6 листопада на зустрічі Тристоронньої контактної групи в Мінську представники України вимагали доступу в анексований Крим для спостерігачів Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Вони нагадали, що мандат місії ОБСЄ поширюється на всю територію України ‒ і на Крим, відповідно, теж. Чому ж спостерігачі не працюють на півострові?
На переговорах у Мінську представники України нагадали голові Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ про те, що розраховують на роботу місії в анексованому Криму.
«Крим ‒ це Україна. І ми розраховуємо від місії СММ ОБСЄ, що спостерігачі місії мають домогтися спостереження за безпекою та гуманітарною ситуацією в окупованому Криму. Ми вимагаємо допуску та доступу СММ до всієї тимчасово окупованої Росією території Донбасу та Криму», ‒ написала за підсумками зустрічі представник України в гуманітарній підгрупі ТКГ Ірина Геращенко.
Згідно з довідкою на сайті ОБСЄ, мандат місії, що налічує близько 700 осіб, поширюється на всю територію України. Надіслати місію в Україну вирішили в березні 2014 року, проте в Криму спостерігачам попрацювати поки не вдалося.
Місія залишається в межах материкової України
Крим.Реалії звернулися до СММ ОБСЄ з проханням пояснити, чому спостерігачі місії не працюють на півострові. У місії пояснили: щодо Криму серед країн-учасниць немає консенсусу.
«У березні 2014 року 57 держав-учасниць ОБСЄ консенсусним рішенням ухвалили мандат Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні. З березня 2014 року мандат місії не змінювався. Будь-яка зміна положень мандата СMM вимагає консенсусного рішення всіх 57 держав-учасниць ОБСЄ, зокрема України та Росії. Однак щодо доступу СММ у Крим консенсус досягнутий не був», ‒ йдеться у відповіді на запит представника прес-підрозділу СММ ОБСЄ Драгани Ніколіч-Соломон.
За її словами, щодо мандату місії є інтерпретації ‒ зокрема, з боку України та Росії. «Поки відповідне консенсусне рішення не буде ухвалене, місія не зможе проводити моніторинг у Криму», ‒ пояснили в СММ ОБСЄ.
У місії, однак, нагадали, що регулярно патрулюють у Херсонській області, інформація про цю діяльність є в їхніх звітах.
Пашков: Крим ‒ закрита територія
Проблема ‒ в статусі Криму, вважає співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков. Оскільки Росія вважає анексований півострів своєю частиною, в поданні Кремля мандат місії Криму не стосується.
«Крим сьогодні ‒ територія, закрита для будь-яких міжнародних спостерігачів. Все зводиться до деструктивної позиції Росії», ‒ говорить експерт.
Пашков нагадав, що навіть на непідконтрольній Україні частини Донбасу робота спостерігачів СММ ОБСЄ обмежена. На його думку, навіть якщо в майбутньому йтиметься про розширення мандату місії, найімовірніше, Криму це не торкнеться.
«Росія цю пропозицію заблокує», ‒ прогнозує експерт.
У липні заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця звинуватив Росію в блокуванні доступу на півострів для всіх впливових міжнародних організацій, зокрема ‒ ООН і ОБСЄ.
Україна та міжнародні правозахисні організації неодноразово звертали увагу на порушення прав людини в Криму. Росія, однак, усі звинувачення в порушенні прав жителів анексованого півострова спростовує.