Курортний сезон для Криму завжди був дуже важливим фактором для економіки та іміджу регіону. Скільки туристів відвідало анексований Крим минулого року та чого очікувати від курортного сезону 2024 року, читайте у матеріалі Крим.Реалії.
Примітно, що інформація, що озвучується офіційними особами російської влади, про кількість туристів, що відвідали Крим, у 2023 році значно різниться.
За підсумками 2023 року Крим прийняв понад 5 млн туристів, стверджує міністр курортів та туризму російського уряду Криму Вадим Волченко. Це на 21% менше, ніж 2022 року.
А ось російський голова Криму Сергій Аксьонов розповів, що пасажиропотік за підсумками 2023 року лише на рівні чотирьох мільйонів осіб. Це набагато нижче за показники попередніх років.
«4 мільйони туристів – це, звичайно, не рекордні 9,5 мільйона, як у 2021 році, але приблизно таким був середній обсяг турпотоку до Криму при Україні, коли не було ні санкцій, ні бойових дій, ні проблем із логістикою. І це вважалося добрим результатом», – заявив Аксьонов.
При цьому Аксьонов зазначив, що насправді туристів ще менше.
«У районі 3,5-4 мільйони. Ми не знаємо, хто їде відпочивати, хто відрядження... Якщо говорити про засоби розміщення, то завантаження впало вдвічі. Крим наразі став транзитним регіоном. Аеропорт у Сімферополі до кінця «СВО» (так у Росії називають повномасштабну війну проти України – КР) відкритий не буде», – зазначив Аксьонов.
Російський глава Криму повідомив, що є ризик не встигнути закінчити відновлення інфраструктури, пошкодженої «штормом століття», до початку курортного сезону. Це стосується набережних, берегоукріплювальних споруд.
Президент Росії Володимир Путін розраховує, що курортний сезон цього року в анексованому Криму буде успішнішим і покладає надії на залізничників, які мають забезпечити необхідний пасажиропотік до Криму.
«Дуже розраховую на те, що туристичний потік, що зростає, і в цей літній турсезон буде вами забезпечений», – сказав Путін учасникам IV Залізничного з'їзду.
Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов розповів, що Крим має намір ухвалити 6-6,5 мільйонів туристів у 2024 році. Костянтинов повідомив, що за підсумками 2023 року туристичний потік у Крим склав 4-4,5 мільйона осіб.
Експерт у сфері туризму, колишній головний спеціаліст відділу курортів та туризму Євпаторійської міськради Сергій Вікарчук розповів Крим.Реалії, що «сезон 2024 року в Криму буде залежати від інтенсивності військових дій».
«Сезон буде аналогічним 2023 року, і, можливо, будуть покращені деякі аспекти, оскільки регіон вже адаптований до сценарію війни. Все може змінитися із переломом подій на фронті. Завдання окупантів – максимально відтіснити ЗСУ від Криму. Якщо вони зможуть покращити своє становище на фронті, для Криму в туристичному плані буде позитивна динаміка, оскільки санаторії більше будуть наповнені пораненими та хворими російськими військовими, а також Z-росіяни на хвилі патріотизму привозитимуть нашим громадянам до Криму гроші. Оцінюючи всю ситуацію, прогнозувати курортний сезон у 2024 році дуже складно, багато змінних, що динамічно змінюються. Єдине відомо, що станом на сьогодні Україна не відмовилася від своїх громадян у Криму і прагне відновити свою територіальну цілісність», – розповів експерт.
Засновник громадської організації «Вільний Крим» Олексій Єфремов вважає, що в умовах війни, що триває, курортний сезон у Криму не може бути успішним.
«У картинці літа 2024 року в Криму мозок малює жменьку відпочиваючих серед окопів берегових укріплень, військових патрулів та руйнівних наслідків листопадового шторму. Гітлер свого часу планував зробити Кримський півострів місцем, де поранені відновлюватимуться після своїх воєнних злочинів та анексії чужих територій. Цьогорічний російський диктатор недалеко пішов. Зважаючи на все, радіти кримському літу-морю-сонцю будуть місцеві, біженці з тимчасово окупованого півдня України та окупанти. Хотілося б, щоб війна на той момент закінчилася, і повернулося наше щасливе літо 2013 року, яке багато хто з ностальгією згадує», – поділився своїм баченням із Крим.Реалії громадський діяч.
Кримський громадський діяч Рагім Гумбатов вважає, що на цей день «занадто багато різних факторів, здатних вплинути на курортний сезон цього року».
«Починаючи від рівня інтенсивності військових дій, продовжуючи падіння рівня життя потенційних туристів, закінчуючи доступністю турецьких та інших зарубіжних курортів для потенційних туристів. Як впливають бойові дії на турсезон, ми побачили цього року: заповнюваність півострова курортниками була на такому низькому рівні, яке в кризові 1998-му та 2008-му не спостерігалося. Доля наступного курортного сезону залежатиме від ситуації на полях боїв», – розповів свою точку зору Крим.Реалії громадський діяч.
Голова ревізійної комісії Курултаю кримськотатарського народу Алі Озенбаш у коментарі Крим.Реалії зазначив, що не бачить передумов для успішного курортного сезону цього року.
«Поки не бачу необхідних передумов, з чого йому стати успішнішим. На мою думку, становище скоріше може погіршитися, а не навпаки», – зазначив громадський діяч.
Кримський активіст Андрій Білозеров також скептично оцінює перспективи сезону-2024.
«Зважаючи на ситуацію на фронтах військових дій, особливо на лівому березі Дніпра, думаю, що подальше просування українських військ створить нові проблеми для російської логістики в Крим. Можливо, буде перерізано чи взято під вогневий контроль української артилерії важливі для росіян напрями – Маріуполь, Чонгар, Джанкой та автодороги через Каланчак та Чаплинку, що ведуть з материкової частини України на територію Криму.
Можливі нові прильоти українських БПЛА та далекобійних ракет у Криму, висадки десантів сил спеціального призначення ГУР МО України. Думаю, що всі вищезгадані фактори, а також бездіяльність основного аеропорту Криму, що триває, створять проблеми для росіян, які бажають відпочити в Криму, а внаслідок цього – подальше ослаблення турпотоку з РФ на півострів», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії активіст.
Кримський активіст Ігор Нікітенко вважає, що «успішним курортний сезон не буде».
«Він ні 2023 року успішним не був, ні 2022 року, ні 2024 теж не буде. По-перше, немає доступної логістики, щоб люди вільно та, найголовніше, безпечно могли діставатися. По-друге, цінова політика послуг дуже серйозно кульгає, людям простіше, дешевше та безпечніше до Туреччини полетіти, ніж на відпочинок до Криму приїхати. І третє, яка розумна людина поїде до регіону, де чиновники та силовики б'ють, катують та обкрадають інваліда з дитинства І групи, а їм за цей терор жодної відповідальності. Ніхто з розсудливих людей до Чечні на відпочинок не їде, бо знають, що регіон небезпечний. Підсумок – Крим для відпочинку незручне, дороге та небезпечне місце», – розповів про свої висновки Крим.Реалії активіст.
Кримська поетеса та активіст Анфіса Третьякова розповіла Крим.Реалії, що в умовах, що склалися, складно прогнозувати розвиток подій щодо курортного сезону.
«Важко щось прогнозувати. Думаю, що або люди звикнуть до того, що «СВО» (так російська влада називає повномаштабну війну Росії проти України – КР) може тривати роками й почнуть відпочивати в Криму, або ситуація загостриться, Крим стане ще небезпечнішим місцем відпочинку і потік відпочиваючих стане ще меншим», – розповіла активіст.
Російський блогер Олександр Горний, який переїхав після анексії до Коктебеля, вважає, що масова забудова прибережної території знищує курортний Крим.
«Туристичний потенціал Коктебеля зростає на очах. Багатоповерхові шалмани, що будуються, тому підтвердження. Йде активне розширення часових рамок турсезону та так, що його просто більше не буде. Що побачить турист, який приїхав до Коктебеля? Пляжів більше не залишилося, купатися фактично не буде де. Місцеві просто до кінця не розуміють ситуацію, і, що для них тут більше місця немає, Коктебель знищено», – ділиться своїми спостереженнями з передплатниками блогер.
Але не всі респонденти Криму.Реалії налаштовані скептично щодо перспектив курортного сезону.
«Гадаю, що сезон-2024 буде успішнішим. Тому що більше людей дізналися, що в нас практично безпечно, більше за поїздів запустили до Криму, альтернативний сухопутний маршрут працює. До того ж спільними зусиллями підприємців та Міністерства курортів та туризму Республіки Крим за активного сприяння уряду Російської Федерації робиться все можливе для залучення клієнтів до кримських місць розміщення. Один із прикладів – це успішно працюючий кримський відділ на Міжнародній виставці-форумі Росія на ВДНГ у Москві», – прокоментував ситуацію Крим.Реалії проросійський активіст з Алушти Олександр Русаков.
Оптимістично дивиться у майбутнє і проросійська громадська діячка Ольга Вечір, яка має досвід роботи в Громадській палаті Росії.
«Гадаю, що сезон 2024 року буде успішнішим, оскільки війна, на мій погляд, має припинитися до літа. Хочеться вірити, що під тиском громадської думки Крим таки позбудеться жадібних забудовників і кримчани дружно почнуть відновлювати природу Криму. Туристи приїжджатимуть не лише засмагати на пляжах і купатися, а й активно відвідуватимуть пам'ятки унікального Кримського півострова», – поділилася своїм оптимізмом із Крим.Реалії.
Кримчани зазначають, що масова забудова кримського узбережжя негативно впливає на курортну привабливість Криму. Кримські громадські діячі розповіли Крим. Реалії, що у 2023 році «відпочиваючих клієнтів було до нерентабельного мало».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.