Аномальна спека в Криму: що робити? Лайфхак для кримчан

Мис Фіолент, Севастополь, Крим, 16 липня 2021 року

Повітря в Криму прогрілося до +38 градусів за Цельсієм. Пресслужба російського МНС на анексованому півострові повідомляла про аномально спекотну погоду до 20 липня включно, з середньодобовою температурою повітря на сім градусів вище за кліматичну норму. Кожен додатковий градус температури повітря влітку збільшуватиме кількість померлих людей на п'ять відсотків, вважають вчені. Про це з посиланням на результати дослідження, опубліковані в науковому журналі Nature Climate Change, повідомляє ТАСС. Як вижити в аномальну спеку ‒ обговорили в ток-шоу «Кримське питання».​

На відкритому повітрі не варто оголяти торс, оскільки охолодитися все одно не вийде

Лікар-методист Центру громадського здоров'я МОЗ України, кандидат медичних наук Отто Стойка каже, що температура вища ніж +25 градусів за Цельсієм уже несприятливо позначається на працездатності людини. За його словами, оптимальна температура для офісної роботи ‒ від 18 до 24 градусів при вологості 40-60%. Менша вологість легше переноситься організмом, але під час дихання витрачається більше вологи, тому лікар рекомендує частіше пити воду. При більшій вологості погіршується потовиділення й порушується теплообмін, що гірше переноситься людьми із серцево-судинними захворюваннями.

Під час спеки лікар Стойка рекомендує:

  • кожні 15-20 хвилин пити воду, бажано кімнатної температури й без газу;
  • їсти овочі з високим вмістом рідини (огірки, помідори, зелень), сезонні садові та дикорослі ягоди, а також супи;
  • частіше приймати душ, а якщо це неможливо ‒ охолоджувати обличчя й тіло за допомогою розпилювача для води;
  • не сідати під кондиціонер у розпашілому вигляді (відразу після вулиці), щоб не захворіти;
  • надавати перевагу просторому одягу з натуральних тканин;
  • носити капелюх зі щільного матеріалу з широкими полями, який закривав би обличчя, вуха та шию;
  • одягати темні окуляри із захистом від ультрафіолетових променів;
  • на вулиці перебувати в тіні, під тентами або навісами.

Експерт каже, що на відкритому повітрі не варто оголяти торс, оскільки охолодитися все одно не вийде.

«На сонці виникає додатковий ризик розвитку раку шкіри. Окрім того, існує загроза теплового удару: коли людина менше захищена одягом, швидше відбувається теплообмін. Тому бажано підібрати відповідний довгий одяг, взяти приклад з південних народів», ‒ радить він.

Алкоголь під час спеки сильніше, ніж за звичайної температури, впливає на людину

Лікар Центру громадського здоров'я МОЗ України рекомендує утриматися в спеку від будь-яких алкогольних напоїв, зокрема пива.

«Алкоголь сприяє зневодненню та порушенню теплообміну, тому не раджу алкоголь, який під час спеки сильніше, ніж за звичайної температури, впливає на людину. Алкоголь має сечогінний ефект, тому з організму швидше виводиться вода», ‒ сказав Стойка.

Аномальна спека в Криму: «тропічний» відпочинок в Алушті (фотогалерея)

Український автоексперт та автомобільний журналіст Володимир Мукан пропонує відмовитися від використання кондиціонера в машині під час коротких поїздок, навіть якщо за вікном ‒ вище ніж +30 градусів за Цельсієм. Він пояснює, що через різкий перепад температур водій і пасажири можуть захворіти.

При температурі +28 градусів за Цельсієм салон закритого автомобіля за одну годину прогрівається до +60 градусів

«Якщо це довга поїздка, то кондиціонером можна користуватися і при 27-29 градусах. Бажано, щоб розрив між температурою в салоні й за бортом машини був якомога меншим. Максимум ‒ 4 градуси», ‒ каже Мукан.

Як з'ясував автомобільний журналіст, при температурі +28 градусів за Цельсієм салон закритого автомобіля за одну годину прогрівається до +60 градусів. Щоб цього уникнути, він рекомендує використовувати захисні світловідбивні екрани для скла, а перед початком поїздки відкривати всі вікна та двері для провітрювання.

«У період відпусток потрібно обирати час для подорожей автомобілем так, щоб не доводилося їхати під палючим сонцем. Хтось їде вночі ‒ я не рекомендую їздити вночі. Краще виїжджати о четвертій-п'ятій ранку, коли встає сонце й коли в автомобілі не спекотно, особливо якщо в ньому немає кондиціонера», ‒ розповідає український автоексперт.

Ветеринар із Чернівців Валерій Допіряк радить влітку вигулювати тварин рано-вранці та пізно ввечері, коли немає прямих сонячних променів, а також брати з собою на прогулянку воду для вихованця. За словами ветлікаря, під час спеки тварин потрібно годувати менш калорійною їжею й урізати їм звичну порцію, оскільки вони витрачають менше калорій.

Під час спеки тварин потрібно годувати менш калорійною їжею й урізати їм звичну порцію, оскільки вони витрачають менше калорій

«Основний терморегулятор тварини ‒ це язик. Якщо собака або кіт перегрілися ‒ у них може початися прискорене дихання, слиновиділення й буде сильно висунутий язик. Від перегріву тварина може втратити свідомість або з нею може трапитися напад», ‒ попереджає Допіряк.

У його практиці були випадки, коли залишені в машині собаки непритомніли й навіть гинули. Ветеринар розповідає, як надати першу допомогу тварині, якщо вона перегрілася.

«В жодному разі не можна лити на собаку холодну воду, особливо на спину. Краще змочити лапи ‒ це природний рефлекторний процес. Краще покласти мокру ганчірку на ніс, лоб або морду. Якщо лити холодну воду на спину, то на різкому контрасті, по-перше, у старих тварин може зупинитися серце, а по-друге, вихованця може паралізувати, у нього можуть відмовити задні лапи», ‒ пояснює фахівець.

За його словами, перебування поруч з вентилятором або кондиціонером може викликати у тварини риніт, пневмонію або неврологічне захворювання.