У Криму російські силовики посилили заходи контролю за дотриманням карантину кримчанами, які повернулися із закордонних поїздок та з території материкової України. На двотижневу самоізоляцію підконтрольна Росії кримська влада відсилає всіх, хто перетинає пункти пропуску з боку українського материка. Незабаром, як з'ясували Крим.Реалії, додому до цих людей приходять силовики.
За офіційною інформацією кримської влади, більшість випадків коронавірусу, виявлених на півострові, привезені. Хворобу привезли кримчани, які подорожували у країнах з масовою захворюваністю. У зв'язку з цим профільні служби півострова вирішили відіслати на самоізоляцію всіх, хто прибуває до Криму, зокрема і з території материкової України. До дотримання цієї норми, як виявилося, причетні російські силові структури, включаючи ФСБ.
Кілька кримчан, які перетинали адмінкордон з Херсонською областю у березні, повідомили Крим.Реалії, що після цього зіткнулися з жорстким контролем з боку силовиків. Багато хто боїться розповідати про це відверто, тому їхні імена ми приховали. Однак є й ті, хто не побоявся говорити про це від свого імені.
«Запитують: ви вдома? Відповідаю: звичайно, вдома»
Кримський журналіст Олексій Назімов 13 березня через сімейні обставини виїхав з Криму на материкову частину України. На той момент жодних обмежувальних заходів у зв'язку із загрозою коронавірусу на півострові не було. Повертався додому кримчанин уночі 26 березня, коли підконтрольна Росії кримська влада вже запровадила масштабні обмежувальні заходи.
На адмінкордоні з Кримом журналіст успішно пройшов паспортний контроль і митний огляд. Але коли сідав у машину, щоб поїхати додому в Алушту, його зупинили російські прикордонники. За його словами, силовики оголосили, що він незаконно перетнув адмінкордон і необхідно встановити його російське громадянство. Його три години тримали у спецвагончику, де намагалися допитувати, але Олексій Назімов відповідати на запитання відмовився. Через три години його відпустили, попередньо вимірявши температуру і видавши припис про обов'язкову двотижневу самоізоляцію.
«У приписі написано, що я повертався з небезпечної щодо коронавірусу країни. Я був у Харкові, де офіційно зареєстрованих хворих на коронавірус у рази менше, ніж у всьому Криму. Це мене, навпаки, треба ізолювати від кримчан», ‒ розповів він Крим.Реалії.
Після повернення додому до журналіста стали щодня приходити співробітники поліції.
«Кожен день до мене приходить зараз міліція разом із місцевою владою і перевіряють мене. Я з ними спілкуюся через двері. Кажу: вибачте, я не хочу, щоб ви мене заразили, тому що тут небезпечна епідеміологічна ситуація. Тому вони запитують мене: ви вдома? Відповідаю: звичайно, вдома. І вони йдуть. Навіть лікар один раз приїжджала, перевіряла мене», ‒ говорить Олексій Назімов.
Термін самоізоляції журналіста завершиться цього тижня. Симптоми коронавірусу у нього за цей час не з'явилися.
«Прийшов «загін поліцаїв», попросили зробити фото»
Алуштинець Сеїт-Яг'я Казаков повертався до Криму з материкової частини України 15 березня, коли на півострові ще не було жорстких заходів у зв'язку із коронавірусом, але його теж відрядили на самоізоляцію. Кримчанин опублікував у соцмережах постанову, яку отримав при поверненні на російській стороні адмінкордону з Херсонською областю. У ній йдеться про зобов'язання перебувати в режимі самоізоляції упродовж двох тижнів на підставі постанов уряду Росії «Про санітарну охорону території Росії» (ухвалена у 2012 році) і головного державного санітарного лікаря Росії Анни Попової від 18 березня 2020 року «Про забезпечення режиму ізоляції з метою запобігання поширенню COVID-19».
Наразі режим самоізоляції Сеїт-Яг'я Казакова завершився. Однак напередодні закінчення цього терміну до нього стали активно ходити в гості медики та силовики.
«Наприкінці терміну самоізоляції раптом «прокинулися» різні алуштинські служби. До квартири я їх не пустив, розмовляв на вулиці або в під'їзді, звичайно, попередньо одягнувши маску. З Росспоживнадзору принесли припис про те, що вони нарешті дізналися про мій приїзд і моя ізоляція закінчується. Пара лікарів з дитячої поліклініки взяла у сина мазок з носа в під'їзді. З лікарем з поліклініки ми поспілкувалися через домофон, він просив повідомити, якщо раптом підніметься температура. Наступний день закінчився спілкуванням з фахівцем з поліклініки для дорослих. Теж взяла мазок. І вранці 28 березня прийшов «загін поліцаїв» з трьох осіб у масках, не заходячи до квартири попросили зробити наше фото. Я запитав, чому пізно схаменулися? Відповіли, що пізно надійшли відомості від прикордонників», ‒ повідомляє він.
«На десятий день зателефонували»
Нам також стали відомі й інші випадки, коли кримчан на самоізоляції перевіряють поліція та ФСБ. Але люди, які поділилися цим, попросили не називати їхні імена.
В одному з випадків дзвінок «з ФСБ» надійшов кримчанці, яка у березні подорожувала до Грузії через Росію. При поверненні на півострів до неї не виникло запитань у російських прикордонників. Але незабаром їй додому зателефонували.
«На десятий день їй зателефонували, назвалися «з ФСБ». Нагадали про дію закону, що зобов'язує дотримуватися самоізоляції, поцікавилися, чи дотримується вона її, де перебуває і з ким. Дізналися, чи може фельдшер приїхати до неї на огляд, уточнили адресу. Але фельдшер так і не приїхав», ‒ розповів Крим.Реалії син кримчанки.
В іншому випадку співробітники поліції в одному з міст півострова шукали 15-річного хлопця після того, як він перетнув адмінкордон з Кримом 14 березня (тобто до того, як на півострові почали діяти обмежувальні заходи).
«На самому адмінкордоні жодного натяку на обсервацію не було. Російські прикордонники питали, чи є у хлопця український закордонний паспорт, чи їздив він за кордон. За кордон він не їздив. На цьому запитання закінчилися. Але на тринадцятий день після повернення додому пролунав дзвінок у двері. Прийшли кілька поліцейських зі списком. До батьків у них питань не виникло. Перевіряли сина. Попросили зняти маску, зробили фото та пішли», ‒ розповів Крим.Реалії батько хлопця на умовах анонімності.
Силовики «проводять профілактику»
У кримському главку МВС Росії визнають, що беруть участь в процесі контролю за дотриманням карантину в Криму. Однак стверджують, що роблять це у громадських місцях.
«Співробітники органів внутрішніх справ організовують у населених пунктах Криму перевірку дотримання громадянами, організаціями встановлених вимог, пов'язаних із запровадженням карантину. Вони проводять широкомасштабну профілактичну роботу з населенням. На вулицях і в громадських місцях правоохоронці виписують офіційні попередження літнім громадянам, старшим за 65 років, яких вони закликають залишатися за місцем проживання. Також виявляють дітей і підлітків, що перебувають на вулиці без супроводу батьків», ‒ повідомляє офіційний представник кримського главку МВС Росії Ольга Кондрашова.
Про поквартирні обходи кримчан, які перебувають на самоізоляції, офіційно у відомстві не повідомляється.
У ФСБ про якусь причетність своїх співробітників до контролю за карантином поза пунктами пропуску не згадують.
У постановах, на які посилається російська влада, відсилаючи на самоізоляцію тих, хто приїжджає на півострів, нічого не сказано про силові патрулі та поквартирні обходи. При цьому в постанові головного державного санітарного лікаря Росії Анни Попової сказано, що людям під час режиму самоізоляції має за необхідності надаватися соціальна підтримка, а місцева влада повинна забезпечувати їх щоденне медичне спостереження з видачею листків непрацездатності, а також, за необхідності, негайну госпіталізацію та лабораторне обстеження, серед іншого й тих людей, з якими контактував самоізольований.
«Завдання ‒ загнати людей у стійло»
Олексій Назімов вважає, що карантинні заходи кримської влади, пов'язані з поліцейськими поквартирними обходами, скорочують рівень свобод кримчан. «Я вважаю, що основна мета цього карантину ‒ загнати людей у стійло. Відрепетирувати дії зі скорочення свобод, особливо у світлі всіх змін до Конституції Росії. Карантин ‒ досить зручний випадок для цього», ‒ сказав він Крим.Реалії.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Коронавірус у Криму: другий тиждень
Адвокат Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко говорить, що російська влада порушує права кримчан, коли масово примушує їх до самоізоляції, не розібравшись, звідки вони їдуть і чи є у них ознаки захворювання.
«Згідно з міжнародним правом, держава може ізолювати людей, але з метою надання їм необхідного лікування. Надавати медичну допомогу держава може тоді, коли є підстави стверджувати, що людина хвора. Це могло б бути при масовому тестуванні на коронавірус. Зараз же основні заходи в Криму зводяться до автоматичної ізоляції всіх, хто приїжджає з материкової частини України. Так не може бути. Це порушення права на вільне пересування та особисту недоторканність», ‒ сказав він Крим.Реалії.
За його словами, міжнародне законодавство зобов'язує Росію як країну, що анексувала Крим, захищати місцеве населення від епідемії. Одним із заходів такого захисту, на його думку, могла б стати поява медичних об'єктів на підконтрольних Росії пунктах в'їзду-виїзду, де люди могли б проходити первинні огляди.
Загалом на цей момент у Криму через коронавірус під наглядом перебувають 2900 осіб.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.