Російська влада в Криму пропонує ввести обов'язкову вакцинацію для деяких категорій громадян. У Роспотребнадзорі пояснюють цю ініціативу низькими темпами кампанії щеплення та збільшенням середньодобової кількості хворих. Окрім того, наглядові відомства наполягають: на півострові необхідно вводити додаткові обмеження, оскільки нинішні заходи неефективні. Детальніше ‒ в матеріалі кореспондента Крим.Реалії.
За попередньою інформацією, обов'язковій вакцинації в Криму та Севастополі будуть підлягати громадяни чотирьох категорій. Ініціатива Роспотребнадзору поширюється на осіб, які працюють у санаторно-курортній сфері, у закладах громадського харчування, у сфері організації відпочинку та оздоровлення дітей, а також у громадському транспорті.
«[Зазначені категорії осіб] підлягають 100-відсотковій обов'язковій вакцинації, за винятком тих, [хто має] протипоказання», ‒ наголосила голова Роспотребнадзору Криму та Севастополя Наталя Пеньковська.
Станом на середину червня щеплення від коронавірусу отримали трохи більше ніж 265 тисяч осіб, з них близько 198 тисяч отримали обидва компоненти вакцини. Такі відомості наводить підконтрольний Москві кримський МОЗ. Чиновники відзначають, що план вакцинації виконаний на 29%.
У Севастополі ж, за інформацією місцевих чиновників, щеплення отримали понад 65 тисяч осіб, з них 52,5 тисячі зробили щеплення двома дозами.
Нагадаємо, що для колективного імунітету необхідно прищепити близько 70% населення регіону.
При цьому в останні дні в Криму стабільно фіксують понад сто нових випадків зараження COVID-19. Так, 16 червня за повідомленнями російської влади на півострові був виявлений 151 випадок, 15-го ‒ 144, а 14-го ‒ 140 випадків захворювання коронавірусною інфекцією. За ті ж дні в Севастополі місцева влада сукупно виявила ще 136 хворих.
«Ми сьогодні перебуваємо на початку курортного сезону, і за рівнем захворюваності ми входимо в нього на дуже високих цифрах», ‒ повідомила Наталя Пеньковська, додавши, що при збереженні обмежень на нинішньому рівні, тенденції до покращення ситуації не буде.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: COVID-19 у Криму: хворіємо по-зимовому, відпочиваємо по-літньомуСтоличний досвід
Слід зазначити, що ідея ініціювати обов'язкову вакцинацію народилася не в Криму. За день до виступу Наталі Пеньковської про примусову кампанію щеплення оголосило управління Роспотребнадзору Москви та Московській області.
Втім, перелік категорій громадян, які будуть зобов'язані зробити щеплення від коронавірусу в цих регіонах значно ширше ніж запропоноване в анексованому Криму. Окрім категорій, перерахованих Пеньковською, у Москві будуть робити щеплення працівникам охорони здоров'я та освіти, численних сфер послуг, включаючи навіть співробітників пралень і хімчисток, компаній ЖКГ та енергетики, а також працівникам організації культурних, спортивних та розважальних заходів.
У московській мерії підтвердили наміри місцевого Роспотребнадзору й оголосили, що за найближчі два місяці мають намір прищепити близько 60% осіб, зайнятих у зазначених сферах діяльності.
Забезпечувати вакцинацію зобов'язані будуть і власники приватних компаній. Вони відповідатимуть за співробітників, які працюють у штатах цих структур. Спеціально для цієї кампанії московська влада має намір розробити процедуру юридичної відповідальності для роботодавців.
Your browser doesn’t support HTML5
Піонери з севастопольського уряду
Чи збирається кримська та севастопольська влада повністю наслідувати приклад російської столиці, чи будуть розробляти свою систему організації примусової кампанії щеплення, напевно невідомо.
Представники кримського оперативного штабу боротьби з коронавірусом пропозицію Наталі Пеньковської поки не коментували. У Севастополі ж оголосили про те, що обов'язкова вакцинація буде, але поки вона торкнеться лише членів місцевого уряду.
На засіданні севастопольського оперштабу підкреслили, що співробітники департаментів і управлінь уряду вирушатимуть на вакцинацію організовано, а ті, у кого є протипоказання, будуть відправлені у відпустку або продовжать роботу віддалено.
Наталя Пеньковська особисто брала участь у засіданні штабу в Севастополі, однак там питання про обов'язкову вакцинацію жителів, які працюють у зазначених нею раніше сферах, за інформацією джерел кореспондента Крим.Реалії, не порушувалося.
Приховані прецеденти
Разом з тим, журналісти раніше розповідали, що точкова практика примусової вакцинації час від часу застосовується в Криму та Севастополі. Наприклад, у січні нинішнього року такий випадок був зафіксований в армії. Тоді севастопольський матрос Максим Чурилов пережив набряк Квінке, який розвинувся на фоні алергії, вона почалася після щеплення.
Як розповідали Радіо Свобода родичі Чурилова, начальник військової частини, в якій служив Чурилов, оголосили, що вакцинація «суворо обов'язкова, ніякі відмови не приймаються».
Те, що практика «добровільно-примусової» вакцинації існує в різних кримських установах, підтверджує Крим.Реалії і голова місцевого відділення російської профспілки «Альянс Лікарів» Ірина Данилович. За її інформацією, така практика була присутня зокрема і в медичних установах, коли від лікарів вимагали зробити щеплення від коронавірусу, а в іншому випадку вимагали писати письмову відмову й пояснювальну.
«Якщо хтось не хоче, змушені писати пояснювальні, ходити на килим до кабінетів головлікарів тощо. Так, така практика має місце», ‒ розповіла Данилович.
Ні черг, ні охочих
За інформацією голови кримського «Альянсу Лікарів», зараз у Криму відсутній будь-який ажіотаж у частині вакцинації. У лікарнях немає черг, і будь-який охочий за попереднім записом може зробити щеплення без тривалого очікування. При цьому, зазначає Данилович, охочих щепитися в Криму досить мало.
Серед медичного персоналу щеплених близько 50%, додає вона. У тому випадку, якщо вакцинацію зроблять обов'язковою, більшість медиків погодитися зробити щеплення, вважає Данилович.
Втім, представники Роспотребнадзору окрім обов'язкової вакцинації наполягають і на інших заходах, які, на їхню думку, мають нівелювати стрімке зростання захворюваності на коронавірус, що триває в Криму.
У Севастополі оперативний штаб вже затвердив низку обмежувальних заходів, які будуть ухвалені за рекомендацією наглядового відомства. Зокрема, у місті мають намір закрити дискотеки та нічні клуби, заборонити дитячі масові заходи у вихідні дні, припинити організацію екскурсій для дитячих організованих груп, а також заборонити роботу закладів громадського харчування в нічний час доби.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.