26 липня стартують Олімпійські ігри в Парижі. Два роки Україна боролася за відсторонення російських та білоруських спортсменів від Олімпіади. Доказів, які надали і правозахисники, і українські ЗМІ, і чиновники МОКу не вистачило, щоб не тільки позбавити таких атлетів державного прапора та гімну, але й не допустити до виступів під нейтральним статусом. 31 спортсмен з Росії та Білорусі вийде на олімпійські змагальні майданчики, третина з них, за даними міжнародних експертів з прав людини Global Rights Compliance (GRC), порушили «Принципи участі» МОК з огляду на повномасштабне вторгнення Росії в Україну.
Що відбулося?
У грудні 2023 року Міжнародний Олімпійський Комітет зазначив, що представники Росії та Білорусі матимуть шанс виступати на Іграх, але тільки в індивідуальних видах та в статусі «нейтральні спортсмени». Такі атлети мають відповідати низці вимог, серед яких: не підтримувати війну Росії в Україні та не бути співробітником силових структур та армії.
МОК навіть створив спеціальну комісію, яка мала б перевіряти інформацію про претендентів на участь від Росії та Білорусі. До неї увійшли віцепрезидент МОК Ніколь Хевертц з Аруби, колишній гравець НБА Пау Газоль та південнокорейський олімпійський чемпіон з настільного тенісу Ю Син Мін.
Попри «перевірки», до Олімпійських ігор все одно допустили російських та білоруських спортсменів, які не відповідають вимогам, про що заявляє правозахисна організація Global Rights Compliance (GRC).
Що означає не бути «співробітником силових структур та армії»?
У Росії є дві спортивні структури, які були створені силовими відомствами.
«Центральний спортивний клуб армії», він же ЦСКА, підпорядковується Міністерству оборони Росії. Тут тренують військових. Також саме це відомство є співзасновником мілітаризованої організації «Юнармія».
«Юнармія» – дитячо-юнацький військово-патріотичний рух, створений міністерством оборони РФ, який почав діяти в Криму з 2016 року. Там організовано 874 загони «Юнармії», до яких Росія залучила близько 29 тисяч дітей. Організацію включили до списку санкцій США через «підтримку зусиль Росії щодо підриву суверенітету та територіальної цілісності України шляхом мілітаризації та ідеологічної обробки школярів». Також вона є в списку санкцій України, Канади та Швейцарії.
Товариство «Динамо» підпорядковується МВС Росії. Тут тренуються, крім представників Міністерства внутрішніх справ, співробітники ФСБ, Росгвардії та Служби зовнішньої розвідки.
Обидві структури мають спортивні роти, де спортсмени без відриву від тренувань та змагань проходять військову службу. Такі спортсмени представляють Міноборони чи МВС Росії на змаганнях, популяризують російську армію та правоохоронні структури. Зустрічі олімпійців, які є членами ЦСКА чи «Динамо», з президентом Росії чи колишнім міністром оборони Сергієм Шойгу транслюються на головних каналах країни.
Тобто російські олімпійці, яких МОК вирішив допустити, не повинні мати бодай якесь відношення до цих «спортивних організацій», які давно в Росії використовуються як пропаганда армії та правоохоронців. Але це на папері, бо насправді представники «Динамо» та ЦСКА все ж виступатимуть на Іграх.
Кому Міжнародний Олімпійський Комітет дозволив виступати?
15 червня МОК опублікував перший перелік російських спортсменів, яких допустили до участі в Іграх. Проте за місяць ці прізвища змінилися: хтось відмовився виступати сам («бо не будемо змагатися без гімну і прапора»), щодо інших – Україні вдалося «додавити» рішення про недопуск.
Тож тепер в Парижі виступатимуть 15 російських спортсменів під статусом «нейтральні». Але й серед них є ті, до кого лишаються запитання.
- Тамара Дронова (велоспорт)
Працювала у структурі силовиків «Динамо» та їздила в окупований Крим у 2016 та 2019 роках, про що сама ж розповідала в інтерв'ю.
- Олена Іванченко (велоспорт)
Залишала «лайки» під низкою публікацій у соціальних мережах на підтримку війни, включно з постами, які ставлять під сумнів право України на існування, і постами на підтримку анексії Донецька і Луганська.
- Анжела Бладцева (стрибки на батуті)
Виступала на змаганнях у російському Краснодарі, де чемпіонат Росії проходив на тлі великого банера з гігантським символом «Z» із георгіївської стрічки. За вимогами МОК, спортсмени не можуть брати участь у «будь-якій діяльності, яка пов'язана з підтримкою війни в Україні».
- Олексій Коровашков (веслування на байдарках та каное)
Позиціонує себе як «російсько-придністровський спортсмен». Нагадаємо, самопроголошене Придністров'я у світі не визнане, тому це порушує регламент МОК. Згідно з Олімпійською хартією, зона юрисдикції НОК «має збігатися з межами країни, в якій він заснований». Тобто Коровашков має представляти або Молдову, до якої й належить територія Придністров'я, або вважатися «російським» без додатка «придністровський».
Найбільше «нейтральних» спортсменів очікується в тенісі. Данило Медведєв, Роман Сафіуллін, Мірра Андрєєва, Павло Котов, Діана Шнайдер, Олена Весніна та мала бути ще Дар'я Касаткіна. Остання – єдина, хто чітко заявив про засудження російської агресії проти України (усі інші уникають оприлюднення свого ставлення до вторгнення). Вона ж врешті-решт і відмовилася від участі в Іграх.
Серед білоруських спортсменів, яких допустили попри докази порушення вимог нейтральності:
- борець Абубакар Хаслаханов, тхеквондист Георгій Гурциєв, велоспортсменка Анна Церах (в соціальних мережах лайкали пости на підтримку війни Росії проти України)
- плавчиня Анастасія Шкурда, веслувальник Євген Залатой та стрілок Дар'я Чуприс (обидві представниці спортивних організацій при Міністерстві оборони Білорусі).
Як це пояснює Міжнародний Олімпійський Комітет?
Global Rights Compliance заявляє, що організація неодноразово зверталася з доказами цих порушень до МОК, але позитивної відповіді на недопущення росіян та білорусів до Олімпіади не отримала.
«МОК спочатку відповів, що перевіряє всіх учасників, а на подальші листи перестав відповідати та не вжив жодних заходів, щоб заборонити участь в Олімпіаді порушників власних правил. Попри те, що GRC надала переконливі докази порушень, МОК не відмовився виконувати власні зобов'язання», – наголосили правозахисники.
Радіо Свобода надіслало офіційний запит до Міжнародного Олімпійського Комітету. Зокрема з питаннями: чому допустили російських та білоруських спортсменів до Ігор, попри докази їхньої підтримки війни Росії проти України; чи буде оприлюднено офіційний звіт роботи спеціальної комісії, яка мала перевіряти відповідність вимогам.
На момент публікації матеріалу журналісти Радіо Свобода відповіді на запит не отримали.
Натомість в Парижі Томас Баз знову закликав всі країни до перемир'я.
«Людям набридла вся ця ненависть, агресія, вбивства, війни та протистояння. В їхніх серцях – у всіх наших серцях – ми прагнемо чогось, що нас об'єднає. Ми прагнемо чогось, що дає нам надію. Ось чому мільярди людей з нетерпінням чекають на Олімпійські ігри в Парижі як символ надії та єднання. Вони розглядають Олімпіаду як єдину подію, яка, як і раніше, об'єднує весь світ у мирному змаганні», –додав Бах.
Російських спортсменів їде менше. Чи це перемога?
Ще у квітні до участі на кваліфікаційних турнірах були допущені борці та дзюдоїсти РФ, Ці атлети є одними з лідерів у своїх вагових категоріях, тому відібратися до Парижа – не без труднощів, але могли б. Проте й українська преса, і профільні структури – Міністерство молоді та спорту, Національний Олімпійський Комітет, українські федерації дзюдо та боротьби – надали факти порушення вимог «нейтралітету».
Наприклад, дзюдоїстка Мадіна Таймазова проводила майстер-класи для дітей, які були депортовані з окупованого Донбасу, борці Заур Угуєв та Заурбек Сідаков брали участь в заходах на підтримку війни Росії проти України.
Але 6 липня Федерація спортивної боротьби Росії заявила, що всі 10 російських борців, які отримали дозвіл від МОК, відмовилися від поїздки. Організація пояснила це рішення санкційним тиском та відмовою в допуску до змагань лідерів російської команди.
І це не вперше, коли російські спортсмени демонстративно відмовляються від участі в Олімпіаді, мовляв, через неможливість виступати без російського прапора та гімну. Хоча, тим самим прикривають проблеми отримання ліцензій та роботи або ж працюють на випередження: розуміючи, що їх знімуть зі змагань за підтримку війни Росії проти України, заявляють, що не їх зняли, а вони самостійно так вирішили. Такий собі черговий «жест доброї волі».
Ще у квітні збірні Росії з художньої гімнастики, вітрильного спорту, стрільби з лука, боксери заявили, що не виступатимуть без «свого гімну і прапора».
В російських ЗМІ заявляють: «на Ігри Росія не поїхала, поїхали нейтрали». Мовляв, усі «справжні російські олімпійці» відмовилися від участі, а ті, хто поїхали, мають російські паспорти, але вже давно живуть за кордоном. Наприклад, той же плавець Євген Сомов, який вчиться і живе в США. Останньому вже закинули «зраду» за фотографії з Томасом Бахом на акції, яку президент МОК провів в Олімпійському селищі – «Дайте миру шанс».
Олімпійський комітет Росії (ОКР) попередив російських спортсменів, які погодяться виступати в нейтральному статусі про можливе порушення російських законів. «Щодо окремих спортсменів, які, як і раніше, готові прийняти принизливі критерії можливої участі в Іграх, то навіть щодо них МОК робить усі зусилля для мінімізації числа запрошених», – заявили в організації.
У середині жовтня 2023 року МОК відсторонив Олімпійський комітет Росії (ОКР) до подальшого повідомлення через включення до його складу спортивних організацій з окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України.
В Україні ж зазначають: те, що вдалося настільки зменшити кількість учасників з Росії – це вже перемога. Для порівняння, на Іграх в Токіо було 330 російських спортсменів.
«Такий фантастичний результат – у двадцять разів менше громадян Росії, ніж було на попередніх Олімпійських іграх. Це, мені здається, вартує багато чого», – каже комунікаційник Міністерства молоді та спорту України Сергій Биков.
Україні варто чекати провокацій?
Українські олімпійці вже мають досвід «спілкування» з нейтральними спортсменами. Нерідко Росія спеціально провокує українців на емоційні рішення. За інформацією НОК, протягом кількох місяців розроблялися рекомендації, які підтримали й у Міжнародному Олімпійському Комітеті.
Зокрема, українським спортсменам радять:
- утримуватися від контактів із представниками країн-агресорів – і в олімпійському містечку, і поза ним;
- у разі спроб провокацій інформувати керівництво делегації;
- не брати участі у спілкуванні в соцмережах, не поширювати й не реагувати на контент спортсменів із Росії й Білорусі;
- утримуватися від спільних фото і відео, якщо така потреба не пов'язана з дотриманням вимог змагань;
- утримуватися від участі у пресконференціях, інтерв'ю й інших рекламних заходах до і після змагань разом зі спортсменами з країн-агресорів.
Свій крок на захист зробила і французька влада. Вона відмовилася допустити до Олімпійських ігор 2024 року майже 100 іноземців, які мали намір працювати на змаганнях як журналісти, фізіотерапевти та технічний персонал. Серед них і росіяни.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії . Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram , Instagram та Viber Крим.Реалії . Рекомендуємо встановити VPN .