«Помста кримчанам від Росії». Де перебуває військовий ЗСУ Денис Мацола?

Денис Мацола (у центрі, з плакатом). Скріншот з відео

Денис Мацола – кримчанин, український військовослужбовець, колишній журналіст та автор Крим.Реалії, який вже понад три роки перебуває у російському полоні. Правозахисники запустили петицію на його підтримку. Вони закликають українські та міжнародні інституції докласти максимум зусиль для його звільнення. У яких обставинах Денис Мацола потрапив у полон, де і в яких умовах його утримують і що може сприяти поверненню військового з російського полону? Про це ведуча Радіо Крим.Реалії Олена Бадюк говорила з Алімом Алієвим, засновником проекту «Кримський інжир» та другом Дениса Мацоли, а також із Марією Климик, документатором «Медійної ініціативи за права людини».

Хто такий Денис Мацола

Денис Мацола народився і до російської окупації Криму жив у Сімферополі. Він один із засновників та лідерів незалежної профспілки «Студентська дія», брав участь у кампаніях проти незаконної забудови, знищення навколишнього середовища, підтримував Кримськотатарський національний рух.

Денис Мацола (у центрі, з плакатом). Скріншот з відео

Наприкінці 2013 року підтримував кримський Євромайдан, а на початку анексії Кримського півострова Росією допомагав українським військовим у заблокованих російськими військовими військових частинах. Потім Мацола переїхав на підконтрольну Україні територію.

Співпрацював Денис Мацола і з Крим.Реалії. На сайті можна почитати блоги Дениса. Він, зокрема, писав статті на підтримку Олега Сенцова, коли той був ув'язнений, також закликав підтримувати інших політв'язнів.

Військова служба у ЗСУ та полон

У 2021 році він вступив до лав Збройних сил України, а саме до 501-го окремого батальйону морської піхоти 36-ї бригади Військово-морських сил. Кримчанин брав участь в обороні Маріуполя, де разом з іншими товаришами по службі опинився в оточенні і на початку квітня 2022 року потрапив у полон.

Друзі, колеги Дениса не афішували, що він у полоні, побоюючись нашкодити обміну, але зараз це питання вирішили висвітлити публічно, оскільки він надто довго перебуває у важких умовах. Відомо, що військового утримують у СІЗО №2 міста Кінешма Іванівської області Росії. За словами полонених, що повернулися звідти, з квітня 2023 року Мацола знаходиться в одиночній камері.

Денис Мацола, скріншот з відео

2024 року співробітники СІЗО майже не годували його протягом трьох місяців. У заяві Благодійного фонду «Схід SOS» йдеться про те, що тортури та жорстоке поводження з Денисом пов'язані з його послідовною проукраїнською позицією, а також багаторічною активістською та правозахисною діяльністю. Російські спецслужби знають, що Денис Мацола – кримчанин та учасник протестів проти російської анексії Криму, і це може спричинити упереджене ставлення та жорстокість до нього, зазначили правозахисники у своїй заяві.

Засновник проекту «Кримський інжир», кримчанин Алім Алієв знайомий із Денисом Мацолою ще за студентських часів. Разом навчалися на політолога в Криму, до його анексії. Називає його близьким другом.

Кримчани Денис Мацола (ліворуч), Максим Осадчук та Алім Алієв (праворуч) на Гоа, Індія

Денис утримується у неймовірно нелюдських умовах, маючи при цьому хронічні проблеми зі здоров'ям
Алім Алієв

Каже, що Денис пішов служити ще до повномасштабного вторгнення РФ до України, бо розумів, що Росія може розв'язати велику війну. Алім – один із ініціаторів петиції з вимогою звільнити Дениса Мацолу.

«Деніс разом із Владом Журавльовим, іншим своїм другом, удвох пішли служити. Вони обидва морпіхи. І сьогодні, коли ми говоримо про цю петицію та звільнення військовополонених, то в першу чергу ми говоримо про Дениса Мацоля та про Владислава Журавльова. Вони обидва зараз у полоні і, власне, Денис утримується у неймовірно нелюдських умовах, маючи при цьому хронічні проблеми зі здоров'ям», – розповів Алім Алієв.

Алім Алієв

Росія робить усе, щоб їх зламати. І тому – і тортури, і одиночна камера – це все, що проходив Денис
Алім Алієв

Інформації про Дениса дуже мало, каже Алім Алієв. Її вдається отримувати від тих українських військовополонених, яких вдається звільнити. Саме їхні розповіді змусили активістів та правозахисників публічно заговорити про необхідність термінового звільнення Дениса Мацоли та Владислава Журавльова.

«Росія робить все, щоб їх зламати. І тому – і тортури, і одиночна камера – це все, що проходив Денис. Це тортури, які сьогодні, загалом, застосовуються проти українських військовополонених у Росії. Це, на жаль, для них нормальна річ», – наголосив Алім Алієв.

Кримський бекграунд Дениса робить його становище у російській неволі критичним, каже Алієв.

«Росіяни намагаються прив'язати факт нав'язаного громадянства, який вони роздають на окупованих територіях, і таким чином ще жорсткіше поводитися з тими, хто з тимчасово окупованих територій. І я знаю, маю інформацію, що це набагато складніше сьогодні – звільняти людей, які мають прописку або мешкали в Криму, або на інших тимчасово окупованих територіях», – розповів Алім Алієв.

Доля 501-го батальйону ВМС ЗСУ

Разом із Денисом Мацолою у російському полоні опинилися 277 морських піхотинців із 501-го батальйону.

Обставина їхньої здачі у полон розслідує українське Державне бюро розслідувань. Те, що батальйон самовільно залишив позиції, в інтерв'ю Крим.Реалії підтвердив командувач військово-морськими силами України віце-адмірал Олексій Неїжпапа. Але він зазначив, що мають бути з'ясовані всі обставини.

У квітні 2022 року російські ЗМІ поширили інформацію, начебто морпіхи добровільно здалися в полон в оточеному Маріуполі. А у травні 2023 року ГБР повідомило про підозру у державній зраді одному з керівників 501-го батальйону. За даними слідства, бійцям було віддано наказ на передислокацію, а насправді їх переправили на окуповану частину Донбасу. Бійців ввели в оману, і тому вони не усвідомлювали і не могли усвідомлювати протиправного характеру наказу чи розпорядження про здачу в полон, так сказано у повідомленні ГБР.

Вже потім, коли люди виходили за межі своїх позицій, вони зрозуміли, що відбувається щось не те
Марія Климик

Цей висновок підтверджують і у «Медійній ініціативі за права людини». До них звернулися рідні та близькі полонених. Вони не розуміли, з яких причин військовослужбовці залишили свої бойові позиції та потрапили в полон. Держава вважала це добровільною здаванням у полон, і сім'ї не отримували грошового постачання майже рік після цієї події, каже документатор «Медійної ініціативи за права людини» Марія Климик.

«Їм [бійцям 501 батальйону] пообіцяли, що ніхто не постраждає. Вже потім, коли люди виходили за межі своїх позицій, вони зрозуміли, що відбувається щось не те, що вони не йдуть ні на допомогу, ні на прорив, ні на евакуацію, бо по той бік їх уже зустрічали військовослужбовці ЗС РФ та [угруповання] «ДНР», – розповіла Марія Климик.

Марія Климик

Полонених українських морпіхів росіяни доправили до в'язниці в Оленівці, що в окупованій частині Донецької області. Вони були там першими полоненими, розповідає Марія Климик.

«Вона була зовсім не підготовлена для такої кількості людей і, в принципі, не була підготовлена для утримання будь-кого. Там не було ні спальних місць, ні води, ні їжі – нічого. І вони там пробули до початку травня, коли вже весь завод «Ілліча» потрапив у полон», – каже Марія Климик.

Кінешма – це також одне з таких жорстоких місць ув'язнення
Марія Климик

У квітні 2022 року українських військовополонених почали розвозити іншими в'язницями. Когось перевели до окупованої Горлівки, когось – до російського Таганрога та Старого Осколу. Багато хто опинився у виправній колонії №1 у Тульській області.

«Це одне з найжорстокіших місць ув'язнення. За нашими даними, там замучено щонайменше 4 військовослужбовці 501-го батальйону. Також їх перевели до Мордовії, виправної колонії №10 Республіки Мордовія. Вони є у Кінешмі. Кінешма – це також одне з таких жорстоких місць ув'язнення. Тому що у квітні 2023 року звідти повернули тіло закатованого військовослужбовця морської піхоти з 36-ї бригади», – розповіла Марія Климик.

Труднощі обміну

Українських морпіхів росіяни обмінюють неохоче, а ставлення у полоні, як і до азовців, жорстоке, розповідає документатор. За підрахунками рідних та близьких морпіхів, їх не змінювали 13 місяців. Їх тримали в інформаційному вакуумі, листи до них не доходили. Багатьох вже засудили російські суди – вироки від 12 років колонії суворого режиму до довічного ув'язнення. Так Росія мститься українським бійцям, багато з яких – це вихідці з Криму, розповідає Марія Климик.

«Багато хто з них був тими курсантами військово-морського училища, які співали український гімн на плацу, коли піднімали російський прапор… Тому це, напевно, така спроба Росії, по-перше, на когось перекласти провину за Маріуполь, щоб зняти і з себе, і сказати: ось морпіхи, азовці робили ці звірства у Маріуполі. І також це спроба покарати цих людей, які не здалися тоді в Криму та продовжували чинити опір на Маріуполі», – розповіла Марія Климик.

Ініціатори петиції – активісти, військові, представники громадських та правозахисних організацій. Усього – 708 підписів. Вони звертаються до президента України, ГУР МО України, Координаційного штабу поводження з військовополоненими, омбудсмена із закликом докласти максимум зусиль для звільнення Дениса Мацоли, Владислава Журавльова та інших захисників Маріуполя.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокуватидоступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagramта ViberКрим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN.