Перший президент Криму Юрій Мєшков помер у неділю, 29 вересня, на 74-му році життя.
Про смерть кримського політика повідомила його дочка Маріанна Мєшкова в Facebook.
Російське інформаційне агентство ТАСС повідомляє, що Юрій Мєшков помер в лікарні у підмосковному Красногорську після перенесеного інсульту.
Раніше в неділю Маріанна Мєшкова, коментуючи російському інформагентству «Интерфакс» стан батька, повідомила, що Мєшков «знову переведений у реанімацію після того, як у вихідні був залишений без нагляду лікарів». Вона мала намір перевести його з Красногорська в лікарню Москви.
Your browser doesn’t support HTML5
Дочка політика повідомила російським журналістам, що Юрій Мєшков хотів, щоб його поховали в Криму, але сім'я не знає, як організувати транспортування тіла на півострів.
Він усіх своїх рідних просив поховати його в КримуМаріанна Мєшкова
«Він усіх своїх рідних просив поховати його в Криму», – підкреслила Маріанна Мєшкова.
Юрій Мєшков переніс інсульт 1 вересня. В цей час він перебував на відпочинку в Туреччині з дружиною. Лікарі ввели Мєшкова в штучну кому. Через деякий час дочка політика повідомила, що Мєшкова «розбудили», але він «не говорить і не ворушиться».
16 вересня Мєшкова привезли з Туреччини в Росію і помістили в реанімаційне відділення лікарні підмосковного Красногорська. Коментуючи госпіталізацію, дочка кримського політика повідомила, що стан її батька погіршився.
Зі смертю Юрія Мєшкова «померла і єдина надія на справедливе правове майбутнє Криму»Дмитро Демчук
На сторінці в Facebook дочки Юрія Мєшкова кримчани висловлюють співчуття. Громадський активіст із Судака Дмитро Демчук заявив, що зі смертю Юрія Мєшкова «померла і єдина надія на справедливе правове майбутнє Криму».
Ексглава керченського відділення «Русской общины», депутат російської міськради Керчі Костянтин Ерманов висловив думку, що ім'ям Мєшкова необхідно назвати одну з вулиць Сімферополя. А російська журналістка Оксана Якубець повідомила про намір написати книгу про Мєшкова.
У першій половині 1990 років Юрій Мєшков очолював у Криму Республіканський рух Криму і блок «Россия», які виступали за незалежність півострова від України і подальше його приєднання до Росії.
У 1994 році він був обраний першим і останнім президентом Криму.
Внаслідок розколу в блоці «Россия» і дій української влади Мєшков був змушений емігрувати в Росію.
Останніми роками Мєшков перебував в опозиції до підконтрольної Кремлю влади Криму, він також стверджував, що кримська влада позбавляє його можливості висловлюватися про ситуацію на півострові. Так, 29 січня 2019 року в Сімферополі без попередження скасували пресконференцію Мєшкова, присвячену п'ятій річниці російської анексії Криму. Мєшков і його прихильники заявляли, що це сталося під тиском «вищих посадових осіб Криму», які не хотіли публічної критики на свою адресу.
У березні 2019 року експрезидент Криму Юрій Мєшков виявився під арештом після того, як спробував зустрітися з президентом Росії Володимиром Путіним. Відносно Мєшкова склали адмінпротокол про опір співробітникові поліції. За рішенням підконтрольного Росії Центрального районного суду Сімферополя, він дві доби провів під арештом у спецприймальнику для утримання осіб, підданих адміністративному арешту.
У коментарі Крим.Реалії Мєшков заявив, що розцінив арешт як помсту підконтрольної Росії кримської влади, яку він активно критикує. Вийшовши на свободу, він оголосив, що створить на півострові опозиційний рух для боротьби зі «свавіллям кримської влади».
Юрій Мєшков народився в 1945 році в місті Синельникове Дніпропетровської області, провів дитинство в Сімферополі. Закінчив юридичний факультет Московського державного університету ім. Ломоносова. До 1982 року працював слідчим кримської обласної прокуратури, пізніше працював адвокатом.
30 січня 1994 року Мєшков переміг у другому турі виборів президента Республіки Крим (включаючи Севастополь). У березні 1995 року посада президента Криму була скасована через необхідність «приведення Конституції та законів Автономної Республіки Крим у відповідність із Конституцією і законами України з метою забезпечення верховенства Конституції і законів України на всій її території і захисту державного суверенітету України».
13 липня 2011 року адміністративний суд АРК підтримав постанову Служби безпеки України про видворення громадянина Росії Юрія Мєшкова з території України з обмеженням в'їзду на п'ять років через його висловлювання, що «побічно закликають до зміни конституційного устрою України».
Після російської анексії Криму, 12 березня 2014 року, Мєшков зміг повернутися на півострів.
На російських виборах у Криму у вересні 2014 року Юрій Мєшков балотувався в депутати кримського парламенту від партії «Родина», але депутатом він обраний не був.