Огорожу стадіону «Фіолент» у Сімферополі прикрашають спортивні гасла радянських часів: «Швидше, вище, сильніше». На поле виходять гравці в білих і червоних футболках, на табло ледь видні назви команд, за матчем спостерігають приблизно 20 глядачів. Свисток ‒ гра почалася. Так у Сімферополі відкрили футбольний матч під патронатом підконтрольного Росії глави Криму Сергія Аксенова ‒ на полі зійшлися бахчисарайський клуб «Кизилташ» та «збірна» угруповання «ДНР».
Your browser doesn’t support HTML5
«Поєдинком дружби» називає цю гру кримський бізнесмен, депутат підконтрольної Москві Ялтинської міськради від «Единой России», президент клубу «Кизилташ» Альберт Куршутов. З 2014 року він значиться в базі українського сайту «Миротворець».
«Цей, так званий матч дружби став, напевно, такою стартовою точкою в розвитку дружніх футбольних відносин між нашими республіками», ‒ вважає Куршутов.
Цей футбол у Криму вважають видовищним, саме таку оцінку змаганням дають місцеві журналісти.
«Обидві команди продемонстрували яскравий, безкомпромісний футбол із великою кількістю небезпечних моментів і жорстких зіткнень», ‒ сказав журналіст місцевого телеканалу.
«Грають, як уміють»
Крим.Реалії запропонували подивитися ту ж гру футбольному експерту Вадиму Скічку, який коментує футбол на популярному стрімінговому сервісі. За його словами, якість трансляції відповідає якості гри.
«У нас так транслюють чемпіонат області. Адже навіть у Першій, Другій лізі команди намагаються транслювати у три-чотири камери, а я зараз бачу тільки одну... Темп, скажу відразу, не надто високий. Команди ніби не в сезоні, не в накаті, грають, як уміють. Помітно, що багато розривів на полі. Це футбол не дуже високої якості. Грають собі, то й грають, як у дворі хлопці», ‒ вважає футбольний коментатор.
Те, що за «збірну» угруповання «ДНР» грають любителі, не приховує і голова так званого «футбольного союзу ДНР» Павло Давиденко.
«У нас футбол аматорський. Люди працюють, а після роботи йдуть на тренування. Звісно, це позначається на підготовкі. З цим у Криму ситуація трохи краща все-таки», ‒ зазначає він.
«Збірна» угруповання «ДНР» грає вперше за три роки. До цього футболісти зустрічалися на полі з угрупованням «ЛНР», а також виступили проти команди Абхазії. Перед матчем в анексованому Криму, який донеччани називають міжнародним, майже не тренувалися.
«Ми перебуваємо не в оптимальній кондиції... Граємо, образно кажучи, з листа», ‒ каже головний тренер «збірної ДНР» Ігор Король.
На тренування футболісти з «ДНР» свою екіпіровку не вдягають. У Донецьку гравця Артема Євланова помітили в формі донецького «Шахтаря» зразка 2015 року. Крим.Реалії запитали пресслужбу «Шахтаря», чи допомагає клуб «збірній» угруповання «ДНР».
«Футбольний клуб «Шахтар» не екіпірує і не підтримує (фінансово, інформаційно або будь-яким іншим способом) діяльність футбольних клубів, збірних команд або інших футбольних об'єднань, які здійснюють свою діяльність поза правовим полем українського законодавства», ‒ відповіли у клубі.
«Стеля ‒ чемпіонат Криму»
Донеччанин Дмитро Ходарченко зараз грає за бахчисарайський «Кизилташ». Після 2014 року він виступав за клуби з Донецька та Макіївки, а до Криму переїхав у 2018 році.
«Радий, що опинився у цій команді. Допомогли мені, звісно, сюди потрапити, але дуже всім задоволений. Перспективи? Ну, розвиватися в цьому клубі можна і, дай Боже, клуб дасть мені поштовх кудись вище», ‒ оцінює можливості гравець.
Однак розвиватися футболістам у Криму неможливо, переконаний коментатор Вадим Скічко.
«Для молодого футболіста перспективи немає ніякої. Тому що він упреться головою в стелю ‒ чемпіонат Криму. Не знаю навіть, із чим це порівняти, з чемпіонатом області, напевно. Але в Україні і це дає шлях вперед ‒ у професійні змагання», ‒ зазначає футбольний експерт.
Після 2014 року УЄФА дозволив в анексованому Криму тільки аматорський футбол. Кримським клубам заборонили брати участь у міжнародних турнірах, виступати в чемпіонатах України, Росії та змаганнях будь-яких інших країн.
«Приємно, звісно, приїхати до Криму. Давно я тут не був. Тому, звісно, емоції відмінні. Я б із задоволенням сюди приїжджав і приїду ‒ відпочивати, та й у футбол колись ще пограємо. Головне ‒ кличте нас, а ми із задоволенням сюди їздитимемо», ‒ зазначив гравець «збірної ДНР» Платон Свиридов.
Рідна земля допомогла кримчанам ‒ матч закрили з рахунком 1:0. Єдиний гол забили на 33 хвилині з пенальті. Господарі та гості домовилися про матч-відповідь, він відбудеться в Донецьку, але з датою ще не визначилися.