У Сімферополі 25 жовтня російські силовики проводять затримання кримськотатарських активістів під будівлею підконтрольного Росії Кримського гарнізонного військового суду.
Про це Крим.Реалії повідомили в об'єднанні «Кримська солідарність».
За їхньою інформацією, 25 жовтня кримські активісти зібралися біля суду, де адвокати через відеоконференцзв'язок повинні були взяти участь у розгляді апеляційної скарги на вирок фігурантам красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір». Російські поліцейські вимагали від присутніх розійтися, після чого співробітники ОМОНу почали заводити присутніх під судом в автобус, у тому числі жінок.
Як повідомили в «Кримській солідарності», на цей час затримані також Руслан Параламов і Зідан Аджикелямов, у яких були редакційне завдання і відповідна прескарта російського видання «Грани».
Нагадаємо, 11 жовтня в Сімферополі під будівлею суду, де мали розглядати апеляцію на вирок у красногвардійській «справі Хізб ут-Тахрір», російські силовики затримали 15 кримських татар.
У лютому 2019 року в будинках кримських татар у селищі Октябрське Красногвардійського району Криму російські силовики провели обшуки. Пізніше в управління ФСБ Росії в Сімферополі вивезли Ескендера Абдулганієва, Арсена Абхаїрова і Рустема Емірусеїнова.
ФСБ Росії стверджує, що затримані жителі Красногвардійського району причетні до діяльності забороненої в Росії організації «Хізб ут-Тахрір».
3 листопада 2020 року Південний окружний військовий суд у російському Ростові-на-Дону засудив трьох фігурантів красногвардійської «справи Хізб ут-Тахрір» загалом на 42 роки тюремного ув'язнення. Так, Рустему Емірусеїнову дали 17 років із відбуванням перших двох років у в'язниці, решта – на суворому режимі. Арсену Абхаїрову – 13 років із відбуванням перших двох років у в'язниці. Ескендеру Абдулганієву – 12 років, також із відбуванням у в'язниці перших двох років.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.