Вибухи, «евакуація», війська Росії: що відбувається на півночі Криму

Ілюстраційний колаж

Жителі Армянська – промислового кримського міста, розташованого по сусідству з Херсонською областю – заявляють, що чули звуки вибухів серед ночі. Раніше російська влада Криму заявила про спорудження на півночі Криму військових укріплень – фортифікацій та окопів. Багато хто в соцмережах запитує, чи безпечно тепер жити в цьому регіоні. Що відбувається, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.

Зміцнюватися на півночі Криму підконтрольна Москві місцева влада розпочала після того, як Збройні сили України звільнили Херсон, відтіснивши російські війська на лівий берег Херсонської області. Військові дії підходять все ближче до Криму, а на півострові все більше відчувають їх.

«Евакуація» чи фейк?

Після успішного контрнаступу ЗСУ в Херсонській області у російських пабліках з'явилася інформація, що жителів Армянська евакуювали з міста. Про це, зокрема, повідомив російський блогер Роман Сапоньков, який підтримує російських військових під час їхнього повномасштабного вторгнення в Україну.

«Готуються до вивезення адміністративні та військові об'єкти. Армянськ може опинитися в зоні дії «Хаймарсів». Також поруч завод «Титан». Можливо, на території є якісь реагенти, витік яких може призвести до жертв», – зазначив він.

Блогер припускає, що під виглядом евакуації можуть проводитися «підготовчі заходи в разі зсуву лінії фронту», враховуючи наявність військових об'єктів поблизу Армянська.

Інформацію про евакуацію з Армянська заперечує підконтрольна Москві місцева влада. Фейком назвав її голова російської адміністрації Армянська Василь Теліженко. Він закликав містян «заспокоїтися та довіряти лише офіційним джерелам інформації».

«Активно поширюється інформація в соцмережах про евакуацію жителів міста Армянськ. Ця інформація недостовірна, є фейком, спрямована на дестабілізацію обстановки як у нашому місті, так і загалом у Криму. На сьогодні жодних заходів, пов'язаних з евакуацією жителів міста, не проводиться, всі підприємства та установи міста працюють у штатному режимі», – зазначив він.

Спростував цю інформацію і російський глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов).

«Бахкало, прокинулася, страшно»

На півночі Криму вже відчувають ознаки воєнних дій у рамках повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Місцеві жителі заявили, що вночі 25 листопада чули звуки, подібні до вибухів.

«Вночі спала, але прокинулася від звуків бабахів, постріли були близько третьої години ночі, сильно розпереживалася, але потім заснула», – повідомляє жителька Армянська Яна Смирнова у групі «Чорний список Красноперекопськ-Армянськ».

Звуки вибухів чули і в Красноперекопську, розташованому за 20 кілометрів від Армянська.

«У Красноперекопську о третій ночі так бахкало, що я прокинулася... Страшно дуже...», – повідомляє Світлана Сенкевич.

Скриншот зі сторінки групи «Чорний список Красноперекопськ-Армянськ» у «Вконтакте»

У соцмережах публікують відео, де чути вибухи на тлі нічного неба. Але чи справді вони з Армянська – достеменно невідомо.

Глава російської адміністрації Армянська Василь Теліженко повідомив, що в місті «працювала система ППО». Інших подробиць він не уточнив.

На сторінці Василя Телиженка в соцмережі «Вконтакте» багато хто запитує, чи влада відновлюватиме скло в квартирах, яке нібито вибило в одному з районів міста.

Фото із постраждалим майном з'явилися у проросійських телеграм-каналах. Верифікованих повідомлень від самих постраждалих наразі немає.

Скриншот зі сторінки Василя Теліженка у «Вконтакте»

Ми перевірили облікові записи людей, які пишуть про це. Деякі закриті, але багато авторів питань до чиновників справді живуть в Армянську, судячи з фотографій і торішніх публічних записів.

«По Армянську точно битимуть»

В Армянську є і військові цілі, і загалом це – пункт логістики. Тому, безперечно, він буде під ударом
Руслан Левієв

Вибухи в Армянську могли статися від запуску дронів-камікадзе або коригованих снарядів GMLRS американського виробництва, припускає засновник Conflict Intelligence Team Руслан Левієв. З'ясувати це точніше, за його словами, складно без вивчення наслідків того, що сталося.

«Поки що точно не знаємо, що там прилетіло. Але, гадаю, днями буде ясно точніше. По Армянську точно битимуть. Там є і військові цілі, і загалом це – пункт логістики. Тому, безперечно, він буде під ударом (Збройних сил України – КР) точно», – повідомив Руслан Левієв.

Руслан Левієв, засновник Conflict Intelligence Team

На його думку, «логічним було б» евакуювати жителів Армянська з огляду на те, що місто та північ Криму перебувають у зоні досяжності снарядів GMLRS.

БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Бойові дії з великою ймовірністю в Криму будуть»

Інформацію про те, що північні регіони Криму використовуються Росією у військових цілях, підтверджує і полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Олег Жданов. Наразі там перегруповують підрозділи російських військ для боїв на донецькому напрямку, каже він.

«Російських військовослужбовців, які пробули в Білорусі майже півтора місяці, зараз за допомогою військово-транспортної авіації переправляють у Ростовську область, на північ окупованого українського Криму та Бєлгородську область. Туди виведено основну частину підрозділів, які відступили з правового берега Дніпра. Їх не везуть ешелонами, тобто дуже поспішають. Вони зараз переформовуються, перегруповуються і доукомплектовуються особовим складом. За задумом Генштату Росії, на початку грудня цілком можливо, що російські війська зроблять спробу наступу на донецькому напрямку», – каже військовий експерт.

Олег Жданов, військовий експерт

З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія використовує територію Криму для переміщення військових вантажів та особового складу, ремонтно-відновлювальних робіт військової техніки, а також ракетних ударів по материковій частині України.

Північні регіони півострова є перевалочними пунктами для російських військових. У тому числі й пунктом прийому загиблих та поранених.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Масштабна війна Росії проти України

24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.

На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.

Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».

Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.

На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».

Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».

Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.