Російська влада Криму та підконтрольні їм вчені запевняють, що у зв'язку із руйнуванням Каховської ГЕС на Херсонщині кримчанам нічого не загрожує. Українська влада в той же час заявила, що все українське узбережжя Чорного моря є небезпечним для людей. Чи варто хвилюватися мешканцям анексованого Криму, з'ясовували Крим.Реалії.
Внаслідок знищення російськими силами греблі Каховської ГЕС на початку червня до Дніпра потрапило безліч хімікатів сільгоспвиробництва, каналізаційні споруди, цвинтарі, скотомогильники та багато іншого. Все це течією винесло до Чорного моря. Влада та експерти побоюються масштабного забруднення навколишнього середовища та поширення інфекційних захворювань.
Через масштабне забруднення морської води заборонено купатися на всьому українському узбережжі Чорного моря. Омиває воно, зокрема, і береги Криму.
«Вода непридатна для використання»
Рівень забруднення води у Дніпрі у 28 тисяч разів перевищує показники норми, заявляє міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко. Її заборонено пити, напувати нею худобу, а також купатися в ній і ловити рибу, каже міністр. За його словами, на півдні України в результаті епідеміологічного моніторингу водойм «періодично виявляють холерні вібріони».
Рівень забруднення води у Дніпрі у 28 тисяч разів перевищує показники нормиВіктор Ляшко
Влада Одеси через забруднення Чорного моря заборонила купатися в морі, лимані та річках, а також ловити рибу. У воді виявили збудники інфекційних хвороб, зокрема сальмонели, рота- та астравіруси, холероподібні вібріони, парагемолітикус, яйця та личинки гельмінтів. Значно перевищені й норми вмісту кишкових паличок, заявила місцева влада.
За її інформацією, ці ж біологічні патогени є у воді Білгород-Дністровського лиману та Дунаю.
Віктор Ляшко заявив, що вся акваторія нижча від Каховської греблі, а також українське узбережжя Чорного моря «непридатні для використання та купання», оскільки вода з Дніпра потрапляє до Чорного моря.
Експерти прогнозують удар по всіх видах екосистем поблизу Херсонської області через те, що Чорне море «на багато десятків кілометрів» буде розбавлене прісною водою.
Дніпровська вода чиста, а пляжі Криму «захищені»
Російська влада запевняє, що Криму через забруднення Чорного моря нічого не загрожує. На офіційних ресурсах влади немає ані рекомендацій, ані роз'яснень для населення щодо забруднення Чорного моря та прісних водойм.
У Росспоживнагляді заявили, що дослідили якість питної води з розподільчої мережі Херсонської області та Північно-Кримського каналу, а також морської води у Криму. Чиновники оголосили, що «негативного впливу на якість води водоносного горизонту немає».
Знищення Каховської ГЕС «жодних загроз Криму не принесе», заявляє керівник відділу радіаційної та хімічної біології дослідницького центру «Інститут біології південних морів імені О.О. Ковалевського РАН» Наталія Мірзоєва.
За її словами, через два дні після затоплення Херсонської області було досліджено якість води у Північно-Кримському каналі.
«Дніпровська вода, що надійшла минулого року і зараз, є придатною для питного призначення та використання у господарстві. Як за радіаційним фоном, так і за різними хімічними забрудненнями. Радіаційний фон 8 червня був у шість чи десять разів нижчим від припустимого рівня. За хімічними забрудненнями жоден із показників не перевищив нормативних рівнів. Тобто вода дніпровська чиста», – заявила вона під час телемосту у РІА «Новини Крим».
Наталія Мирзоєва також запевняє, що забруднення Чорного моря найближчим часом не торкнеться пляжів Криму. Вона пояснила це тим, що стоки Дніпра загрожують насамперед північно-західній частині Чорного моря, а Крим «захищений від потрапляння забруднених вод».
Про що говорять у Криму
Що насправді відбувається біля берегів Криму, перевірити з незалежних джерел складно з огляду на відсутність для них доступу на півострів. Очевидці кажуть, що поки що жодних видимих забруднень на узбережжі не помітно.
Кореспондент Крим.Реалії побував на пляжах Ялти. Морська вода за зовнішніми ознаками побоювань не викликає, повідомив він.
Купаються у Чорному морі тут нечисельні курортники.
В інформаційному полі Криму останніми днями з'являються повідомлення, що «підігрівають» тему забруднення Чорного моря.
18 червня на Масандрівському пляжі в Ялті відпочивальники виявили мертвого кабана. Багато кримських пабликів та російських ЗМІ повідомили, що його могло принести морськими течіями з Херсонської області. Офіційних підтверджень цієї версії немає.
Ялтинський кореспондент Крим.Реалії зазначає, що дикі кабани регулярно спускаються до моря з гірських лісових масивів, тому цей кабан може бути одним із них.
На тлі інформації про забруднення з Дніпра севастопольські Telegram-канали опублікували фото та відео яскраво-зеленої води біля берегів Балаклави. Причину визначають місцеві чиновники.
Схожа історія сталася кілька років тому у Ялті. Там раптом позеленіла міська річка Дерекойка.
Місцева влада ситуацію тоді не пояснила. За однією з версій, в річку міг потрапити барвник флуоресцен, який використовується для вивчення шляхів прямування підземних вод. Він не несе шкоди навколишньому середовищу і є у вільному доступі.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.