах Криму запевняють, що поки забезпечені всім необхідним.
«Наша лікарня забезпечена всіма препаратами, населення піддається паніці й змітає в аптеках все», ‒ розповів телеканалу «Крым-24» головлікар Феодосійського медичного центру Андрій Вербов. Головлікар міської лікарні номер один у Керчі Марат Єнікеєв теж заявив про достатню кількість препаратів у медустанові, однак додав, що лікарня планує провести додаткові закупівлі.
Рівень захворюваності на нову коронавірусну інфекцію в Криму вийшов на плато за останні три тижні, про це 25 листопада повідомила керівник управління Роспотребнадзора Криму Наталія Пеньковська. Окрім того, у Роспотребадзорі повідомили і про те, що на плато вийшов рівень захворюваності на пневмонію в Криму. У структурі причин, що викликають пневмонію, значну частку займає коронавірус (31 відсоток).
Але на день раніше віцепрем'єр-міністр Росії Тетяна Голікова повідомила, що найбільш критична ситуація з місцями в лікарнях для заражених COVID-19 склалася в шести регіонах, серед них вона вказала й анексований Крим. За словами Голікової, це регіони, в яких ліжок у лікарнях для пацієнтів з цією хворобою залишилося менше ніж 10 відсотків.
«На ранок вчорашнього дня були зайняті 78,2 відсотка ліжкового фонду. Найкритичніша ситуація склалася в шести регіонах, де зайнятість ліжок становить понад 90 відсотків. Це Івановська область, Орловська, Республіка Комі, Мордовія, Республіка Крим ‒ 93,6 відсотка та місто Санкт-Петербург. Але ми бачимо тенденцію звільнення ліжкового фонду», ‒ зазначила Голікова.
На ці заяви відреагував підконтрольний Росії міністр охорони здоров'я Криму Олександр Остапенко. Він сказав, що в розпорядженні міністерства є понад 400 вільних ліжок для лікування хворих з COVID-19, що становить близько 15 відсотків від загальної кількості.
«Можу абсолютно відповідально повідомити, що на сьогодні немає жодної вмотивованої відмови в госпіталізації показаного пацієнта. Всі пацієнти отримують необхідне лікування, як стаціонарне, так і амбулаторне, у повному обсязі», ‒ зазначив він.
А підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксенов розповів на засіданні оперативного штабу, що за останній тиждень додатково організували 349 ліжок для лікування хворих на коронавірус.
Співголова Всеросійського союзу пацієнтів Ян Власов в ефірі Радіо Крим.Реалії пояснив, від чого в різних регіонах складається рірізна ситуація із забезпеченням системи охорони здоров'я.
В регіонах, де дефіцитні бюджети, де оптимізація системи привела до погіршення, там і виникають проблемиЯн Власов
‒ Кожен регіон має власну економіку і своїх управлінців, тому в усіх регіонах різна ситуація. У регіонах, де система охорони здоров'я оновлювалася, створювалися робочі місця, де розвивалася структура первинної медичної допомоги, де було достатньо коштів для роботи системи охорони здоров'я, ось у тих регіонах ситуація пристойна. А в регіонах, де дефіцитні бюджети, де оптимізація системи привела до погіршення, там і виникають проблеми.
Проблема нестачі місць у лікарнях вирішується по-різному. Є регіони, де ліжка організовуються в санаторіях, виставкових центрах, на стадіонах ‒ один варіант. Військова медична допомога: створюються на місцях пересувні госпіталі, і вони беруть на себе деяку кількість пацієнтів ‒ теж варіант. Є варіант зміни балансу в плані забезпечення пацієнтів ‒ залучення лікарів вахтовим методом. Але чим менше прозора ситуація з реальними цифрами хворих, урахуванням смертей і реальних масштабів, тим складніше ухвалювати рішення.
Пояснює Ян Власов і низку проблем у Росії, які привели до появи дефіциту на препарати в аптеках, зокрема, в анексованому Криму.
Є й проблема політики аптек - не вигідно продавати низькомаржинальні препаратиЯн Власов
‒ Є ажіотажний попит на противірусні препарати та антибіотики, але дефіцит не тільки їх. Є проблеми з маркуванням, яке ввели. Думаю, держаптеки не встигли закупити маркувальне обладнання і створити умови для нормального пропуску медикаментів. На складі препарати є, а в аптеках немає, вони не можуть їх пропустити. Треба вимагати введення мораторію на маркування, щоб дозволити продавати немарковані препарати і перенести питання з маркуванням на 2022 рік. Є препарати, на які ціна була встановлена 10 років тому, тобто витрати на виробництво препаратів зростають, а ціна ‒ ні, природно виробництво такого препарату зупиняється, виробляти його не вигідно, пацієнти його не отримують. Є постанова уряду ‒ так званий «третій зайвий», коли при наявності двох вітчизняних препаратів третій іноземний не поширюється на ринку при держзакупівлі. Є й проблема політики аптек ‒ не вигідно продавати низькомаржинальні препарати, або закладання в ціну препарату «вартості полиці», тобто якщо виробник не домовляється з аптечною мережею, аптеки просто його не беруть.
Криму допомога не потрібна?
Відомості російської влади Криму та Севастополя про захворюваність на коронавірус не підтверджені міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами. Раніше в ефірі Радіо Крим.Реалії український омбудсмен Людмила Денисова розповідала про те, що, за її відомостями, інформація про кількість хворих у Криму може бути занижена.
А віцепрем'єр-міністр України, міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков заявив про те, що в разі погіршення ситуації, пов'язаної з пандемією коронавірусу в Криму, Україна готова розгорнути на адміністративному кордоні гуманітарні табори. Зокрема, йдеться про будівництво аптечних пунктів на адмінкордоні. Після цього перший віцеспікер підконтрольного Кремлю парламенту Криму Юхим Фікс сказав, що Криму і його жителям не потрібні допомога Києва в боротьбі з коронавірусною інфекцією.
Про плани проводити безкоштовне тестування на коронавірусну інфекцію безпосередньо в медичних пунктах сервісних центрів на контрольно-пропускних пунктах в'їзду-виїзду, на лініях розмежування з тимчасово окупованими територіями, зокрема на адмінкордоні Криму з Херсонською областю, розповіла заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Інна Голованчук.
Тим часом кримчани намагаються вирішити питання підвезення ліків у Крим своїми силами. Все частіше в кримських групах у Facebook можна побачити пости про доставку ліків з материкової України в Крим. Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії розповів кримськотатарський активіст Ісмаїл Рамазанов, який допомагає кримчанам привозити ліки.
На кордоні ФСБшники говорять прямо, мовляв, якщо виявимо більше, ніж треба, ліків, вам буде гірше. Люди боятьсяІсмаїл Рамазанов
‒ Ми просимо людей привезти, але не всі можуть увійти в становище, я це пояснюю тим, що людей лякає окупаційна влада. На кордоні ФСБшники говорять прямо, мовляв, якщо виявимо більше, ніж треба, ліків, вам буде гірше. Люди бояться і скорочують кількість перевезених ліків до однієї-двох упаковок. Зараз окупаційна влада робить усе, щоб життя в Криму було нестерпним. Люди днями шукають в аптеках елементарні вітаміни, брехня окупаційної влади негативно позначається на здоров'ї громадян. Я намагаюся передати в Крим хоча б вітаміни, люди беруть, перевозять, але стикаються з обмеженнями, а до карантину таких суворих обмежень не було.
Заступник постійного представника президента України в АРК Таміла Ташева в ефірі Радіо Крим.Реалії розповіла про проєкти, які готує Україна на допомогу кримчанам.
‒ Можливості України обмежені: доступу до Криму немає, а кримська система охорони здоров'я підконтрольна окупаційній владі. Ми спільно з Мінреінтеграції, МОЗ, Херсонською обласною адміністрацією відпрацьовуємо можливість облаштування аптечного пункту на адмінкордоні, а на початку наступного року там вже буде повноцінна сервісна зона. Питання в тому, що препаратів, які потрібні кримчанам, мало і в Україні, потрібно, щоб вони з'явилися в усій країні і потрібно, щоб вони з'явилися в аптечній мережі в довколишніх містах біля адмінкордону.
Питання телемедицини опрацьовуємо з Херсонською обласною адміністрацією, думаю, наступного тижня ми вийдемо з пропозицією, і кримчани зможуть отримати консультацію лікаря онлайн. Працюємо над інформуванням кримчан.
Кримчани розповідають, що навіть звичайні протигрипозні препарати російські не допомагають, говорять, що ліки з України допомагають краще і швидше.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.