Гроші та вино. Історія легендарної «Масандри» (фотогалерея)
«Масандра» – найдавніше винне підземне сховище в Україні. Головний блок тунелів побудований у 1897 році. У них завжди зберігається температура 10-12 °C – найбільш прийнятна для витримки вина.
На фото: дегустаційний зал «Масандри», 1966 рік
До 2014 року «Масандра» випускала 60 марок вин. Щороку на підприємстві розливали близько 10 мільйонів пляшок
На фото: дегустаційний зал «Масандри», 1966 рік
Колекція вин «Масандри» (близько мільйона пляшок) – одна з найбільших у світі й занесена в 1998 році до Книги рекордів Гіннеса.
На фото: візит першого президента Республіки Чад Франсуа Томбалбая (в центрі) на завод, 1968 рік
Історію виноробства в Масандрі починають з графа Воронцова, який розбив на території сучасної Великої Ялти перші 18 гектарів виноградників.
На фото: дубові бочки для витримки вина, 1968 рік
Справу Воронцова продовжив князь Голіцин, який прибув на півострів у 1892 році як фахівець з виноробства. Саме він заклав перший підземний завод тунельного типу для виробництва столових і десертних вин.
На фото: закладка колекційних вин, 1968 рік
Весь підземний комплекс побудували стараннями Голіцина. На той час він являв собою одне з найкращих погрібних господарств у світі. Тунелі були призначені для дозрівання й витримки вин у дубових бочках.
На фото: американський астронавт Френк Борман (у центрі) дегустує кримське вино, 1969 рік
На цьому знімку – майданчик для виготовлення кримської мадери. Технологія виготовлення цього напою вимагає витримувати бочки не під землею, а на сонці.
Фото: 1975 рік
Потомствений винороб Юрій Єгоров із пляшкою мадери, виготовленої в 1900 році.
Фото: 1984 рік
Розлив вина в комплексі «Масандра».
Фото: 1991 рік
У підвалах колекційних вин.
Фото: 2007 рік
У 2016 році українські прокурори порушили кримінальну справу проти підконтрольного Росії гендиректора «Масандри» Яніни Павленко. Причина – відкриття пляшки найдавнішого зразка хересу вартістю 100 тисяч доларів.
Пляшку відкрили під час візиту експрем'єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі. Італійський політик приїхав до Криму на запрошення президента Росії Володимира Путіна.
На фото: пляшка портвейну Ай-Даніль, 2017 рік
Пам'ятник князю Голіцину біля старого корпусу заводу.
Фото: 2015 рік
Збір врожаю винограду технічних сортів на одній із філій у Великій Алушті.
Фото: 2019 рік
У 1898 році для всіх охочих відкрили відвідування масандрівських підвалів, де можна було спробувати запропоновані в прейскурантах вина, а також замовити вподобані. Уже за радянських часів в Алупці для дегустацій побудували кілька залів.
На фото: пробні пляшки, 2019 рік
На землях «Масандри» росте не тільки виноград, але й фруктові дерева.
Фото: 2019 рік
Робочий збирає урожай граната в садах «Масандри» в Кореїзі
Фото: 2019 рік
Пандемія коронавірусу вплинула на роботу винзаводу.
Фото: 2020 рік
Раніше, в травні, в одного зі співробітників «Масандри» виявили COVID-19. Про це повідомила підконтрольна Росії гендиректор «Масандри» Яніна Павленко.
Фото: 2020 рік
Коментуючи дозвіл на приватизацію «Масандри», користувачі соцмереж згадують про продаж у 2017 році іншого кримського винзаводу – «Новий світ».
Перед цією подією на той момент віцепрем'єр російського уряду Криму Юрій Гоцанюк заявляв, що 100% акцій заводу належатимуть державі.
У грудні того ж року «Новий світ» продали петербурзькій компанії «Південний проєкт», яка входить до структури банку «Росія».
Фото: 2016 рік