В об'єктиві: найкращі знімки року, що минає
У ніч на 16 липня, коли в Туреччині сталася спроба військового перевороту, країна занурилась у хаос. Фотограф агентства ЕРА Садат Суна, який зняв цю суперечку між поліцейським і бунтівним військовим, розповів, що більшість молодих солдатів тієї ночі навіть не розуміла, у що вони вплуталися: вони думали, що відбуваються навчання. «Коли я приїхав на площу Таксим, один із солдатів запитав мене: «Що відбувається? Чому ми тут?» Я порадив йому зараз же їхати додому, бо тут може бути небезпечно». Як розповідає Садат, представник спецпідрозділу поліції (зліва) намагався відібрати у військового автомат, а той у відповідь обіцяв відкрити стрілянину. «Зараз більшість повстанців, скоріше за все, досі у в'язниці, і це дуже сумно», – розповів Садат.
У березні 2016 року американський президент Барак Обама прилетів на Кубу з історичним візитом. Фотограф агентства Reuters Альберто Рейес знав точно, де йому потрібно стати, щоб зберегти цей момент. За словами фотокореспондента, в пошуках йому допомогли місцеві жителі, для яких цей візит мав величезне значення. «Сусіди, які кричали, шум двигуна цього величезного літака, що летів так низько над будинками й долі секунд, за які я повинен був встигнути зробити цей знімок – усе це склалося в один незабутній момент», – розповів Альберто.
З'явитися цьому знімку допомогла ціла низка вдалих подій: на ньому зображено, як метеорит пролітає над вулканами, що викидаються на далекій російській Камчатці. Фототур ландшафтного фотографа Томаса ван дер Вейда збігся з виверженням Ключевської сопки, – вулкана, що спав більш ніж два роки. Почувши про можливе виверження, група одразу ж попрямувала на видові точки. Після приїзду гори були оповиті хмарами. «Ми вирішили почекати ще годину, але раптом хмари розсіялися, і ми побачили лаву, що ллється в темряві, - розповідає голландський фотограф. – Одразу після цього були великі зелені й білі спалахи. Люди навіть закричали. А моєю першою думкою було: сподіваюся, я встиг це зняти. І все вийшло».
Основна заслуга появи наступного кадру – особисті зв'язки фотографа ЕРА Абір Султана: без них йому не вдалося б зняти церемонію запалювання благодатного вогню в Храмі Гробу Господнього в Єрусалимі. «Я дуже добре знаю заступника патріарха, тому я попросився в нього піднятися наверх і поспостерігати за церемонією», – розповідає фотограф. Він уже багато разів бував на цій точці, але саме в цей Абір відчував, що в нього має вийти особливий кадр. Він побачив, як чоловік забрався на дах Гробу. «Він припав до землі, немов молиться мусульманин. Лише на секунду». І Абір вдалося натиснути на кнопку в потрібний момент.
У січні 2016 року Reuters опублікував реакцію несподіваної зустрічі Робін Рой із Дональдом Трампом. Після цього в інтернеті одразу ж з'явилося безліч мемів і фотожаб на цю тему. Як жінка розповіла в інтерв'ю Boston Globe, спочатку вона засмутилася, побачивши зображення. «Але знаєте, що? Я люблю Дональда Трампа настільки сильно, що мені абсолютно все одно, що думають люди», – сказала вона.
Коли російський фотограф Максим Авдєєв виклав фотографію сибірського водія вантажівки з замерзлим вовком на плечі в свій Інстаграм, Максима засипали питаннями, чому вбили вовка. Як пояснив фотограф, якутська влада дає приблизно по $500 за кожного вбитого вовка, бо вони небезпечні для оленярів, що живуть у тайзі. Для району, в якому ледве вдається знайти гроші для інвестування в інфраструктуру, це досить велика сума. В Якутії стільки місця – тут можна зберігати все, що завгодно, під снігом, потрібно лише залишити GPS-маячок чи запам'ятати дерево, – розповідає фотограф. Водії зарили вбитого вовка в снігу, а повертаючись через кілька днів, підібрали по дорозі.
Фотограф французького агентства AFP Жан-Філіп Ксязек приїхав на демонстрацію в Ліоні добре підготовленим: він озброївся не тільки камерою, а і протигазом та шоломом. 2016 року Францією прокотилася хвиля бурхливих протестів проти внесення змін до трудового кодексу. Фотограф розповідає, що поки навколо літали камені й фарба, він зауважив букет квітів, який впустили молоді протестанти. «Я нахилився, щоб сфотографувати квіти, а потім цей хлопець з величезними руками підняв їх прямо перед моєю камерою. Я зупинився і сфотографував його... Ми [фотографи] завжди пишаємося кадрами, які хоч недовго можуть протриматися на увазі. Ми робимо стільки фотографій, і вони зазвичай швидко забуваються», – розповідає Жан-Філіп. Незважаючи на заворушення, французький уряд усе-таки ухвалив спірні поправки, що полегшать працедавцям наймання та звільнення співробітників.
Ветеран військової фотографії Горан Томасевич знав заздалегідь, що станеться, коли авіаудар обрушиться на позиції бойовиків так званої «Ісламської держави» під час боїв за Мосул. Він розповів колегам із Reuters, що мирні жителі вийшли на вулиці під час затишшя між обстрілами. Але раптом струмінь повітря заверещав прямо над головами: «Це трапилося дуже близько, й почалася загальна паніка. Навколо росли стовпи диму, а люди кричали й намагалися втекти, прикриваючи голови. Вони розбігалися найближчими укриттями, які тільки могли знайти... Такі речі відбуваються швидко, і на них треба реагувати швидко. Спочатку потрібно впевнитися, що ти в безпеці, а потім залишатися зібраними, щоб отримати хороші кадри. Потрібно тримати об'єктив напоготові і зберігати спокій».
Учасниця протестів Іешія Еванс завдяки цій фотографії стала символом руху Black Lives Matter у США: її заарештували під час протестів у Батон Руж. Британське видання «Гардіан» лірично відгукнулося про фотографії: «Вона – німфа Боттічеллі, атакована лиходіями з Зоряних Воєн. У той же час, здається, ніби її поза, що випромінює впевненість, зупинила їх, змусила відступити». Фотограф Reuters Джонатан Бахман згадав цей момент у менш вигадливих виразах: «Я обернувся, подивився через праве плече й побачив цю жінку, яка стояла на дорозі. Я відразу зрозумів, що станеться... Я швидко перемістився і зробив знімок. Коли я прийшов назад до своєї машини й переглянув кадри, я знав, що в мене – сильна фотографія. Однак, я не міг припустити, що фотографія стане такою популярною. Я вдячний, що вона вплинула на обговорення важливої проблеми в цій країні», – сказав фотограф.
Фотографу Радіо Свобода Еймосу Чапплу вдалося потрапити до місця, де нелегально отримують бивні мамонтів із вічної мерзлоти в Сибіру. «Успіх поїздки залежав від того, чи вдасться мені сфотографувати бивень. Так що більшу частину поїздки я бігав між об'єктами й намагався отримати хоч якісь новини від старателів. Зрештою я почув, що вони знайшли бивень, який прямо зараз витягують. Я побіг через ліс у бік тунелю, де вони працювали. Я проповз усередину й почув голоси, що лунали луною внизу, і потім побачив світло від шахтарських ліхтарів і цей неймовірний бивень, який по бруду тягли на поверхню. Чоловіки вичистили його травою. Поки вони несли його до свого човна, я бігав навколо та знімав якомога більше. Мені дуже пощастило побачити це на власні очі. Я ніколи не забуду цей момент – бивень настільки добре зберігся, що можна було відчути запах мамонта».
Головною 2016 року стала фотографія Мевлюта Алтинташа, який на відкритті виставки в Анкарі застрелив російського посла в Туреччині Андрія Карлова. «Мені знадобилося кілька секунд, щоб зрозуміти, що сталося: людина померла прямо переді мною, перед моїми очима закінчилося чиєсь життя. Звісно ж, я боявся й розумів усю небезпеку того, якщо нападник мене помітить. Але все ж я висунувся і зробив кілька кадрів, як чоловік ображав зневірених заручників. Я думав про одне: «Ось, я тут. Навіть якщо мене ранять чи застрелять, я – журналіст. Я повинен робити свою роботу. Я міг втекти, не зробивши жодної фотографії. Але в мене тоді не буде чіткої відповіді на питання: «Чому ти нічого не сфотографував?» – розповів фотограф своїм колегам із Associated Press.